Trwa ładowanie...

Drzemki w ciągu dnia objawem choroby Alzheimera? (WIDEO)

Zobacz film: "Drzemki w ciągu dnia objawem choroby Alzheimera?"

Zaburzenia snu mogą być przedklinicznym symptomem poważnego schorzenia neurologicznego. Wykazują na to badania dr Prashanthi Vemuri ze Stanów Zjednoczonych.

Zobacz, jak sen jest związany z chorobą Alzheimera. Drzemki w ciągu dnia objawem choroby Alzheimera? Zaburzenia snu mogą być przedklinicznym symptomem schorzenia.

Wykazują na to badania doktor Prashanthi Vemuri ze Stanów Zjednoczonych. Wiadomo, że u osób chorych na Alzheimera zauważa się obecność amyloidu.

To szkodliwe białko, które może prowadzić do degeneracji mózgu. W jaki sposób związane jest ze snem? Tego właśnie chciała dowiedzieć się Prashanthi Vemuri.

Przeanalizowała dane trzech tysięcy pacjentów kliniki Mayo w Rochester. Do badania wybrała 283 osoby w wieku ponad siedemdziesięciu lat bez demencji.

Odpowiadali oni na pytania, dotyczące nawyków związanych ze snem. Badania zaplanowano na siedem lat.

W tym czasie pacjenci poddawani byli badaniom na obecność amyloidu. Dwadzieścia dwa procent badanych zgłaszała problemy z sennością za dnia.

Zaobserwowano u nich także wzrost amyloidu. Osoby te wykazywały tendencję do odkładania blaszek beta-amyloidowych. Zwłaszcza w rejonach czołowych mózgu, a to zazwyczaj świadczy o rozwijającej się chorobie Alzheimera.

Jednocześnie u osób bez zaburzeń snu takich objawów nie zaobserwowano. "Stwierdziliśmy, że częste drzemki w ciągu dnia spowodowane mogą być odkładaniem się amyloidu u osób, które już to białko posiadały" - wyjaśnia doktor Vemuri.

Mimo tych badań, nadal nie wiadomo co sprawia, że amyloid się odkłada. "Do tego potrzebne są dalsze badania na grupie 50-latków, ponieważ w tym wieku białko zaczyna się gromadzić" - podsumowuje ekspertka i dodaje, że zdrowy sen i prawidłowe nawyki są dla mózgu bardzo ważne.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie JAMA Neurology. Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza