Leczenie niedociśnienia tętniczego
Przykre dolegliwości związane z niedociśnieniem można złagodzić domowymi sposobami.
1. Na czym polega niedociśnienie tętnicze?
Niedociśnienie tętnicze krwi wynosi poniżej 90/60 mmHg u kobiet oraz 100/70 mmHg u mężczyzn. Niedociśnienie krwi to inaczej hipotonia. Lekarze utrzymują, że nie wymaga leczenia. Jednak nie należy go lekceważyć. Niespodziewane omdlenie może mieć poważne skutki. Żeby stwierdzić, czy ktoś cierpi na niedociśnienie tętnicze muszą zostać wykonane odpowiednie badania. Podstawą jest pomiar ciśnienia.
Dodatkowe badania to badania moczu, morfologia, EKG, USG serca, analiza stężenia biopierwiastków we krwi lub holter ciśnieniowy. Hipotonia może być objawem innych chorób, np. anemii, padaczki, cukrzycy. Jest to tzw. hipotonia wtórna. Hipotonia pierwotna, czyli niedociśnienie tętnicze, które nie jest wynikiem innych dolegliwości, może mieć podłoże genetyczne.
2. Objawy niedociśnienia tętniczego
- zawroty głowy,
- mroczki przed oczami,
- nierówny rytm serca,
- zwiększone tętno,
- blada twarz,
- chłodne ręce i stopy,
- odruch wymiotny,
- omdlenia,
- pocenie nocne,
- zmęczenie i osłabienie,
- trudności z koncentracją,
- złe samopoczucie związane ze zmianą pogody.
3. Sposoby na niedociśnienie tętnicze
- Pomoc doraźna – jeżeli odczuwasz gwałtowny spadek ciśnienia możesz pomóc sobie filiżanką kawy naturalnej, szklanką napoju z kofeiną, drinkiem energetyzującym. Kofeina działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy, naczynioruchowy i ośrodek oddechowy. Warto pamiętać, że organizm może się do kofeiny przyzwyczaić i na nią uodpornić.
- Jeśli cierpisz na niedociśnienie nie zmieniaj gwałtownie pozycji – nagłe przejście z pozycji leżącej do siedzącej lub stojącej powoduje, że krew odpływa do nóg. Wówczas może nas opanować uczucie osłabienia. Po obudzeniu, warto poleżeć chwilę i powoli zmieniać pozycje.
- Bierz zimno-ciepły prysznic – dzięki temu poprawisz krążenie i pobudzisz organizm. Nie przebywaj długo na słońcu i unikaj długiego stania. Popraw swoją aktywność fizyczną. Śpij na wysokiej poduszce – dzięki temu nocą nie będziesz odczuwać chęci oddania moczu.
- Rzuć palenie.
- Pij wodę – dziennie dostarczaj do organizmu około 2 l płynów.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.