Trwa ładowanie...

Najważniejsze zmiany w ochronie zdrowia w 2017 roku

 Maja Erdmann
28.12.2018 13:23
Najważniejsze zmiany w ochronie zdrowia w 2017 roku
Najważniejsze zmiany w ochronie zdrowia w 2017 roku

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiada wielkie zmiany w systemie opieki zdrowotnej. Mają one przede wszystkim pomóc pacjentom w lepszym dostępie do opieki medycznej. Dla pacjentów, niektóre z nich brzmią niewiarygodnie.

1. Najważniejsze zmiany w ochronie zdrowia:

  • poszerzenie listy darmowych leków dla seniorów,
  • rehabilitacja dla chorych po zawale i zabiegach ortopedycznych dostępna „od ręki” w ramach wprowadzenia koordynowanej opieki zdrowotnej,
  • zmniejszenie czasu oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty,
  • likwidacja NFZ,
  • zapewnienie nieubezpieczonym pacjentom bezpłatnego dostępu do lekarza pierwszego kontaktu.

Największy nacisk Ministerstwo Zdrowia kładzie na prawo do korzystania z opieki lekarza rodzinnego, a także na zmianę organizacji pracy przychodni. Lekarz POZ ma zostać koordynatorem opieki, tak, żeby pacjent nie musiał sam organizować sobie na przykład porady specjalistycznej i rehabilitacji. Zapowiada też ustawę o sieci szpitali, która pośrednio wymusi koordynację opieki pacjenta po pobycie w szpitalu.

To nie wszystko. Także od nowego roku Ministerstwo zapewni dostęp do podstawowych świadczeń każdemu pacjentowi – również tym formalnie nieuprawnionym. Czy dotyczy to także leczenia specjalistycznego, tego minister nie precyzuje.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Nie wiadomo też, co z lekami dla takich pacjentów. Do tej pory pacjent nieubezpieczony płacił za lekarstwa 100 procent. Niewyjaśniona pozostaje również kwestia tego, co się stanie z pacjentem, jeśli będzie wymagał leczenia szpitalnego.

  • Służba zdrowia, aby mogła w pełni realizować misję społeczną, musi być przejrzysta i zrozumiała dla zwykłych ludzi. Nie może też pozwalać na bogacenie się jednych i ubożenie drugich, ani podział na pacjentów, którzy się opłacają i są odsyłani od Annasza do Kajfasza, bo ich leczenie przynosi straty – podsumował minister.

1. Minister walczy z biurokracją i kolejkami

Aby zmniejszyć biurokrację, która utrudnia realizację założeń pakietu onkologicznego, chce uproszczenia procedur. Rozszerzona zostanie też lista nowotworów objętych pakietem.

  • Pakiet onkologiczny musi działać w maksymalnie szerokim zakresie, tak aby każdy potrzebujący go pacjent miał dostęp do łatwego i efektywnego systemu opieki – zapowiada minister.

Kolejki to kolejny problem, z którym chce się rozprawić Konstanty Radziwłł. W jego deklaracjach sprawa wydaje się prosta. Kolejki to nie tylko sprawa pieniędzy, ale przede wszystkim słabej organizacji pracy w przychodniach i szpitalach. Już od nowego roku, zdaniem ministra, chorzy po zawałach czy operacjach ortopedycznych mogą być pewni, że otrzymają odpowiednią rehabilitację, nie czekając w kolejkach. Będzie za to odpowiedzialny szpital, z którego usług korzystał. Także lekarz pierwszego kontaktu, będzie miał obowiązek „załatwienia” koniecznej wizyty u specjalisty dla swojego pacjenta.

  • Jeśli zmiany będą konsekwentne na wszystkich szczeblach opieki medycznej to jestem za – mówi Andrzej Grudewicz, internista z Radziejowa. – Na razie wiem zbyt mało, żeby wyciągać jakieś wnioski. Za mało szczegółów.

Na przykład, jeśli prawo do bezpłatnej opieki w POZ będzie dotyczyć także nieubezpieczonych to brawo i mam nadzieję, że dla nas będzie to oznaczać mniej papierkowej roboty – nie będziemy musieli pisać pism potwierdzających danych osobowych pacjenta i tego pilnować. Z drugiej strony jest problem z tym, że będzie bezpłatna tylko nasza usługa, a leki płatne 100 proc., podobnie jak wizyta u specjalisty czy pobyt w szpitalu.

2. Likwidacja NFZ

Zdaniem resortu likwidacja NFZ jest konieczna, trzeba go przebudować w inną instytucję, ponieważ zmieni się system za służbę zdrowia – powstanie państwowy fundusz celowy, który będzie gwarantowany przez budżet państwa.

Zapowiada więc, że nastąpi powrót do centralnego finansowania służby zdrowia. – W naszej pracy nie jest ważne, kto finansuje leczenie pacjentów – mówi doktor Grudewicz – Ważne, by ktoś te wydatki liczył i nadzorował ich realizację.

Źródło: mz.gov.pl, tvn24.pl, Program I Polskiego Radia, materiały pokonferencyjne MZ.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze