Trwa ładowanie...

Dobra informacja dla chorych na raka – będą poprawki w Pakiecie Onkologicznym

Dobra informacja dla chorych na raka – będą poprawki w Pakiecie Onkologicznym
Dobra informacja dla chorych na raka – będą poprawki w Pakiecie Onkologicznym (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Wprowadzony 1 stycznia 2015 roku Pakiet Onkologiczny, który miał ułatwić dostęp chorego do specjalisty i pomóc mu sprawnie przejść przez diagnostykę i leczenie choroby, będzie zmieniony. Jak zapowiada Ministerstwo Zdrowia, usprawnienia nastąpią już w listopadzie tego roku.

10 zachowań, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 zachowań, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

1. Szybka Terapia Onkologiczna do poprawki

Pacjent onkologiczny, ze względu na szybkie postępowanie tego typu choroby, powinien być otoczony szczególną opieką. Niestety, jak wynika z badań opublikowanych przez pismo „Lancet Oncology”, Polak ma dwukrotnie mniejszą szansę pokonania raka niż Japończyk czy Amerykanin. Przeprowadzone analizy wykazały, że Polska jest na szarym końcu europejskiej listy wyleczonych nowotworów. Czy poprawki w Pakiecie Onkologicznym zmienią tę sytuację?

Na podstawie art. 48 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027) ustalono, że do leczenia zgodnie z Pakietem Onkologicznym zostanie włączony każdy pacjent, u którego lekarze stwierdzą nowotwór złośliwy. Zmiany w systemie prawnym miały na celu skrócenie czasu dostępu do specjalisty, a co za tym idzie – szybkie i sprawne rozpoznanie choroby i natychmiastowe podjęcie leczenia.

Zobacz film: "Nadekspresja HER2"

Również szpitalom obiecano, że zniesione zostaną limity na pacjentów. Ponadto Pakiet Onkologiczny wymógł na lekarzach rygor czasowy – 9 tygodni do postawienia diagnozy – i pozwolił na zminimalizowanie czasu podjęcia chemioterapii, radioterapii bądź wykonanie potrzebnej operacji. Jednak pacjenci, u których w ciągu 2 lat nastąpił nawrót choroby, nie mogą zostać objęci ponownym leczeniem w ramach Szybkiej Terapii Onkologicznej.

Przepisy pakietu sugerowały, że każdy pacjent musi przejść badanie histopatologiczne oraz wstępną i pogłębioną diagnostykę, mimo że nie u każdego była ona potrzebna, a jedynie wydłużała czas podjęcia leczenia. Dodatkowo przyjęto zasadę, że cała diagnoza musi być postawiona w poradni, chociaż wielu pacjentów potrzebowało np. wykonania biopsji w szpitalu.

2. Zielone karty dla pacjentów będą sprawniej wydawane

Pakiet Onkologiczny dodał lekarzom papierkowej roboty, nakładając na personel medyczny konieczność wydawania karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, DILO, co zajmowało ponad pół godziny na jednego pacjenta.

Ministerstwo obiecywało zmiany w tej kwestii już wcześniej, ostatecznie ma je wprowadzić dopiero w listopadzie. Podczas XII debaty z cyklu „Polaków zdrowia portret własny 2015” wiceminister Piotr Warczyński zapowiedział, że chociaż pakiet onkologiczny odniósł sukces, w kilku obszarach wymaga modyfikacji. Głównie tyczy się to usprawnienia systemu informatycznego tak, aby lekarze sprawnie mogli zakładać kartę pacjentowi.

Ponadto diagnostyka będzie już uzupełniana podczas pobytu pacjenta w szpitalu, a nie jak odbywało się to dotąd – na etapie poradni. Te zyskają możliwość równoczesnego rozliczenia wstępnej i pogłębionej diagnostyki, a nawet będą mogły pomijać diagnostykę pogłębioną, jeżeli pierwotna od razu będzie wskazywała na nowotwór.

Dotąd zieloną kartę pacjenta mogli wydawać tylko lekarze rodzinni, a szpitale czy poradnie specjalistyczne mogły zakładać ją dopiero wówczas, gdy rak został potwierdzony w badaniu histopatologicznym. Od listopada specjaliści będą mogli wydawać ją już w momencie podejrzenia nowotworu na podstawie wykonanego badania USG, RTG czy badania fizykalnego.

Jak zapowiada ministerstwo, lista osób objętych leczeniem zostanie poszerzona. Już nie tylko pacjenci z nowotworem złośliwym, ale także ci, u których występuje nowotwór łagodny, który w objawach może przypominać ten złośliwy, będą mogli zostać włączeni do programu.

Pakiet Onkologiczny ma za zadanie usystematyzować proces diagnozy i terapii chorych na raka. Z założenia skraca kolejki do lekarzy specjalistów, obejmuje ich kompleksowym leczeniem i obniża koszty terapii, wykrywając nowotwór we wczesnym stadium. W trakcie debaty „Polaków zdrowia portret własny 2015” dr Paweł Pawłowicz, przewodniczący zespołu ekspertów ds. oceny „pakietu onkologicznego” powiedział, że wprowadzenie programu z marszu było naprawdę dobrym pomysłem, bo pokazało, jaka jest nasza służba zdrowia:

– Mamy naprawdę dobrze zorganizowaną ochronę zdrowia (…). To są dobrze zorganizowane szpitale, dobrze zorganizowani świadczeniodawcy, którzy podjęli to wyzwanie. I nawet jeśli okazało się po pół roku, że znaleźliśmy wiele rzeczy, które chcielibyśmy poprawić, to nie znaczy, że założenia na początku były złe.

Czy doczekamy się konkretnych zmian w systemie onkologicznym? O tym dowiemy się już w listopadzie.

Więcej o nowotworach możesz dowiedzieć się na naszym forum.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze