Trwa ładowanie...

Leczenie zapalenia krtani – objawy choroby, warunki dla chorego, antybiotyki, sposoby, kuracja u dzieci

Najczęściej pojawia się, gdy chcemy się ochłodzić i sięgamy po zimne napoje. Zapalenie krtani, bo o tej chorobie mowa, może by też spowodowane przeciążeniem strun głosowych, a także infekcją wirusową. Na czym polega leczenie zapalenia krtani?

Zobacz film: "Domowe sposoby na gardło - płukanki ziołowe"

spis treści

1. Leczenie zapalenia krtani - objawy choroby

Najczęstszymi objawami zapalenia krtani są: chrypka, suchy kaszel, podwyższona temperatura. Jeżeli chorobie towarzyszy infekcja bakteryjna, pojawi się też ropna wydzielina. Objawy nasilają się po kilku dniach. Zaczyna wtedy występować duszność wdechowa, kaszel jest nasilony, czasem może przechodzić bezgłos. Struny głosowe przy zapaleniu krtani są napuchnięte, chorzy uskarżają się na drapanie w gardle. Ze względu na męczące objawy ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia zapalenia krtani. Trzeba też pamiętać, że choroba ta jest szczególnie niebezpieczna u małych dzieci, może nawet zagrażać ich życiu. Leczenie zapalenia krtani u najmłodszych jest więc szczególnie ważne.

Inhalacje to jedna z metod wspomagających leczenie krtani
Inhalacje to jedna z metod wspomagających leczenie krtani

2. Leczenia zapalenia krtani - warunki dla chorego

Zapalenie krtani leczy się farmakologicznie. Chory powinien przebywać w łóżku w pokoju, w którym powietrze jest stale nawilżane a temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza – zbyt ciepłe powietrze może nasilać objawy i utrudniać leczenie zapalenia krtani. Jak nawilżać powietrze? Oczywiście najlepiej jest to robić za pomocą nawilżacza. Jeżeli jednak nie posiadamy takiego urządzenia, można poradzić sobie w inny sposób – na grzejnikach rozwiesić mokre ręczniki.

3. Leczenie zapalenia krtani - antybiotyki

Jeżeli zapalenie krtani wywołane jest przez wirusy, nie ma konieczności przyjmowania antybiotyków. Wystarczą dostępne bez recepty leki przeciwzapalne, syropy zwalczające i łagodzące kaszel. Leczenie zapalenia krtani wygląda inaczej, gdy chorobę spowodowała infekcja bakteryjna. Wtedy lekarz z pewnością zaleci przyjmowanie antybiotyku.

Zobacz także:

4. Leczenie zapalenia krtani - sposoby

Pamiętaj, że oprócz farmakologicznego zapalenia krtani, ważne jest też stosowanie się do kilku zaleceń. Przez cały okres kuracji nie nadwyrężaj gardła, mów szeptem. Unikaj też wszystkiego, co dodatkowo może podrażniać gardło – nie pal papierosów, nie stosuje ostrych przypraw. Spożywaj jedynie półpłynne i niezbyt gorące potrawy. W leczeniu zapalenia krtani stosuj też metody, które złagodzą ból gardła – smaruj szyję kamforą, owijaj szalikiem, nie płucz gardła. Ważne jest też robienie inhalacji.

Sposoby na pokonanie kaszlu
Sposoby na pokonanie kaszlu [10 zdjęć]

Towarzyszy on zazwyczaj infekcjom górnych dróg oddechowych, przeziębieniu, grypie albo zapaleniu oskrzeli....

zobacz galerię

5. Leczenie zapalenia krtani - kuracja u dzieci

U najmłodszych leczenie zapalenia krtani jest trudniejsze i przebiega nieco inaczej. Przede wszystkim dziecko może być przerażone, gdy dostanie napadu szczękającego kaszlu lub duszności. Koniecznie wtedy uspokój malca, pomóż wyrównać oddech. Kolejnym krokiem jest zapewnienie dziecku dopływu świeżego, wilgotnego powietrza. Jeżeli pojawiają się kłopoty z oddychaniem, trzeba wezwać kartkę pogotowia. U najmłodszych zapalenie krtani będzie leczone w warunkach szpitalnych. Gdy objawy są słabsze, a dziecko nieco starsze leczenie zapalenia krtani może przebiegać w warunkach domowych.

Następny artykuł: Implanty, które przywracają głos

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.