Zwiększa ryzyko arytmii serca i udaru mózgu. Wystarczy 30 minut dziennie
Popularny nawyk może poważnie zaszkodzić zdrowiu, choć wydaje się zupełnie niegroźny. Okazuje się, że drzemki w ciągu dnia są groźne dla serca. Jeśli trwają zbyt długo, zwiększają ryzko arytmii, co może być pierwszym krokiem do udaru.
1. Drzemki szkodzą sercu
Zbyt długie drzemki mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje dla serca. Z badań, których wyniki przedstawiono na organizowanym w tym miesiącu kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), wynika, że ten popularny nawyk może zwiększć ryzyko migotania przedsionków.
Migotanie przedsionków jest najczęściej występującym zaburzeniem rytmu serca (arytmią). To jeden z czynników ryzyka udaru mózgu (zwiększa ryzyko pięciokrotnie). Sprzyja także zawałowi serca i niewydolności serca.
Tymczasem naukowcy wskazują, że ryzyko tego groźnego zaburzenia mogą zwiększać drzemki, jeśli trwają zbyt długo.
- Nasze badanie wskazuje, że drzemki w ciągu dnia powinny być ograniczone do mniej niż 30 minut - zwrócił uwagę dr Jesus Diaz-Gutierrez, autor badania.
Zaznaczył, że osoby, które zmagają się z zaburzeniami snu nocą, powinny unikać drzemek w ciągu dnia, którymi chcą nadrobić te niedobory.
2. Mniej niż pół godziny
W analizach wzięło udział ponad 20 tys. uczestników, którzy nie mieli zaburzeń rytmu serca.
Uczestników podzielono na trzy grupy. Pierwsza w ogóle nie spała w ciągu dnia, druga ucinała sobie drzemki krótsze niż 30 minut, a trzecia - drzemała pół godziny lub dłużej.
W czasie blisko 14-letniej obserwacji, u 131 osób rozwinęło się migotanie przedsionków. U osób, które drzemały w ciągu dnia przez 30 minut lub dłużej, ryzko wystąpienia arytmii wzrastało prawie dwukrotnie. Nie zauważono tego natomiast u osób, które w ogóle nie drzemały lub drzemały krótko.
W związku z tym chcieli też określić jaki konkretnie czas, który poświęcamy na drzemkę może być optymalny w konteście zagrożenia dla serca. Najlepszy wynik miały osoby, które poświęcały na to od 15 do 30 minut. Ryzko migotania przedsionków było u nich o 56 proc. mniejsze.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.