Trwa ładowanie...

Lek na nadciśnienie wycofany z obrotu. GIF ostrzega

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju leku Bisoratio ASA. Tabletki były stosowane przede wszystkim u chorujących na nadciśnienie tętnicze oraz w leczeniu choroby niedokrwiennej serca. Decyzja GIF ma związek z wykryciem we wskazanej w komunikacie serii wady jakościowej.

spis treści

1. Bisoratio ASA (kwas acetylosalicylowy + bisoprolol) - właściwości i zastosowanie

Bisoratio ASA zawiera kwas acetylosalicylowy i bisoprolol fumaranu, jest dostępny wyłącznie na receptę. Preparat jest stosowany przede wszystkim w leczeniu nadciśnienia tętniczego, jest przepisywany również w przypadku choroby niedokrwiennej serca.

Zobacz film: "Na nadciśnienie tętnicze choruje 40 proc. Polaków"

Leczenie zazwyczaj jest długotrwałe, a terapii nie wolno nagle przerywać. Nagłe zaprzestanie leczenia może doprowadzić do pogorszenia stanu pacjenta. Co ważne: decyzja GIF dotyczy wycofania tylko jednej serii produktu.

Poniżej szczegóły dotyczące wycofanego leku:

Bisoratio ASA - kapsułki twarde

  • Moc: 5 mg + 75 mg
  • Podmiot odpowiedzialny: Actavis Group PTC ehf., Islandia
  • Wielkość opakowania: 30 kaps.
  • Numer serii: 10819
  • Termin ważności: 31.08.2023 r.
Bisoratio ASA jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego
Bisoratio ASA jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego (Adobe Stock)

2. GIF: Przyczyną wycofania jest wada jakościowa

Decyzja GIF dotyczy wycofania z obrotu jednej serii produktu leczniczego Bisoratio ASA.

Przyczyną jest wada jakościowa. Jak informuje GIF w komunikacie: do urzędu wpłynął wniosek o wycofanie z obrotu ww. serii produktu. W długoterminowych badaniach stwierdzono "wyniki poza specyfikacją w parametrze substancje pokrewne i suma zanieczyszczeń bisoprololu".

Na tej podstawie GIF podjął decyzję o wycofaniu serii leku z obrotu na terenie całego kraju.

Według danych NFZ ok. 10 mln dorosłych osób ma nadciśnienie tętnicze, co stanowi ponad 30 proc. dorosłej populacji osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza