Najważniejsze zmiany w ochronie zdrowia w 2017 roku

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiada wielkie zmiany w systemie opieki zdrowotnej. Mają one przede wszystkim pomóc pacjentom w lepszym dostępie do opieki medycznej. Dla pacjentów, niektóre z nich brzmią niewiarygodnie.

Najważniejsze zmiany w ochronie zdrowia:

 • poszerzenie listy darmowych leków dla seniorów,
 • rehabilitacja dla chorych po zawale i zabiegach ortopedycznych dostępna „od ręki” w ramach wprowadzenia koordynowanej opieki zdrowotnej,
 • zmniejszenie czasu oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty,
 • likwidacja NFZ,
 • zapewnienie nieubezpieczonym pacjentom bezpłatnego dostępu do lekarza pierwszego kontaktu.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Największy nacisk Ministerstwo Zdrowia kładzie na prawo do korzystania z opieki lekarza rodzinnego, a także na zmianę organizacji pracy przychodni. Lekarz POZ ma zostać koordynatorem opieki, tak, żeby pacjent nie musiał sam organizować sobie na przykład porady specjalistycznej i rehabilitacji. Zapowiada też ustawę o sieci szpitali, która pośrednio wymusi koordynację opieki pacjenta po pobycie w szpitalu.

To nie wszystko. Także od nowego roku Ministerstwo zapewni dostęp do podstawowych świadczeń każdemu pacjentowi – również tym formalnie nieuprawnionym. Czy dotyczy to także leczenia specjalistycznego, tego minister nie precyzuje.

Nie wiadomo też, co z lekami dla takich pacjentów. Do tej pory pacjent nieubezpieczony płacił za lekarstwa 100 procent. Niewyjaśniona pozostaje również kwestia tego, co się stanie z pacjentem, jeśli będzie wymagał leczenia szpitalnego.

 • Służba zdrowia, aby mogła w pełni realizować misję społeczną, musi być przejrzysta i zrozumiała dla zwykłych ludzi. Nie może też pozwalać na bogacenie się jednych i ubożenie drugich, ani podział na pacjentów, którzy się opłacają i są odsyłani od Annasza do Kajfasza, bo ich leczenie przynosi straty – podsumował minister.

Minister walczy z biurokracją i kolejkami

Aby zmniejszyć biurokrację, która utrudnia realizację założeń pakietu onkologicznego, chce uproszczenia procedur. Rozszerzona zostanie też lista nowotworów objętych pakietem.

 • Pakiet onkologiczny musi działać w maksymalnie szerokim zakresie, tak aby każdy potrzebujący go pacjent miał dostęp do łatwego i efektywnego systemu opieki – zapowiada minister.

Kolejki to kolejny problem, z którym chce się rozprawić Konstanty Radziwłł. W jego deklaracjach sprawa wydaje się prosta. Kolejki to nie tylko sprawa pieniędzy, ale przede wszystkim słabej organizacji pracy w przychodniach i szpitalach. Już od nowego roku, zdaniem ministra, chorzy po zawałach czy operacjach ortopedycznych mogą być pewni, że otrzymają odpowiednią rehabilitację, nie czekając w kolejkach. Będzie za to odpowiedzialny szpital, z którego usług korzystał. Także lekarz pierwszego kontaktu, będzie miał obowiązek „załatwienia” koniecznej wizyty u specjalisty dla swojego pacjenta.

 • Jeśli zmiany będą konsekwentne na wszystkich szczeblach opieki medycznej to jestem za – mówi Andrzej Grudewicz, internista z Radziejowa. – Na razie wiem zbyt mało, żeby wyciągać jakieś wnioski. Za mało szczegółów.

Na przykład, jeśli prawo do bezpłatnej opieki w POZ będzie dotyczyć także nieubezpieczonych to brawo i mam nadzieję, że dla nas będzie to oznaczać mniej papierkowej roboty – nie będziemy musieli pisać pism potwierdzających danych osobowych pacjenta i tego pilnować. Z drugiej strony jest problem z tym, że będzie bezpłatna tylko nasza usługa, a leki płatne 100 proc., podobnie jak wizyta u specjalisty czy pobyt w szpitalu.

Likwidacja NFZ

Zdaniem resortu likwidacja NFZ jest konieczna, trzeba go przebudować w inną instytucję, ponieważ zmieni się system za służbę zdrowia – powstanie państwowy fundusz celowy, który będzie gwarantowany przez budżet państwa.

Zapowiada więc, że nastąpi powrót do centralnego finansowania służby zdrowia. – W naszej pracy nie jest ważne, kto finansuje leczenie pacjentów – mówi doktor Grudewicz – Ważne, by ktoś te wydatki liczył i nadzorował ich realizację.

Źródło: mz.gov.pl, tvn24.pl, Program I Polskiego Radia, materiały pokonferencyjne MZ.

Maja Erdmann

O autorze

Maja Erdmann

Dziennikarka, reporterka, recenzentka. Współpracuje z wydawnictwami regionalnymi i krajowymi. Od 20 lat zajmuje się tematyką związaną z medycyną i służbą zdrowia.

Maja Erdmann, 10 miesięcy temu

Dziecko

Komentarze (101)
~how-wow
~how-wow 10 miesięcy temu

Idzie nowe. Już pakiet onkologiczny działa fenomenalnie. Totalnie jestem przekonany o słusznej linii naszej partii. W XI w w Rusi Kijowskiej rządził Jaro Mądry i do dziś Ukraina nie może złapać oddechu....

Odpowiedz
~how-wow
~how-wow 10 miesięcy temu

Szpitale zadysponują specjalistami i pacjent nie trafi do gabinetu prywatnego. Lekarze prywatni przejdą na etaty państwowe. A jeszcze aby popedzić biurokracje to rozwiaże się tzw. Samorządy Lekarskie...

Odpowiedz
~urzędnik
~urzędnik 10 miesięcy temu

Panie Ministrze, miałem Pana za mądrego człowieka-uwzględniając wypowiedzi z przez kariery politycznej, kiedy Pan jeszcze był prezesem Naczelnej Izby Lekarskiej. Widziałem że zna Pan problemy pacjentów, środowiska medycznego oraz że zna Pan przyczynę tego co złe w medycynie, tak w dziedzinie medycyny oraz opieki zdrowotnej. Wielokrotnie, w każdym wywiadzie wskazywał Pan jednoznacznie problem z finansowaniem, za mało idzie na służbę zdrowia to jest podstawowym problemem. Dzisiaj jest Pan politykiem,senatorem, ministrem A NA KOŃCU lekarzem- to jest przykre, bardzo, gdyż polityka Pana -przepraszam ale zgnoiła. Reasumując. Lekarze, pielęgniarki, opiekunowie medyczni Wyjechali/ły, Polacy wyjechali za chlebem( przyjeżdżają na wakacje żeby się leczyć zgodnie z art 68 pkt 1 i 2 konstytucji- patologia- podatki płacąc krajach gdzie pracują) Pracuje coraz mniej osób, program 500+ robi swoje na rynku pracy, o czym mówił Pan przewodniczący Solidarności Duda, w dniu kiedy został obniżony wiek emerytalny cytuję ,, PRACUJE 9-DZIEWIĘĆ MILIONÓW POLAKÓW A POWINNO 16-SZESNAŚCIE,PŁAĆMY WSZYSCY A BĘDZIE WIĘCEJ W BUDŻECIE PAŃSTWA" IMPLIKUJE- wynika jednoznacznie że dziewięć milionów pracuje na pozostałe 38,457 dane GUS. Tak 9 milionów pracuje- płaci na ubezpieczenia zdrowotne, dla bezrobotnych, 500+, emerytów, etc dla 29 niepracujący, w tym 6 milionów bezrobotnych- nie żadne 8,4% a 20 -dwadzieścia procent bezrobotnych. Jak Pan zamierza to zrobić że służba zdrowia będzie działała w stopniu co najmniej dobrym, jak się Pan pogodzi tymi FAKTAMI. Mówię to dzisiaj jest to nie do pogodzenia, niemożliwe,nie uda się to Panu. Chyba że będą dopłaty do służby zdrowia, lub nieroby będą płacić 100% za specjalistkę- w tym osoby pracujące za granicą i tam płacące podatki lub Zjednoczone Emiraty Arabskie zafundują nam służbę zdrowia. Taki przykład w czasie wakacji korzystałem z konsultacji stomatologicznej opieki zdrowotnej na terenie europy - EKU nie obejmowała zakresu świadczeń/ trepanacja zęba/ cena 280 EURO - 20 minut, Skandynawia -KONSULTACJA, zwrócił ubezpieczyciel prywatny.

