Trwa ładowanie...

"Mięsożerna" bakteria powoduje gnicie tkanek. Tropikalna choroba już jest w Europie

Powoduje owrzodzenia okolic intymnych, ma charakter nawrotowy i niełatwo jest z nią zwalczyć. Dotychczas występowała endemicznie w krajach tropikalnych. Coraz częściej pojawia się już w Wielkiej Brytanii. Lekarze alarmują, by zachować ostrożność.

spis treści

1. Brytyjczycy ostrzegają

Lekarz z Wielkiej Brytanii ostrzega przed donovanozą
Lekarz z Wielkiej Brytanii ostrzega przed donovanozą (TikTok)

Zobacz film: "Prof. Simon orzeka, że szczepionka przeciw HIV to kwestia czasu"

Według CDC donovanoza występuje w niektórych częściach Indii, Papui Nowej Gwinei, środkowej Australii i na Karaibach oraz w południowej Afryce.

Jednak dane z Wielkiej Brytanii wskazują, że z roku na rok przybywa chorych na tę tropikalną infekcję bakteryjną na Wyspach. W 2019 roku odnotowano 30 przypadków zachorowań, nieoficjalne dane za ten rok mówią, że liczba zachorowań na ziarniniaka pachwinowego wzrosła.

Mieszkający w Wielkiej Brytanii lekarz dr Karan Raj, który na TikToku dzieli się wiedzą medyczną, ostrzega przed tą tropikalną infekcją. Podkreśla, że liczba przypadków w Wielkiej Brytanii stale się zwiększa.

2. Donovanoza – czym jest

Choroba ma podłoże bakteryjne – wywołuje ją bakteria Klebsiella granulomatis. W przebiegu infekcji, podobnie jak w kilku innych chorobach przenoszonych drogą płciową (kiła, opryszczka narządów płciowych), w okolicach genitaliów pojawiają się owrzodzenia.

Ich forma zależy od postaci choroby – wrzodziejącej, brodawkowej, śluzowej oraz mieszanej. Pierwszym objawem infekcji jest pojawienie się miękkich i niebolesnych pęcherzy. Z czasem zamieniają się w owrzodzenia – ich dno pokryte jest krwawiącą tkanką, ziarniną. Z tego powodu chorobę nazywa się niekiedy "mięsożerną".

Na tym etapie pacjent zgłasza dużą bolesność. Szybkie wdrożenie antybiotykoterapii jest niezbędne, w przeciwnym wypadku poza rozprzestrzenianiem się infekcji może dojść do nadkażenia. Zwiększa się także ryzyko innych chorób przenoszonych drogą płciową, w tym zakażenie wirusem HIV. Nieleczone infekcja sprawia, że zainfekowane tkanki mogą być dotknięte procesem gnilnym. Typowym dla tego procesu jest nieprzyjemny zapach oraz nasilające się dolegliwości bólowe.

Jakie są skutki przeciągającej się infekcji bakteryjnej? Blizny, a także powikłania, jeśli guzki chorobowe pojawią się w okolicach odbytu czy cewki moczowej u mężczyzn. Tylko szybkie rozpoczęcie leczenia jest gwarancją równie szybkiego pożegnania się z donowanozą.

Eksperci podkreślają, że może to powstrzymać zasięg choroby w skali globalnej, choć podstawowym orężem walki z tego typu infekcjami przenoszonymi drogą płciową jest prezerwatywa, a także unikanie przygodnego seksu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza