Trwa ładowanie...

Majowa trucicielka. Leśnicy ostrzegają Polaków

Avatar placeholder
16.05.2023 14:02
Konwalia to niezwykle trująca roślina. Nawet woda z wazonu może zaszkodzić
Konwalia to niezwykle trująca roślina. Nawet woda z wazonu może zaszkodzić (Pixabay)

Konwalia ma urzekający zapach i piękne drobne kwiaty. Zachwycający wygląd rośliny sprawia, że często trafia do naszych domów, ale leśnicy ostrzegają przed niebezpieczeństwami. Na zatrucie najbardziej narażone są dzieci.

spis treści

1. Majowy kwiat o szerokim zastosowaniu

Konwalia nazywana jest też lanuszką, majówką lub kokoryczką. Kusi nie tylko wonią, ma też szerokie zastosowanie w medycynie. Korzystnie wpływa na serce, pracę mózgu i pomaga w wielu dolegliwościach.

Roślina przede wszystkim przyciąga nieprawdopodobnie pięknym zapachem. Niewielkie kwiaty w kształcie dzwoneczków rosną na długiej łodydze otulonej liściem o bardzo charakterystycznym wyglądzie, co sprawia, że konwalia prezentuje się wyjątkowo.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Konwalia ma działanie moczopędne, łagodzi ból głowy i objawy reumatyzmu oraz wspiera ukrwienie mózgu i poprawia pamięć. Doceniana jest także w kosmetyce – wspomaga leczenie łupieżu i trądziku. Często też stanowi składnik perfum.

Lasy Państwowe jednak ostrzegają przed konwalią. Roślina może okazać się śmiertelnie niebezpieczna, szczególnie na zatrucie narażone są dzieci. Pociechy lepiej chronić nawet przed wodą z wazonu.

2. Piękna trucicielka, szczególnie niebezpieczna dla dzieci

Warto zachować ostrożność podczas obchodzenia się z konwalią
Warto zachować ostrożność podczas obchodzenia się z konwalią (Pizabay)

Skąd bierze się niebezpieczeństwo, skoro konwalia jest szeroko stosowana w medycynie i kosmetyce?

"Należy pamiętać jednak, że granica między lekarstwem a trucizną bywa bardzo cienka, dlatego nie zaleca się przetwarzania konwalii w warunkach domowych i spożywania nalewek własnej roboty" – ostrzegają Lasy Państwowe.

Niestety konwalia ma wysoki stopień toksyczności – ze względu na obecność glikozydów, wszystkie części rośliny są trujące. W ekstremalnych przypadkach może dojść do zatrzymania akcji serca i śmierci.

Objawy zatrucia konwalią obejmują nudności, biegunkę, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej oraz zaburzenia rytmu serca.

"W efekcie bardzo silnego zatrucia i braku błyskawicznej pomocy medycznej może dojść do zatrzymania akcji serca i śmierci pacjenta. Warto wiedzieć, że nawet woda, w której stały konwalie cięte, jest toksyczna" – podkreślają Lasy Państwowe.

Choć pachnie niezwykle kusząco i przyciąga kształtem, paskudny smak zdecydowanie zniechęca do traktowania konwalii jako przekąski. Warto jednak dbać o bezpieczeństwo dzieci i pamiętać o nieprzyjemnych skutkach zatrucia rośliną.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze