Trwa ładowanie...

Nalewka z jarzębiny - właściwości i przepis

Nalewka z jarzębiny - właściwości i przepis
Nalewka z jarzębiny - właściwości i przepis (123RF)

Nalewka z jarzębiny jest świetna na biegunki i przy chorobach pęcherzyka żółciowego. W zimowe wieczory zaś doskonale rozgrzewa. Jak ją przygotować?

spis treści

Jagody tego drzewa są nie tylko piękną jesienną dekoracją. Owoce jarzębiny mają właściwości zdrowotne i świetnie nadają się do przetworów.

Z czerwonych jagód można przygotować soki, musy, galaretki do mięs, konfitury, dżemy oraz nalewkę. Do przetworów nadają się tylko dojrzałe owoce. Warto je jednak na dwa dni zamknąć w zamrażalniku lub zbierać dopiero po jesiennych przymrozkach. Są wtedy łagodniejsze w smaku i mniej gorzkie.

1. Przepis na nalewkę

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

By ją przygotować, potrzebujemy 30 dag owoców jarzębiny, kilka suszonych daktyli, rodzynki, 100 ml spirytusu 96 proc., 100 ml brandy i 900 ml wódki. Umyte owoce zasypujemy cukrem, spirytusem, połową wódki i brandy.

Po czterech tygodniach zlewamy alkohol, a owoce zalewamy resztką wódki i znów odstawiamy (tym razem na tydzień). Potem łączymy zlane płyny, filtrujemy i odstawiamy na kilka miesięcy.

2. Nalewka z jarzębiny

Istnieje rownież inny sposób na przygotowanie tego specyfiku. Szklankę dojrzałych owoców jarzębiny zalewamy na dwa tygodnie 0,5 l wódki. Przelewamy do butelki, odstawiamy. Pozostałe owoce zalewamy kolejną porcją wódki i znów pozostawiamy na dwa tygodnie. Potem oba płyny zlewamy do garnka i dodajemy kilka łyżek miodu.

Nalewka nabierze smaku i charakteru po kilku tygodniach. Jarzębinówkę stosować można przy nieżytach jelit, biegunkach i chorobach pęcherzyka żółciowego.

3. Jarzębina czerwona – właściwości

Jarzębina (właściwie jarząb pospolity) zawiera sporą dawkę witaminy C, tak potrzebnej w leczeniu przeziębień, oraz witaminy A, E, K, P. Owoce dodaje się do mieszkanek ziołowych stosowanych w dolegliwościach pęcherza i nerek, bowiem jarzębina działa moczopędnie. Stosowana jest również w zaburzeniach jelitowych, zaparciach i wzdęciach.

Ze względu na zawartość garbników ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Obecność flawonidów wspomaga serce i uszczelnia naczynia krwionośne. Ma dwa razy więcej beta-karotenu niż marchewka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze