Trwa ładowanie...

Nawyki żywieniowe dziecka kształtują się już podczas ciąży!

Avatar placeholder
28.11.2018 09:04
niemowlę
niemowlę (123rf)

1000 pierwszych dni życia dziecka to okres liczony już od momentu poczęcia! Czas najintensywniejszego wzrostu i dojrzewania, w którym narządy młodego organizmu dynamicznie się rozwijają. W pierwszych latach życia programuje się metabolizm i kształtują się nawyki żywieniowe oraz preferencje smakowe, które mają wpływ na zdrowie malucha zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Niestety z badań wynika, że polskie dzieci często nie są właściwie żywione, a nieprawidłową masę ciała obserwuje się już u co trzeciego dziecka między 5. miesiącem a 3. rokiem życia . Aby ułatwić rodzicom komponowanie prawidłowej diety najmłodszych, powstał kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni.

1. Konsekwencje złych decyzji żywieniowych

Już na etapie ciąży, a nawet jej planowania warto dbać o właściwie zbilansowaną i różnorodną dietę. Po przyjściu niemowlęcia na świat wyzwanie stanowi wyłączne karmienie piersią, potem prawidłowe rozszerzanie diety, a następnie komponowanie diety dopasowanej do potrzeb dziecka po 1. roku życia. Im większe dziecko, tym rodzicom jest trudniej! A błędy żywieniowe prowadzą do problemów z nadwagą i otyłością.

W 2015 roku ponad 22 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów miało nadmierną masę ciała1. Pod koniec 2016 roku 18 proc. ośmiolatków miało nadwagę, a 12 proc. cierpiało z powodu otyłości2. Niewłaściwe żywienie prowadzi także do niedoborów składników odżywczych, ważnych dla młodego organizmu, a – jak pokazują badania3 – aż 94 proc. dzieci po 1. roku życia otrzymuje z dietą niewystarczające ilości witaminy D a 42 proc. wapnia!

2. Nie tylko dieta

Polskie dzieci tyją, ponieważ ich dieta odbiega od zaleceń ekspertów. Prawidłowe nawyki żywieniowe są bardzo ważne – dziecko powinno otrzymywać z dietą odpowiednie ilości i proporcje składników odżywczych. Jednak to nie wszystko! Należy także zwracać uwagę na jakość produktów, które trafiają na talerz malucha.

Jeżeli rodzice chcą mieć pewność co do bezpieczeństwa produktów, jakie podają swojemu dziecku, powinni wybierać sprawdzoną żywność przeznaczoną specjalnie dla najmłodszych – z oznaczeniem wieku na opakowaniu. Należy pamiętać o odpowiedniej dawce aktywności fizycznej dostosowanej do wieku i możliwości dziecka.

Zaleceń odnoszących się do dbania o zdrowie malucha, przede wszystkim o stan jego odżywienia, jest sporo, przez co rodzice gubią się w gąszczu informacji. Odpowiedzią na ten problem jest nowe narzędzie stworzone przez ekspertów, które zbiera wszystkie najważniejsze dane w jednym, przejrzystym dokumencie.

3. Kompendium wiedzy

Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni (0-36 miesiąc życia) ma wspierać rodziców w odpowiednim przygotowywaniu i kontrolowaniu jadłospisu malucha, który znajduje się na etapie 1000 pierwszych dni życia. Powstał na bazie zaleceń Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) oraz wytycznych stworzonych przez polskich ekspertów i został pozytywnie zaopiniowany przez ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka, Instytutu "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka" oraz Stowarzyszenia "Zdrowe Pokolenia".

Jego innowacyjność polega na tym, że na jednej stronie znaleźć można informacje, które biorą pod uwagę aktualny schemat żywienia niemowląt i zasady żywienia dzieci po 1. roku życia.

4. Jak korzystać z kalendarza?

Dokument można oczywiście wydrukować i powiesić w widocznym miejscu w domu. Na górze kalendarza znajduje się oś czasu, a poniżej odpowiadające różnym przedziałom wiekowym wskazówki podzielone na sekcje "co" i "jak" z dodatkiem ogólnych zasad. Kalendarz zachęca m.in. do wyłącznego karmienia piersią przez pierwsze 6. miesięcy oraz zaznacza, że mleko, w tym mleko modyfikowane, jest nadal bardzo ważnym elementem diety malucha po 1. roku.

Dokument przypomina także rodzicom, by komponując jadłospis dziecka, nie unikali oni produktów potencjalnie alergizujących i uwzględniali w nim kaszki zarówno bezglutenowe, jak i glutenowe. Warto podkreślić, że na stronie www.1000dni.pl dostępna jest interaktywna, rozszerzona wersja dokumentu. Rodzic może więc skupić się na tych elementach kalendarza, które go w danym momencie najbardziej interesują.

5. Dlaczego kalendarz to odpowiedź na potrzeby?

Ekspertom w jednym dokumencie udało się zebrać szereg ważnych informacji. Rodzice mieli do nich dostęp, jednak mnogość źródeł wiedzy powodowała chaos informacyjny. W tym momencie dostępna jest ściągawka, która może towarzyszyć rodzicom i ich dzieciom aż przez pierwsze 3 lata życia malucha!

Dieta dziecka ma wpływ na jego rozwój, ma także znaczenie dla jego zdrowia w przyszłości, w dorosłym życiu. Kalendarz jest jednym z kroków ku poprawie stanu odżywienia polskich dzieci, a docelowo – całego społeczeństwa.

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (872 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.