Trwa ładowanie...

Neurolożka wzięła po lupę popularną kawę. Hamuje głód, daje kopa energii

Avatar placeholder
12.05.2024 09:15
'Kuloodporna" alternatywa dla małej czarnej. Neurolog wskazuje zalety
'Kuloodporna" alternatywa dla małej czarnej. Neurolog wskazuje zalety (Getty Images, Instagram)

Syci, dodaje energii i ma pomagać w odchudzaniu. Kuloodporna kawa zyskała wielu fanów, którzy wierzą, że to dużo lepsza wersja tradycyjnej małej czarnej. Lepiej ją jednak pić z umiarem.

spis treści

1. Dodaje energii i syci

Choć po klasyczną małą czarną lub kawę z mlekiem sięgamy najczęściej, warto czasem postawić na alternatywę. Zwłaszcza, jeśli proponuje ją lekarz neurolog.

- Chciałam wam zaproponować kuloodporną kawę - bulletproof coffee. Wymyślił ją w 2004 roku amerykański bloger Aspri. Podczas pobytu w Tybecie zauważył, że miejscowi mnisi piją herbatę z mlekiem jaków i masłem. Trochę zmienił recepturę, zaczął stosować kawkę, dodał olej MCT czyli średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Masło zostawił po to, by wspierać dużą produkcję kwasów ketonowych - zachęca do spróbowania kuloodpornej kawy neurolog dr n. med. Monika Czerska w krótkim nagraniu na Instagramie.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Lekarka tłumaczy, że taka kawa jest nie tylko dobra w diecie ketogenicznej, ale też dodaje energii.

- Daje uczucie sytości, nie chce nam się w ciągu dnia jeść. Zachowana są wszystkie zalety kawy, choć jest trochę tłustsza. Smak jest trochę inny, ale jest równie aromatyczna - przekonuje dr Czerska.

Kuloodporna kawa zawiera masło
Kuloodporna kawa zawiera masło (Getty Images)

Lekarka podpowiada, że kawę można wzbogacić, dodając np. olej kokosowy, który jest źródłem wielu witamin i niewielką ilością masła, np. masła ghee.

2. Pij, ale z umiarem

Tradycyjna mała czarna z dodatkiem masła i oleju kokosowego nie bez powodu zyskała wielu fanów. Ma między innymi skutecznie pomagać w odchudzaniu, a zwolennicy napoju przekonują, że połączenie kawy z tłuszczami działa skuteczniej niż kofeina.

Dodatek masła lub masła ghee zapewnia dawkę kwasów omega-3 i omega-6, które spowalniają metabolizm kofeiny. Dzięki temu kuloodporna kawa chroni również przed nagłym spadkiem energii.

Mimo zalet, takiej kawy nie należy pić codziennie. Jednym z powodów są kalorie. Bulletproof coffee może zawierać nawet 500 kcal. Jeśli więc faktycznie chcemy się skutecznie odchudzić, warto dbać przede wszystkim o dietę i aktywność fizyczną, a nie polegać wyłącznie na kawie, która na pewno wszystkiego za nas nie załatwi.

Kuloodpornej kawy powinny też unikać osoby z cukrzycą, chorobami serca oraz problemami żołądkowo-jelitowymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze