Trwa ładowanie...

Lek przeciwbólowy nie do kupienia w Polsce. "Konieczna zmiana sposobu leczenia"

W aptekach brakuje leku przeciwbólowego na receptę i prawdopodobnie zabraknie go w najbliższych kilku miesiącach. Osobom, które przyjmują lek przewlekle, zaleca się konsultację ze specjalistą w celu przepisania zamiennika.

spis treści

1. Dostaw tego leku może nie być przez kilka miesięcy

Chodzi o lek Zolmitriptan Stada, który stosuje się w napadach migreny. Preparat zawiera zolmitryptan i może być stosowany u dorosłych (do 65. roku życia) w leczeniu napadów migreny poprzedzonych aurą, bez aury oraz migrenie związanej z miesiączką.

- Z uwagi na brak dostępu do substancji czynnej przewidywany jest kilkumiesięczny brak leku Zolmitriptan na polskim rynku. Pacjenci stosujący ten lek powinni skonsultować się z lekarzem w celu zmiany sposobu leczenia, z wykorzystaniem innych leków przeciwmigrenowych, np. z sumatryptanem – informuje portal gdziepolek.pl.

2. Nowa lista antywywozowa zawiera 200 leków

W połowie października Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę antywywozową, na której znalazło się 200 leków zagrożonych brakiem. Jest na niej m.in. 12 nowych substancji czynnych.

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia uspokajają jednak, że nie ma systemowych braków leków.

- Mamy 16 tys. zarejestrowanych produktów leczniczych, w tym ponad 55 tys. opakowań różnych leków. Na pewno żadna z aptek nie jest w stanie tyle produktów posiadać – powiedział wiceminister Maciej Miłkowski podczas niedawnej konferencji prasowej. Przyznał, że jest problem z poszczególnymi lekami, ale sytuacja nie odbiega od normy.

Jak dodał, występujące problemy związane są m.in. z decyzjami biznesowymi producentów o zakończeniu produkcji danego leku, problemami technicznymi czy problemami geopolitycznymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza