Łamigłówki? Nie! Oto co najbardziej poprawia inteligencję
Wyniki badań zespołu naukowego z Goteborgu nie pozostawiają złudzeń - aktywność fizyczna sprawia, że jesteśmy sprawniejsi nie tylko ciałem, ale i umysłem. Warto pamiętać o tym już od najmłodszych lat.
1. Dotlenienie mózgu wiąże się z inteligencją
Najnowsza praca naukowa szwedzkich badaczy wykazuje, że nie tylko ćwiczenia logiczne i czytanie książek sprzyja rozwojowi mózgu. Choć na wysokość IQ duży wpływ ma wychowanie i czynnik genetyczny, to podwyższeniu ilorazu inteligencji sprzyja także coś innego.
Przeprowadzone badania objęły 1,2 mln osób urodzonych w latach 1950-76. Wykazano, że istniał związek między sprawnością fizyczną a wyższymi wynikami badanych podczas testów na inteligencję. Procedura obejmowała zwłaszcza sprawdzanie umiejętności logicznego myślenia oraz zdolności werbalnych.
Badacze wykazali, że wysokie wartości popularnego wskaźnika związane są z lepszą wydolnością płuc oraz zdrowym sercem. Oznacza to, że aktywność fizyczna kształtuje także mózg, a sport może korzystnie wpływać na naszą inteligencję.
- Sprawność oznacza, że cieszysz się zadowalającą pojemnością płuc i wydolnym sercem, a jednocześnie twój mózg jest dobrze dotleniony. To może być jedna z przyczyn, dla których widzimy wyraźną korelację z ogólną sprawnością, ale nie z samą siłą mięśni - objaśnia prof. Michael Nilsson, członek szwedzkiego zespołu badawczego.
2. Sport rozwija mózg dziecka
Szwedzcy naukowcy z Sahlgrenska Academy wykazali także na coś bardzo ważnego. Dotyczy to nastolatków i dzieci w wieku szkolnym.
- Dowiedliśmy również, że młodzi ludzie w wieku 15-18 lat, dbający o sprawność fizyczną, poprawiają tym samym swoje funkcje poznawcze. Wychowanie fizyczne powinno być bardzo istotne w czasie edukacji szkolnej, jeśli chcemy dobrze radzić sobie z matematyką i innymi przedmiotami teoretycznymi - tłumaczy dr Maria Aberg, członkini zespołu badawczego.
Według ekspertów już zaledwie dwie godziny aktywności fizycznej w ciągu tygodnia mogą mieć korzystny wpływ na poprawienie wyników osiąganych przez dzieci w szkole.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.