Odpowiedz
~specjalista
~specjalista 10 miesięcy temu

Pan minister Radziwil jako lekarz rodzinny majacy 8 NZOS wzmacnia lekarza rodzinnego i daje mu nowe srodki finansowe po mimo ze lekarze rodzinni juz dzisiaj zarabiaja najwiecej okolo 16 tys Wszystko to dzieje sie kosztem lekarza specjalisty ich gabinety maja byc polikwidowane bo zostana tylko przychodnie przyszpitalne.lekarz specjalista ma pracowac za 4-5 tys tak zaklada pan minister .Mlodzi lekarze specjalisci juz zglaszaja chec wyjazdu z kraju tam gdzie ceni sie ich prace,wielu bedzie przyjmowac prywatnie.jak pan minister chce zmniejszyc kolejki skoro bedzie pracowac najwyzej 30 procent lekarzy specjalistow w przychodniach przyszpitalnych. Kolejski do specjalistow wzrosna drastycznie bo pan minister ceni prace tylko lekarzy rodzinnych. To jest rozklad specjalistycznej opieki zdrowotnej to kpina z pacjentow ,ile bedzie kosztowalo naprawienie tego wszystkiego

Odpowiedz
~takaja
~takaja 10 miesięcy temu

NFZ..jego oddziały zmienia tylko nazwę na oddziały ministerstwa zdrowia, więcej kasy na to pójdzie a nic sie nie zmieni.Składki tez nie znikną, bo zapłacimy my wszyscy pracujący na nieubezpieczonych, pracujących na czarno.Tyle w temacie

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ciąża i dziecko
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Ciąża i dziecko
Ciąża i dziecko

Obalamy mity na temat endometriozy

Obalamy mity na temat endometriozy

, że endometrioza całkowicie przekreśla szanse na poczęcie dziecka i szczęśliwe donoszenie ciąży. Istnieją skuteczne metody leczenia niepłodności związanej (...) , jajowodów czy jelit. Choroba ta często dotyka kobiety...

Ciąża i dziecko

Dlaczego warto jeść kalafiora?

Dlaczego warto jeść kalafiora?

, która jest niezwykle ważna dla układu nerwowego. Kalafior powinien znaleźć się w jadłospisie kobiet w ciąży - to właśnie cholina odpowiada za prawidłowy rozwój (...) mózgu dziecka. Jedzenie kalafiora przyniesie korzyści...

Ciąża i dziecko

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Zdrowie na talerzu Zdrowa dieta odgrywa niezwykle ważną rolę w profilaktyce wielu chorób, także nowotworowych. Dzięki postępowi nauki możemy poznać i wykorzystać potencjał drzemiący w licznych produktach spożywczych i, włączając je do codziennego jadłospisu,...

Ciąża i dziecko

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Zaniepokojenie własną pamięcią Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera. Organizm daje w ten spokój sygnał, że coś jest nie tak. Jeżeli zauważymy u siebie taki objaw, nie należy go lekceważyć...

Ciąża i dziecko

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Zagrożenia na siłowni Regularne chodzenie na siłownię kojarzy się głównie ze zdrowiem, jednak może mieć również negatywne skutki. I nie chodzi wcale o zakwasy, zmęczenie i przepocone ubrania, a o poważniejsze przypadłości. Jak się okazuje, w siłowniach...

Ciąża i dziecko

Ciche oznaki problemów z płucami

Ciche oznaki problemów z płucami

Objawy chorób płuc Boli cię łydka lub kolano? Zamiast wchodzenia po schodach coraz częściej wybierasz windę? A może zauważyłeś, że łapie cię zadyszka? Choć te objawy nie są jednoznaczne, nie warto ich ignorować - mogą być oznaką problemów z płucami. Narząd...

Ciąża i dziecko

Jak usprawnić pracę układu limfatycznego?

Jak usprawnić pracę układu limfatycznego?

- naczyniowego oraz kobietom w ciąży. By usprawnić pracę układu limfatycznego, warto również masować ciało okrężnymi ruchami za pomocą suchej szczotki

Ciąża i dziecko

Jak być szczęśliwą i perfekcyjną mamą?

Jak być szczęśliwą i perfekcyjną mamą?

Pielęgnacja przed pracą Nawet jeśli zostajesz w domu z dziećmi, zadbaj o to, by czuć się i wyglądać dobrze. Nie ma przeciwwskazań, by np. wykonać (...) delikatny makijaż. Jesteś kobietą i masz prawo czuć się wypielęgnowana. Zrzeszone...