Mogła umrzeć przez niewydolność serca. Lekarze lekceważyli objawy
Michelle Hampton była młoda, więc wszelkie jej dolegliwości tłumaczono co najwyżej stresem. Dopiero gdy miała 36 lat, stwierdzono wrodzoną wadę, która mogła zakończyć się śmiercią. Lekarze przez lata lekceważyli objawy niewydolności serca.
1. Lekarze lekceważyli niewydolność serca
Michelle Hampton dzieli się swoją historią, żeby ostrzegać innych. Podkreśla, jak bardzo ważna jest intuicja i zaufanie do siebie, bo lekarzom zdarzają się złe rozpoznania lub lekceważenie pacjentów.
Od dzieciństwa często czuła zmęczenie, zawroty głowy, duszności. Sądziła, że to normalny stan, aż do Bożego Narodzenia w 2016 roku. Wtedy poczuła się gorzej niż zwykle. Trafiła do szpitala.
Miała 36 lat, gdy stwierdzono u niej niewydolność serca. To właśnie ta choroba była odpowiedzialna za wieloletnie problemy, które tłumaczono zmęczeniem lub stresem.
Po diagnozie kobieta była w szoku, gdyż nigdy nie sądziła, że jej życie może być zagrożone. Nie miała rodzinnych obciążeń chorobami serca.
W lutym 2017 roku przeszła trwającą 6 godzin operację. Później potrzebowała wielu tygodni, by dojść do pełnej sprawności. Obecnie nie bierze leków, ale musi pilnować tętna, aby nie przekraczało wyniku 140.
Michelle Hampton jest już dwa lata po operacji i cieszy się odzyskanym zdrowiem. Docenia każdą chwilę. Po tym, jak stanęła oko w oko ze śmiercią, smakuje życie bardziej niż kiedykolwiek.
2. Niewydolność serca - przyczyny
Kompleksowe badania wykazały niewydolność serca i konieczność skomplikowanej operacji. Bez zabiegu kobieta mogłaby wkrótce umrzeć.
Okazało się, że Michelle Hampton cierpiała z powodu wady przegrody międzyprzedsionkowej. Od urodzenia miała dziurę pomiędzy przedsionkami serca. Zwykle problem mija we wczesnym dzieciństwie, ale Michelle Hampton nie miała tyle szczęścia. Dorastała, nieświadoma dziury w swoim sercu. Jej naczynia krwionośne otaczające serce również nie pracowały prawidłowo i wymagały ingerencji chirurga.
3. Niewydolność serca - objawy
Niewydolność serca i układu krążenia może objawiać się dusznościami, uczuciem ciągłego zmęczenia, obrzękami brzucha lub kończyn, zawrotami głowy, bólami w klatce piersiowej, kaszlem, brakiem apetytu, palpitacjami i kołataniem serca.
Nie należy lekceważyć podobnych problemów i w razie jakichkolwiek podejrzeń warto skorzystać z pomocy lekarzy. Choroby serca i układu krążenia są główną, obok nowotworów, przyczyną zgonów na całym świecie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.