Trwa ładowanie...

Lekarze alarmują, MZ zaprzecza. "Cierpią i będą cierpieć pacjenci"

 Katarzyna Prus
04.08.2023 13:56
Problemy z wystawianiem recept. Ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów
Problemy z wystawianiem recept. Ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów (East News, Getty Images)

Lekarze nadal alarmują o problemach z wypisywaniem e-recept dla ciężko chorych pacjentów. Tymczasem resort zdrowia utrzymuje, że "system działa poprawnie". - Ministerstwo nie widzi swojej winy. To kuriozum, na którym nadal cierpią i będą cierpieć pacjenci - podkreśla Jakub Kosikowski, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej.

spis treści

1. Lekarze nadal nie mogą wypisywać recept

O tym, jak bardzo wrze po zmianach Ministerstwa Zdrowia pisaliśmy w czwartek. Dzień wcześniej weszły w życie zmiany w przepisywaniu leków psychotropowych i środków odurzających, które wywołały chaos w poradniach i szpitalach.

Zgodnie z wprowadznymi przez resort zmianami przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz (podczas wizyty lub konsultacji zdalnej) musi sprawdzić liczbę i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) albo systemu gabinetowego lub wywiadu z pacjentem, jeśli pacjent dotychczas nie logował się do IKP.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Zamiast bezpieczeństwa dla pacjentów, które obiecywał minister zdrowia Adam Niedzielski, pojawił się jednak ogromny problem. Lekarze z całej Polski alarmują, że nie mogą wypisywać e-recept na leki dla pacjentów, m.in. onkologicznych, neurologicznych, psychiatrycznych czy tych po operacjach, co w praktyce może nawet oznaczać zagrożenie dla życia, ponieważ nagłe przerwanie leczenia może nieść ze sobą groźne konsekwencje, w tym zaburzeniami krążeniowo-oddechowe czy napady padaczkowe.

Okazuje się, że to nie jest tylko przejściowy problem techniczny.

- Cały czas dostajemy skargi od lekarzy z całej Polski, którzy nie mogą wystawić e-recepty. Od rana w piątek wpłynęło blisko 100 nowych zgłoszeń. Problem dotyczy ciężko chorych pacjentów onkologicznych czy po poważnych urazach, którzy po prostu muszą pilnie dostać leki. Co robi w tej sytuacji Ministerstwo Zdrowia? Zapewnia, że wszystko działa tak, jak powinno i zrzuca winę na lekarzy - zaznacza w rozmowie z WP abcZdrowie Jakub Kosikowski, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej.

"Pracujemy w oddziale leczącym nowotwory, ale nie możemy wystawiać recept na opioidowe leki przeciwbólowe. Co dalej?" - alarmowała w piątek na Twitterze jedna z lekarek.

- To niebezpieczne kuriozum, na którym już cierpią i będą cierpieć pacjenci, dopóki ta sytuacja się utrzyma. Nie padła żadna deklaracja, że problem zostanie rozwiązany, bo resort go nie dostrzega. Czyli mamy się do takich problemów przyzwyczaić albo wrócić do recept papierowych. To kolejny aburd, który tylko wydłuży nam pracę. Jeśli stracimy kilka minut na każdej recepcie, to finalnie w ciągu dnia nie przyjmiemy kiku pacjentów. Czy do tego dążymy? - zwraca uwagę lekarz.

2. "System działa poprawnie"

Kosikowski już w czwartek zwracał uwagę na to, że lekarze mimo że postępują zgodnie z instrukcją przygotowaną przez Centrum e-Zdrowia, to nie mogą wystawiać recept z powodu błędów w systemie. Zaznaczył też, że resort nie sprawdził, czy zmiany, które wprowadza, technicznie zadziałają (np. w ramach pilotażu w wybranych szpitalach).

"System weryfikacji przez lekarza liczby przepisanych i zrealizowanych recept przy wykorzystaniu danych zawartych w Internetowym Koncie Pacjenta działa poprawnie" - zaznacza tymczasem Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na nasze pytania o to, kiedy lekarze będą mogli sprawnie wystawiać e-recepty.

A dlaczego nie było pilotażu? "Proces weryfikacji nie jest nowym działaniem i jest wykorzystywany przez lekarzy" - czytamy w odpowiedzi resortu zdrowia.

Niejednoznacznie MZ odnosi się także do problemów z wypisywaniem e-recepty na tramadol.

Resort wskazuje, że to "lek o dużym potencjale uzależniającym, który może powodować poważne konsekwencje zdrowotne, jeżeli jest przepisany bez weryfikacji historii leczenia pacjenta". Dlatego lekarz musi zweryfikować stosowanie takich leków.

MZ nie tłumaczy już jednak, dlaczego nie można wypisać recepty na ten lek, mimo że wprowadzone zmiany nie powinny go dotyczyć (nie został on ujęty w wykazie leków).

Tymczasem, jak informuje w piątek rzecznik NIL, lekarze cały czas mają z tym problem.

3. "Pożądany efekt"

Bardziej wylewny był minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie dla PAP, do którego odesłało nas biuro komunikacji.

Szef resortu zdrowia nie widzi jednak problemu, na który skarżą się lekarze.

"Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że pierwszego dnia obowiązywania nowych zasad wypisywania recept na środki psychotropowe, wystawiono ich 17,5 tys. to widzimy, że nie mieliśmy i nie mamy systemowego problemu z obsługą pacjentów. Pojawił się natomiast zdecydowany problem z wypisywaniem recept na leki narkotyczne po stronie receptomatów. Tego efektu jednak oczekiwaliśmy i jest on najbardziej pożądany" - podkreślił Niedzielski w rozmowie z PAP.

"Nasi eksperci obsługują zgłoszenia problemów, które mogą wynikać z błędu po naszej stronie, ale i po stronie samego personelu medycznego czy systemu informatycznego placówki" - dodał.

Twierdził jednak, że większość problemów nie leżała po stronie resortu.

Niedzielski odniósł się też do sytuacji w hospicjach, które także alarmowały w czwartek o problemie z wypisywaniem recept (ostatecznie lekarze mogą już je wystawiać). Minister zdrowia tłumaczył, że w tym przypadku wina leżała po stronie dostawcy narzędzi informatycznych, ktory obsługuje część placówek hospicyjnych.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze