Przejdź na WP

Mikrodermabrazja - złuszczanie naskórka, rodzaje, przeciwwskazania

Mikrodermabrazja to ekskluzywna i nowoczesna technologia, która w swym działaniu wpływa na poprawę funkcjonowania skóry oraz pomaga radzić sobie z różnymi problemami skórnymi. Zabieg polega na kontrolowanym wytworzeniu podciśnienia. Uwalniane z dużą prędkością mikrokryształki padają na powierzchnię skóry, usuwając z niej martwe komórki naskórka oraz wszelkie zanieczyszczenia. Usunięty materiał odsysany jest następnie do oddzielnego pojemnika.

Zobacz film: "Mikrodermabrazja"

spis treści

1. Mikrodermabrazja - złuszczanie naskórka

Mikropeeling znajduje swoje zastosowanie jako jedna z wielu metod mechanicznego złuszczania naskórka. Porównując mikrodermabrazję do innych terapii, tj. peelingi chemiczne, dermabrazja czy laseroterapia, mikrodermabrazja jest działaniem kosmetycznym obarczonym najmniejszym ryzykiem powikłań. W przeciwieństwie do pozostałych zabiegów ryzyko powstania przebarwień i blizn jest znikome. Ponadto efekty mikrodermabrazji widoczne są od razu.

Przeciwwskazania do mikrodermabrazji są takie:

  • popękane naczynka krwionośne,
  • skłonności do bliznowców,
  • trądzik różowaty,
  • opryszczka,
  • zakażenia, rany na powierzchni skóry, gdzie wykonywany jest zabieg.

Zabieg mikrodermabrazji polega na stopniowym złuszczaniu górnych warstw naskórka, co przyczynia się do zintensyfikowanej produkcji nowych pełnowartościowych komórek. Komórki te migrują następnie do góry, zastępując komórki uszkodzone. Proces złuszczania jest stopniowy, stąd ryzyko zbyt głębokiego bądź nierównomiernego złuszczania i powstawania blizn jest minimalny. Ogromną zaletą mikrodermabrazji jest fakt, że jest to zabieg bezbolesny i prosty w wykonaniu, dzięki czemu osoba poddająca się mikrodermabrazji może od razu wrócić do życia codziennego.

2. Mikrodermabrazja - rodzaje

Istnieją trzy rodzaje mikrodermabrazji: diamentowa, korundowa i tlenowa. Mikrodermabrazja diamentowa polecana jest osobom z delikatną, wrażliwą i skłonną do zmian alergicznych skórą. W trakcie tego zabiegu wykorzystuje się głowicę diamentową, którą przesuwa się po skórze za pomocą metalowej końcówki pełniącej rolę "odkurzacza" zbierającego usunięty naskórek.

Sam zabieg trwa około godziny i jest zupełnie bezbolesny, ponieważ naskórek nie zawiera zakończeń nerwowych. Skóra staje się gładka i wolna od podrażnień. Ponieważ mikrodermabrazja diamentowa jest metodą bezpyłową, nie pozostawia śladów proszku na skórze.

Jak usunąć blizny po trądziku?
Jak usunąć blizny po trądziku? [5 zdjęć]

Trądzik pospolity to już nie tylko problem dojrzewających nastolatków. Coraz częściej zespół chorobowy...

zobacz galerię

Kolejnym rodzajem jest mikrodermabrazja korundowa. Jest to zabieg zbliżony do mikrodermabrazji diamentowej. Różnica polega na zastosowaniu mikronizowanych kryształków glinu zamiast diamentu. W celu starcia obumarłego naskórka organiczny proszek wypychany jest z urządzenia pod dużym ciśnieniem, co nierzadko w kontakcie ze skórą daje obraz "burzy piaskowej". Zaletą tej metody jest stymulacja głębszych warstw skóry do produkcji elastyny i kolagenu odpowiedzialnych za jej jędrność i gładkość.

Urządzenie, którym wykonuje się zabieg skonstruowane jest z dwóch końcówek: jedna usuwa martwy naskórek i zanieczyszczenia, druga zaś zasysa złuszczony materiał. Mikrodermabrazja korundowa trwa około godziny, jednakże w przeciwieństwie do mikrodermabrazji diamentowej skóra może być zaczerwieniona jeszcze kilka godzin po zakończeniu zabiegu.

