Trwa ładowanie...

Mniej niż 5 godzin na dobę. Tyle wystarczy, by narazić się na raka i choroby serca

 Karolina Rozmus
01.01.2023 16:30
Zbyt krótki sen jest groźny dla zdrowia
Zbyt krótki sen jest groźny dla zdrowia (Getty Images, archiwum prywatne)

Nowe wyniki badań nie pozostawiają złudzeń – pięć lub mniej godzin snu na dobę drastycznie zwiększa ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, a także wielochorobowości. Poczynając od chorób serca, przez cukrzycę, aż po demencję, zapalenie stawów czy choroby nowotworowe.

spis treści

1. Niedobór snu przyczynia się do wielu chorób

Dr Bartosz Fiałek w mediach społecznościowych opublikował post wskazujący, że niedostateczna długość snu może nieść za sobą dramatyczne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Ekspert powołuje się na duże badanie, którego wyniki zostały niedawno opublikowane w "PLOS Medicine". To kohortowe 25-letnie badanie opierające się na obserwacji 10 308 osób zatrudnionych w londyńskich biurach brytyjskiej służby cywilnej.

Zobacz film: "Jedna nieprzespana noc. Przerażające skutki"

Analizując zebrane dane, naukowcy z University College London w Wielkiej Brytanii i Université Paris Cité we Francji odkryli, że osoby po 50. roku życia, które śpią pięć lub mniej godzin na dobę, są o 30 proc. bardziej narażone na rozwój groźnych schorzeń przewlekłych, a także wystąpienie wielochorobowości niż osoby śpiące po siedem godzin na dobę. Wraz z wiekiem – aż do 70. roku życia – to ryzyko rośnie do 40 proc.

Badacze powiązali zbyt krótki sen z takimi chorobami jak:

  • cukrzyca,
  • choroby nowotworowe,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • udar mózgu,
  • niewydolność serca,
  • przewlekła obturacyjną chorobę płuc (POChP),
  • przewlekła choroba nerek,
  • choroba wątroby,
  • depresja,
  • demencja,
  • choroba Parkinsona,
  • zapalenie stawów.

To niejedyne badanie, które dobitnie pokazuje, jak długość snu przekłada się na nasze zdrowie. Wcześniejsze wskazywano, że nie tylko krótszy niż pięć godzin, ale też dłuższy niż dziewięć godzin sen może grozić rakiem czy chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Brak snu może prowadzić do wielu chorób przewlekłych
Brak snu może prowadzić do wielu chorób przewlekłych (Getty Images)

- U osób śpiących przynajmniej dwa razy w tygodniu poniżej pięciu godzin, ryzyko zawału serca jest niemal trzy razy wyższe – podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie dr Adam Hirschfeld, neurolog z poznańskiej kliniki PsychoMedic.

- Wykazano również, że u osób pozbawionych właściwej ilości snu dochodzi do zwiększonego uszkadzania informacji genetycznej (DNA) zawartej w komórkach, co z kolei otwiera potencjalną drogę ku rozwojowi różnych chorób przewlekłych, w tym nowotworowych. Wykazano, że niewystarczająca ilość snu wpływa bezpośrednio na aktywność kilkuset naszych genów – dodaje.

Niedostateczna ilość snu lub sen, który jest mało efektywny to także widmo zaburzeń metabolizmu i gospodarki hormonalnej, osłabienia układu immunologicznego, a nawet problemów ze wzrokiem pod postacią jaskry.

2. Jak zadbać o zdrowy sen?

Główna autorka badań dr Séverine Sabia, w rozmowie z "Medscape Medical News" przyznaje, że dbanie o zdrowy sen jest konieczne. Po pierwsze należy znaleźć źródło problemu – na problemy ze snem może wpływać szereg schorzeń, takich jak nadczynność tarczycy, bezdech senny, choroby reumatyczne czy choroby układu pokarmowego. Również menopauza, stres, a nawet niektóre leki czy używki mogą odbić się na jakości naszego snu.

Jak podkreśla dr Sabia, jeśli patologiczne przyczyny problemów ze snem zostaną wykluczone, należy wziąć sprawy we własne ręce.

- Zdrowe nawyki związane ze snem są koniecznością. Obejmują one regularny harmonogram snu, zdrowy tryb życia — aktywność fizyczną i ekspozycję na światło w ciągu dnia oraz lekką kolację czy unikanie ekranów na pół godziny przed snem – radzi dr Sabia.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze