Trwa ładowanie...

30-latek zmarł po wizycie w restauracji. Zaatakowała go mięsożerna bakteria

Avatar placeholder
14.09.2023 20:16
Groźny patogen w owocach morza. Mężczyzna zmarł po zakażeniu bakterią
Groźny patogen w owocach morza. Mężczyzna zmarł po zakażeniu bakterią (Getty Images)

30-latek zmarł po spożyciu surowych ostryg w restauracji. Mężczyzna trafił do szpitala dwa dni po feralnym posiłku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że cierpiał także na choroby współistniejące.

spis treści

1. Groźny patogen w surowych ostrygach

Przyczyną śmierci 30-latka było zakażenie bakterią Vibrio Vulnificus, potocznie nazywaną mięsożerną. Patogen występuje w środowisku wodnym, najczęściej można na niego natrafić w obszarach nadmorskich.

Bakteria jest przenoszona przez spożycie surowych lub niedogotowanych skorupiaków. Do zakażenia może dojść także podczas pływania z otwartymi ranami w wodach przybrzeżnych.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Infekcja V. vulnificus jest stosunkowo rzadka, CDC zgłasza około 150-200 zgonów rocznie. Bakteria jest jednak dominującą przyczyną śmierci ludzi spowodowaną przez środowisko morskie.

Zakażenia powodowane przez patogen mają wysoką śmiertelność na poziomie około 50 proc.

Surowe ostrygi doprowadziły do śmierci 30-latka
Surowe ostrygi doprowadziły do śmierci 30-latka (Pixabay)

2. Zakażenie mięsożerną bakterią

Mężczyzna z Teksasu zjadł surowe ostrygi w restauracji, a dwa dni później trafił do szpitala. Lekarze walczyli o jego życie, ale 30-latka nie dało się uratować, zmarł trzy dni po tym, jak trafił na oddział.

Stacja telewizyjna ABC 13 podała, że mężczyzna przyjmował leki osłabiające jego odporność i miał problemy z wątrobą, co powodowało wysokie narażenie na infekcję.

Prowadzone jest śledztwo, by wskazać partię ostryg, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia klientów restauracji. Bakteria Vibrio Vulnificus została także zidentyfikowana w Bałtyku, więc zagrożenie występuje na całym świecie.

Objawy infekcji pojawiają się w ciągu 24 godzin i obejmują:

  • gorączkę,
  • wymioty i nudności,
  • biegunkę,
  • zawroty głowy i dezorientację,
  • zaczerwienienie lub wysypkę skóry,
  • dreszcze,
  • pęcherze wypełnione płynem,
  • przyspieszone bicie serca.

Zakażenie patogenem może wywołać hipotensyjny wstrząs septyczny. W przypadku podejrzenia infekcji bakterią Vibrio Vulnificus niezwłoczna jest natychmiastowa hospitalizacja.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze