Trwa ładowanie...

Kawa zmniejsza ryzyko kamieni żółciowych. Warto wypijać codziennie nawet sześć filiżanek kawy

Avatar placeholder
06.09.2019 11:11
123RF Sześć kaw każdego dnia zmniejsza ryzyko kamieni żółciowych
123RF Sześć kaw każdego dnia zmniejsza ryzyko kamieni żółciowych

Nie wyobrażasz sobie poranka bez kawy? Mamy dobre wieści. Ten napój nie tylko sprzyja porannemu przebudzeniu, ale również zmniejsza ryzyko kamieni żółciowych. Warunkiem działania jest spożywianie kawy w odpowiedniej ilości.

1. Wpływ kawy na kamienie żółciowe

Picie kawy to dla jednych poranny rytuał, dla innych sposób na popołudniowy relaks. Są również osoby, które stronią od tego napoju ze względu na zawartość kofeiny. Duńscy naukowcy ze szpitala uniwersyteckiego w Kopenhadze postanowili zweryfikować, jakie atuty ma kawa.

W badaniach odkryto kolejną zaletę tego napoju. Sześć filiżanek kawy wypijane każdego dnia, minimalizuje ryzyko kamieni żółciowych. To zasługa kofeiny, która zmniejsza poziom cholesterolu w pęcherzyku żółciowym. Sześć kaw zmniejsza ryzyko bolesnych kamieni żółciowych o 23 proc.

W analizach brało udział 104,5 tys. dorosłych osób. Przez 13 lat obserwowano ich codzienne zwyczaje. Chociaż wyniki w zakresie dobroczynnego wpływu na kamienie żółciowe są obiecujące, badacze zwracają uwagę na jeden bardzo ważny apekt, mianowicie nadmiar kofeiny.

Zobacz film: "Dlaczego warto pić kawę z cytryną?"

Pocieszający jest fakt, że wystarczy jedna filiżanka, aby pęcherzyk żółciowy odczuł korzyści, ale najlepsze efekty osiąga się pijąc każdego dnia co najmniej 5 kaw.

Dobroczynne aspekty kawy, w postaci pozytywnego wpływu na pęcherzyk żółciowy, badacze tłumaczą uruchomieniem przez kawę procesów spalania tłuszczu w organizmie. Może dawać to efekt odchudzający, co dla kawoszy jest kolejnym atutem.

Kamienie żółciowe to twarde grudki, które mogą doskwierać nawet co ósmej osobie na całym świecie. Czasem gabarytami przypominają ziarenka piasku, innym razem - kamienie. Powstają z żółci, cholesterolu, wapnia, niekiedy z domieszką czerwonych krwinek. Ich powstawaniu sprzyja dieta bogata w cholesterol, a także choroby wątroby.

Wielu pacjentów żyje w nieświadomości, dopóki nie doświadczą silnego bólu brzucha. Może on utrzymywać się nawet do 8 godzin. Bywa tak dotkliwy, że niektórzy kojarzą tę dolegliwość np. z zawałem serca. W rzeczywistości ból powodowany jest przez pęcherzyk żółciowy, który próbuje wydalić kamienie.

Czasem dochodzi do zapalenia pęcherzyka żółciowego i konieczności hospitalizacji oraz wdrożenia antybiotykoterapii. W skrajnych przypadkach pęcherzyk żółciowy trzeba wyciąć.

Ask Tybjaerg Nordestgaard z uniwersyteckiego wydziału biochemii klinicznej, uważa, że kawa zmniejsza ryzyko powstawania kamieni zółciowych, a także obniża poziom bilirubiny.

2. Wpływ kawy na migrenę

Na Harvardzie również analizowano wpływ kawy na organizm. Ustalono, na podstawie obserwacji 98 pacjentów, że bóle głowy i migreny można zredukować picie odpowiedniej ilości kawy. Brano pod uwagę osoby, które skarżyły się na podobne dolegliwości przez łącznie co najmniej 14 dni w miesiącu.

Ustalono, że trzy lub cztery filiżanki kawy każdego dnia sprzyjały wystąpieniu dolegliwości bólowych. Ich prawdopodobieństwo rosło o 40 proc. Piąta filiżanka kawy sprawiała, że szanse na ból głowy wzrastały aż o 161 proc.

Wyniki opublikowano w "American Journal of Medicine" zwracając uwagę na złożoność problemu. Mniejsze ilości kofeiny mogą działać przeciwbólowo, ale zmiana ilości i częstotliwości jej spożywania może sprawiać, że dojdzie do ataku migreny.

3. Kawa i kofeina - dopuszczalna dzienna dawka, skutki uboczne

Zgodnie z aktualnymi normami, lekarze zalecają nie więcej niż 400 mg kofeiny każdego dnia. Jedna filiżanka może zawierać od 70 do 140 mg kofeiny. Oznacza to, że spożycie takich sześciu filiżanek prowadzi do przekroczenia zalecanych norm.

Nadmiar kofeiny może niekorzystnie odbijać się na organizmie, powodując mdłości, zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, nerwowość, niepokój i problemy z zasypianiem.

Kawę odradza się również kobietom ciężarnym i karmiącym piersią. Istnieje ryzyko, że nadmiar kofeiny przekazany z mlekiem matki pobudzi noworodka, natomiast w przypadku rozwijającego się płodu kofeina może być czynnikiem prowadzącym do uszkodzeń wątroby.

Maksymalna dawka kawy dla kobiet ciężarnych to dwie filiżanki dziennie. Według wielu ginekologów, kofeina spożywana w ciąży może również prowadzić do przedwczesnego porodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze