Trwa ładowanie...

Które leki są skuteczne w walce z COVID-19? Prof. Fal wyjaśnia (WIDEO)

Prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie i prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, był gościem programu "Newsroom WP". Lekarz przyznał, że pojawia się wiele informacji na temat potencjalnych leków na COVID-19. Jednak nie wszystkie spełniają pokładane w nich nadzieje.

Ostatnio ukazały się badania, które dowodzą, że fluwoksamina, lek antydepresyjny, może skutecznie zwalczać COVID-19.

- Pytań o różne leki w okresie półtorarocznego trwania pandemii było już wiele, natomiast pamiętajmy – po to powołaliśmy jako Unia Europejska organ odpowiedzialny za ocenę i dopuszczenie leków (EMA), wzór amerykańskiego FDA, aby na podstawie decyzji tych organów uznawać lek za bezpieczny czy skuteczny – twierdzi prof. Fal.

Obecnie najpoważniej traktowanymi lekami na COVID-19 są zatwierdzone przez agencje leków Ronapreve i Regkirona. Oba preparaty oparte na przeciwciałach monoklonalnych zostaną dopuszczone do użytku w Europie. Na inne trzeba będzie jeszcze poczekać.

- Nie szukajmy, bardzo proszę, innych alternatyw, wynikających z lokalnych sukcesów, ze świadectw dawanych przez lekarza czy osobę, która leczyła, bądź wyleczyła jakimś lekiem 5 czy 10 osób, bo to nie jest dowód naukowy. Tutaj mówimy o dziesiątkach tysięcy badanych, a ktoś przeciwstawia temu 4 osoby, którym jakiś lek pomógł. To nie jest dobry sposób, to nie jest dobra droga. Nie idźmy nią – apeluje prf. Fal.

Dowiedz się więcej, oglądając WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze