Lekarstwo na fobię społeczną
Fobia społeczna to najczęściej występujące zaburzenie na tle nerwicowym w naszych czasach. Jednak obecne metody leczenia pacjentów z tą przypadłością nie są skuteczne. Zespół norweskich i brytyjskich badaczy twierdzi, że udało im się odnaleźć lekarstwo na fobię społeczną.
"Ustanowiliśmy nowy rekord w efektywnym leczeniu fobii społecznej" - mówi Hans M. Nordahl z Norwegian University of Science and Technology. Do tej pory, za najbardziej efektywne leczenie uważano kombinację terapii kognitywnej oraz leków. Wyniki badań zespołu pokazują, że terapia kognitywna daje dużo lepsze rezultaty niż same leki lub kombinacja tych dwóch metod.
Stan niemal 85 procent uczestników badania znacząco poprawił się, lub zostali oni całkowicie wyleczeni za pomocą terapii kognitywnej.
"To jedno z najlepszych badań na temat fobii społecznej w historii" - mówi Nordahl. "Zajęło nam dziesięć lat i stanowiło wyzwanie zarówno na polu akademickim, jak i logistycznym. Mimo wszystko wyniki były tego warte".
Leki, terapia konwersacyjna lub ich kombinacja to najczęstsze metody leczenia fobii społecznej.
"Wielu lekarzy i szpitali łączy te metody leczenia z terapią konwersacyjną. U pacjentów ze zdiagnozowaną depresją przynosi to dobry efekt, ale u osób z zaburzeniami nerwicowymi przynosi to odwrotny efekt. Niewielu lekarzy ma tego świadomość" - mówi Nordahl.
Lekarstwa takie jak SSRI mają silne fizyczne efekty uboczne. Pacjenci którzy używali ich przez dłuższy czas i chcą zacząć powoli zmniejszać dawki, zaczynają odczuwać skutki uboczne związane z fobią społeczną, takie jak dreszcze, rumieńce czy mdłości, kiedy znajdują się wśród innych ludzi. Często pacjenci na nowo zatracają się w swojej nerwicy.
"Pacjenci często polegają bardziej na lekarstwach i nie przywiązują odpowiedniej uwagi do terapii. Myślą, że to lek ich wyleczy i zaczynają uzależnieniać się od czegoś, co jest czynnikiem zewnętrznym. Zamiast tego, powinni nauczyć się panować nad swoją psychiką i regulować ją. Tak więc lek jedynie przysłania pacjentowi odpowiednie wnioski: że przez uczenie się efektywnych technik, ma on umiejętność radzeia sobie samemu ze swoją nerwicą" - mówi Nordahl.
Fobia społeczna należy do najczęściej spotykanych dziś zaburzeń na tle nerwicowym. Jest to problem, który może wywierać złe skutki tak na poszczególnych ludziach, jak i na ogóle społeczeństwa. Niemal 12 proc. populacji było dotkniętych tym problemem w jakimś momencie ich życia.
Przeczytaj koniecznie
Większość osób z tymi zaburzeniami twierdzi, że fobia zdecydowanie pogorszyła ich funkcjonowanie w szkole lub w pracy. Są to problemy które mają negatywny wpływ na wybór kariery, wejście na rynek pracy czy dostosowywanie się do środowiska pracy. To także główny powód nieobecności w pracy lub w szkole.
Osoby z fobią społeczną najbardziej boją się sytuacji w których narażone będą na krytyczne spojrzenia innych. Boją się, że inne osoby będą je obserwować, oceniać lub ukształtują negatywną opinię na ich temat. Szczególnie boją się, że inni uznają ich za nerwowych, słabych lub głupich.
Nordahl i reszta zespołu pracowali także nad ulepszeniem standardowej terapii kognitywnej. Wynik ich pracy to terapia metakognitywna. Polega ona na pracy ze sposobem myślenia, przekonaniami i reakcjami pacjenta. Lekarze odnoszą się do obaw pacjentów oraz do ich funkcjonowania wśród społeczeństwa. Nauka kontroli ich procesów myślowych oraz trening umysłowy to nowe elementy które wykazują wielki potencjał w leczeniu fobii społecznej.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.