Trwa ładowanie...

Na co umierają Polacy? Raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego

 Maria Krasicka
10.03.2021 15:37
Na co umierają Polacy?
Na co umierają Polacy? (GettyImages)

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego opublikował raport, z którego wynika, że najczęstszą przyczyną zgonów Polaków są choroby układu krążenia. Stanowią one ponad 35 proc. wszystkich przypadków śmiertelnych.

spis treści

1. Przyczyny śmierci Polaków

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego opublikował właśnie raport dotyczący śmiertelności w Polsce. W analizie wykorzystano dane z 2018 r., z których wynika, że Polacy najczęściej umierają na choroby układu krążenia. To aż 35,9 proc. wszystkich zgonów wśród mężczyzn. 25,9 proc. stanowią nowotwory złośliwe, a ok. 10 proc. czynniki zewnętrzne, takie jak wypadki komunikacyjne, czy samobójstwa.

Przyczyny zgonów Polaków
Przyczyny zgonów Polaków (NIZP)
Zobacz film: "Jak otyłość wpływa na przebieg COVID-19? Ekspertka odpowiada"

Jednak przyglądając się wskaźnikom procentowym z podziałem na lata, można zauważyć, że przyczyny śmierci wśród mężczyzn w Polsce, zmieniają się wraz z wiekiem.

Zgony spowodowane chorobami układu krążenia (głównie chorobami serca i naczyń mózgowych) dotyczą głównie mężczyzn w grupie wiekowej 45-54 lata (ok. 24 proc.) oraz seniorów powyżej 85. roku życia (ponad 50 proc. wszystkich zgonów).

Zgony z podziałem na wiek
Zgony z podziałem na wiek (NIZP)

Mężczyźni z grupy wiekowej 55-69 lat najczęściej umierają na nowotwory złośliwe (rak gruczołu krokowego -19,7 proc., rak płuc - 16,8 proc. i rak jelita grubego - 12,3 proc.).

Zgony wśród mężczyzn między 10. a 44. rokiem życia spowodowane są przede wszystkim czynnikami zewnętrznymi. Stanowią one 42,8 proc. wszystkich zgonów w grupie 10 - 14 lat, 65,7 proc. w grupie 15 -19 lat, w grupie 20 - 24 lata jest to aż 70,3 proc. i z wiekiem ten wskaźnik się zmniejsza.

2. Długość życia Polaków

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 roku przeciętna długość życia mężczyzn wynosiła 74 lata, a kobiet 81 lat. Jednak trzeba zaznaczyć, że od 30 lat długość życia mieszkańców Polski systematycznie wydłuża się i w przypadku mężczyzn zwiększyła się o ponad 8 lat.

Długość życia Polaków
Długość życia Polaków (NIZP)

Jak wynika z analiz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, wydłużenie życia mężczyzn w latach 1991-2016 wynikało w 71 proc. z obniżenia umieralności przedwczesnej (przed 65. rokiem życia), a w 29 proc. z obniżenia umieralności mężczyzn w starszym wieku.

Mimo to umieralność mężczyzn w Polsce jest wyższa niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze