Trwa ładowanie...

Lekarze zdradzają receptę na długie życie. Szczególnie ważna dla osób z chorobami serca

Na kanadyjskim kongresie sercowo-naczyniowym lekarze przedstawili pracę na temat poprawy wyników pacjentów z chorobą niedokrwienną serca. Okazuje się, że receptą na długie życie jest regularna aktywność fizyczna. Lekarze obliczyli, ile minut dziennie powinno się przeznaczyć na ćwiczenia.

Zobacz film: "Szukasz ćwiczeń idealnych? Naukowcy podpowiadają"

1. Rada dla pacjentów z chorobą niedokrwienną serca

Z przedstawionych przez naukowców wyników dowiadujemy się, że pacjencji z chorobą niedokrwienną serca, powinni co 20 minut wstawać z kanapy i ćwiczyć przez 7 minut. W ten sposób w ciągu dnia spalą dodatkowo 770 kcal i poprawią jakość swojego życia. Wyniki przedstawiono na kanadyjskim kongresie sercowo-naczyniowym w Toronto.

W badaniu wzięło udział 132 pacjentów z chorobą niedokrwienną serca. Średnia ich wieku wynosiła 63 lata. Większość badanych stanowili mężczyźni. Przez 5 dni nosili specjalny monitor aktywności, który działał średnio przez 22 godziny.

Pacjenci z chorobami serca spędzają większość czasu w pozycji siedzącej lub leżącej, co znacząco może skrócić ich życie. Dr Ailar Ramadi, autor badania, przekonuje, że podczas każdej godziny pacjenci cierpiący na chorobę niedokrwienną serca powinni zaplanować 3 przerwy po 7 minut, co daje 21 minut w ciągu godziny i przeznaczyć je na ćwiczenia fizyczne.

Objawy choroby wieńcowej, które łatwo zlekceważyć. Nie przegap ich
Objawy choroby wieńcowej, które łatwo zlekceważyć. Nie przegap ich [6 zdjęć]

Choroba niedokrwienna serca zwana jest też chorobą wieńcową. To stan, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi...

zobacz galerię

Wystarczy umiarkowana aktywność fizyczna - spacery, lekkie ćwiczenia, wykonywane w spokojnym tempie mogą sprawić, że osoby z chorobą niedokrwienną serca będą żyły dłużej. Ponadto redularna aktywność fizyczna minimalizuje ryzyko chorób krążenia - chroni przed zawałem, udarem czy zakrzepicą.

Teraz badania przeprowadzone zostaną na większej grupie osób. Nie ulega jednak wątpliwości, że umiarkowana aktywność fizyczna korzystnie wpływa nie tylko na naszą sylwetkę, ale i zdrowie serca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.