Trwa ładowanie...

Myślała, że to przez alkohol. 27-latka przegapiła objawy udaru

 Katarzyna Prus
26.09.2023 17:59
27-latka dostała udaru na wieczorze panieńskim. Pomyliła objawy ostrzegawcze
27-latka dostała udaru na wieczorze panieńskim. Pomyliła objawy ostrzegawcze (Instagram)

Joanna Whitelaw dostała udaru na wieczorze panieńskim. 27-latka była przekonana, że dziwne objawy to wynik alkoholu. Faktyczna diagnoza była dla niej szokująca.

spis treści

1. Udar po drinku

27-latka z Edynburga bawiła się w najlepsze na wieczorze panieńskim, kiedy nagle pojawiły się dziwne objawy. Kobieta poczuła, że jej ciało nagle drętwieje, a wzrok zamazuje się. Obawiała się, że ktoś dosypał jej czegoś do drinka.

Następnego dnia problemy ze wzrokiem jednak nie ustąpiły. Whitelaw zaniepokoiła się wówczas na tyle, że zgłosiła się na oddział ratunkowy.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Po badaniach (trzech tomografiach komputerowych i rezonansie magnetycznym) lekarze odkryli, że przyczyną jest udar mózgu.

Diagnoza była dla 27-latki szokująca, bo do tej pory nie miała poważnych problemów ze zdrowiem. Dbała też o aktywność fizyczną - regularnie ćwiczyła na siłowni i biegała. Nigdy też nie paliła.

2. Groźna wada serca

Na tym jednak nie koniec. Lekarze wykryli otwór w sercu 27-latki. To jedna z najczęstszych wrodzonych wad serca i może doprowadzić do śmiertelnie groźnych powikłań.

Chodzi o PFO (ang. patent foramen ovale), czyli drożny otwór owalny.

- PFO pełni bardzo ważną rolę, ale tylko w życiu płodowym. To otwór znajdujący się między prawym i lewym przedsionkiem serca, który zapewnia przepływ krwi z pominięciem płuc, które wówczas nie działają - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie dr n.med. Michał Chudzik, kardiolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

- Po narodzinach płuca przejmują tę rolę, więc otwór staje się niepotrzebny i powinien się samoistnie zamknąć. W 70 proc. przypadków tak się właśnie dzieje. W pozostałych 30 proc., otwór pozostaje niezamknięty i jest poważną wadą, która może doprowadzić do groźnych powikłań. Statystycznie ma ją więc co trzeci Polak - to jedna z najczęstszych wad wrodzonych serca - zaznacza lekarz.

Konsekwencją może być udar lub zatorowość płucna, bo PFO ułatwia odrywającym się skrzepom drogę do mózgu lub płuc.

27-latka jest już po operacji i jest w trakcie fizjoterapii.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze