Zapalenie krtani podgłośniowe - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Zapalenie krtani podgłośniowe jest to stan zapalny podgłośni występujący głównie u małych dzieci. Najczęściej występuje w wieku od 3 miesięcy do 3 roku życia. Zapalenie to najczęściej powodują wirusy i chorują na nie głównie dzieci młodsze. Choroba początkowo nie daje mocnych objawów – temperatura jest lekko podwyższona, obecny jest katar i suchy kaszel. Jednak po kilku dniach objawy zaostrzają się. Zwykle we wczesnych godzinach rannych występują ostra duszność wdechowa i zaostrzenie napadowego kaszlu.
1. Przyczyny i objawy podgłośniowego zapalenia krtani
Choroba ma charakter infekcyjny. Wywoływana jest przez zakażenie wirusowe, głównie wirusami paragrypy, rzadziej przez adenowirusy czy wirusy RSV. Czasami może dojść do wtórnego nadkażenia bakteryjnego.
Czynniki sprzyjające ujawnieniu się zapalenia podgłośniowego krtani to:
- alergia,
- przerost migdałka gardłowego i jego przewlekły stan zapalny,
- nawracające infekcje górnych dróg oddechowych.
Schorzenie to dużo częściej występuje u chłopców.
Z istniejącym stanem zapalnym wiąże się powstanie obrzęku podgłośni, w wyniku reakcji organizmu na wniknięcie patogenu. Czasami obrzęk obejmuje także początkowy odcinek tchawicy. Powoduje to zwężenie dróg oddechowych ze wszystkimi konsekwencjami. Wystąpienie objawów podgłośniowego zapalenia krtani może być poprzedzone infekcją górnych dróg oddechowych, przebiegającą z katarem i stanami podgorączkowymi.
Objawy najczęściej pojawiają się nagle w nocy. Zaliczamy do nich:
- świst krtaniowy, tzw. stridor,
- duszność, zwykle typu wdechowego,
- charakterystyczny, suchy kaszel „krtaniowy”, tzw. szczekający kaszel.
Wraz z rozwojem choroby dochodzi do nasilenia objawów i mogą dodatkowo pojawić się:
- zasinienia wokół ust i nosa,
- mobilizacja dodatkowych mięśni oddechowych: nad- i podobojczykowych, przepony,
- wciąganie przestrzeni międzyżebrowych podczas wdechu,
- nasilenie ruchu skrzydełek nosa,
- niepokój, strach.
Na początku choroby głos jest czysty, dopiero w późniejszym etapie może pojawić się chrypka. Objawy podgłośniowego zapalenia krtani mogą ustępować na zimnym powietrzu lub też czasami samoistnie. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się duszność aż do bezdechu lub utrata przytomności.
2. Diagnostyka i leczenie podgłośnionego zapalenia krtani
Zdiagnozowanie choroby następuje przy badaniu laryngoskopowym. Lekarz zauważa obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej poniżej fałdów głosowych. Leczenie głównie polega na leczeniu farmakologicznym. Stosuje się glikokortykosteroidy podawane dożylnie lub wziewnie, leki przeciwhistaminowe, mukolityczne i przeciwzapalne. W lżejszych przypadkach można zastosować glikokortykosteroidy w czopkach lub w inhalacjach. Pomocne w leczeniu jest także stosowanie inhalacji z pary wodnej, często z dodatkiem leków przeciwobrzękowych i mukolitycznych. Inhalacje nawilżają drogi oddechowe, działają przeciwzapalnie, szybko przynoszą ulgę i zmniejszają duszność. Dobrze, jeśli dziecko przebywa w wietrzonym pokoju, a powietrze jest nawilżone. Można do tego użyć specjalnych nawilżaczy powietrza, położyć zmoczony ręcznik na grzejnik lub postawić naczynie z parującą wodą.
Ze względu na to, że choroba ma charakter wirusowy, zastosowanie antybiotyków byłoby bezcelowe. Lekarz może je zapisać jedynie w przypadku, gdy doszło do wtórnego nadkażenia bakteryjnego.
Podgłośniowe zapalenie krtani z dusznością jest stanem nagłym w laryngologii i zawsze wymaga konsultacji laryngologicznej w trybie pilnym.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.