Zabieg ten jest polecany osobom z szerokimi porami oraz przebarwieniami na skórze. Będąc zabiegiem silniejszym w swym działaniu od mikrodermabrazji diamentowej, efekty długoterminowe są lepsze, jednakże bez zastosowania odpowiedniej terapii pozabiegowej, np. w postaci kremu regenerującego, proces gojenia może być wydłużony.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Ostatnim typem mikrodermabrazji jest mikrodermabrazja tlenowa. Metoda ta łączy w sobie tlen z solą fizjologiczną. Oprócz złuszczania naskórka pomaga w pozbyciu się zalegających na skórze i w porach zanieczyszczeń odpowiedzialnych za powstawanie zaskórników, krost i wszelkich stanów zapalnych skóry.

W tej metodzie to tlen wyrzucany jest z urządzenia pod wysokim ciśnieniem. Dzięki zastosowaniu tlenu skóra po zabiegu jest bardziej dotleniona i odżywiona. Warto sięgnąć po mikrodermabrazję tlenową wiosną i latem, kiedy po pochmurnej jesieni i srogiej zimie nasza skóra pozbawiona jest prawidłowej ochrony. Zaletą mikrodermabrazji jest, oprócz złuszczenia naskórka i usunięcia zanieczyszczeń, efekt odmłodzenia i wygładzenia zmarszczek. Jest to skuteczna i bezpieczna metoda proponowana szczególnie kobietom po 40 roku życia. Cała kuracja trwa około tygodnia, podczas którego zabieg powtarzany jest 1 lub 2 razy. Warto powtórzyć go po 3 miesiącach.

3. Mikrodermabrazja - dla kogo?

Wskazaniem do mikrodermabrazji jest starzenie skóry, fotostarzenie, zrogowacenia i prosaki, zagłębienia i nierówności skóry, zmarszczki, przetłuszczanie się skóry, rozstępy (pobudzenie produkcji elastyny i kolagenu), blizny pourazowe, blizny po trądziku, rozszerzone pory, wiotkość skóry. Ponadto mikrodermabrazja stanowi idealny podkład dla zabiegów laserowych, tj. fotoodmładzanie, zamykanie naczynek krwionośnych i usuwanie przebarwień.

Zobacz także

4. Mikrodermabrazja - przeciwwskazania

Przeciwskazaniem do mikrodermabrazji są natomiast zakażenia skóry (wirusowe: brodawki, opryszczka, mięczak zakaźny; bakteryjne: liszajec zakaźny, figówka gronkowcowa; grzybicze), ponadto trądzik krostkowy, różowaty, nadżerki, nowotwory i znamiona skórne, naczyniaki jamiste (ryzyko wzrostu), skłonność do powstawania blizn przerosłych oraz terapia przeciwtrądzikowa doustną izotretynoiną odstęp 6-miesięczny.

Zobacz także:

Zabieg mikrodermabrazji polega na stopniowym złuszczaniu górnych warstw naskórka
Zabieg mikrodermabrazji polega na stopniowym złuszczaniu górnych warstw naskórka (123rf.com)

Nie udowodniono szkodliwego wpływu mikrodermabrazji na przebieg ciąży, pozostaje też bez wpływu na menstruację. Nie ma także przeciwwskazań do jej zastosowania u osób opalonych oraz ze skórą płytko unaczynioną (ze skłonnością do teleangiektazji).

Przed zabiegiem należy na co najmniej 5 dni zaniechać stosowania chemicznych kremów do depilacji, woskowania czy używania szorstkich gąbek, które mogą naruszyć skórę i wywołać podrażnienia pozabiegowe.

Działania niepożądane mikrodermabrazji zdarzają się niezwykle rzadko. Jeśli już wystąpią, ograniczają się do niewielkiego podrażnienia z uczuciem pieczenia, świądu, mrowienia. Zdarza się, że osoby o bardzo wrażliwej skórze skarżą się na krótko trwający rumień i nadwrażliwość skóry. Niezależnie od wystąpienia działań niepożądanych kluczową rolę w sukcesie terapii odgrywa właściwa pielęgnacja skóry. Zastosowanie odpowiedniego preparatu medycznego podnosi skuteczność mikrodermabrazji i wydłuża jej efekt końcowy.

Następny artykuł: Mikrodermabrazja diamentowa

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy