Trwa ładowanie...

Lekarze wyjęli z pacjenta cierpiącego na rzadką chorobę prawie 13 kg... kału!

 Aleksandra Miłosz
30.11.2018 09:42
Lekarze wyjęli z pacjenta cierpiącego na rzadką chorobę prawie 13 kg... kału!
Lekarze wyjęli z pacjenta cierpiącego na rzadką chorobę prawie 13 kg... kału! (dailymail.co.uk/AsiaWire)

Otwarte złamanie kości, wycięcie woreczka żółciowego czy migdałków to najpopularniejsze operacje, z którymi mają do czynienia chirurdzy. Raz na jakiś czas zdarza im się jednak nietypowy przypadek warty udokumentowania. Tak było i w tym przypadku. Na stół operacyjny trafił pacjent cierpiący na rzadką chorobę Hirschsprunga, z którego ciała lekarze wyjęli 13 kg zalegającego kału. Szokujące, prawda?

1. 22 lata cierpień

22-letni mężczyzna, którego tożsamość nie została ujawniona, od urodzenia cierpi na rzadką genetyczną chorobę Hirschsprunga. Jej podstawą jest brak nerwów i komórek nerwowych w jelitach, co powoduje zaburzenie perystaltyki jelit i zaleganie w nich masy kałowej.

Rzadkie choroby, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś
Rzadkie choroby, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś [5 zdjęć]

Zgodnie z definicją proponowaną przez Unię Europejską, choroba rzadka to taka, która występuje u nie

zobacz galerię

Pacjent, który zgłosił się do szanghajskiego szpitala, miał brzuch porównywalny z brzuchem kobiety w 9 miesiącu ciąży. Według lekarzy miał skarżyć się na dużą bolesność i trudność w wypróżnieniu. Twierdził, że od zawsze ma problemy z zaparciami, a leki przeczyszczające przynoszą mu ulgę jedynie na chwilę. Mając dosyć swoich dolegliwości, udał się do szpitala.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym są choroby rzadkie?"

Koniecznie przeczytaj:

2. Szokujące odkrycie

To, co lekarze zobaczyli po rozcięciu powłok brzusznych, zszokowałoby każdego. Rozszerzone jelito miało ponad pół metra średnicy i ważyło aż 13 kg! Po usunięciu jelita lekarze zszyli go po obu końcach, aby nie dopuścić do wypadnięcia jego zawartości. Jak to możliwe, że pacjent przez 22 lata cierpiał na tak poważne dolegliwości i nikt nie potrafił mu pomóc?

dailymail.co.uk/AsiaWire
dailymail.co.uk/AsiaWire

Chorobę Hirschsprunga diagnozuje się u dziecka już kilka tygodni po urodzeniu. Pierwszymi objawami jej rozwoju jest brak kału lub bolesne zatwardzenia, obrzęk żołądka, bardzo szybki przyrost masy ciała, a także zielone wymioty. W każdym przypadku tej choroby konieczna jest operacja, podczas której wycinany jest zmieniony chorobowo odcinek jelit, a zamiast niego umieszczana jest stomia, w której zbierają się resztki niestrawionego pokarmu.

Zobacz także:

Jedno jest pewne – gdyby pacjent w porę nie trafił na stół operacyjny, jego jelita nie wytrzymałyby takiego obciążenia, doszłoby do perforacji i zakażenia organizmu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze