Trwa ładowanie...

Nie lekceważ swojego smartwatcha! Może cię ostrzec zanim zachorujesz

Avatar placeholder
16.02.2017 18:21
Nie lekceważ swojego smartwatcha! Może cię ostrzec zanim zachorujesz
Nie lekceważ swojego smartwatcha! Może cię ostrzec zanim zachorujesz

Czy nie zaoszczędziłoby nam to nieszczęść, gdybyśmy mogli przewidzieć nasze choroby, zanim jeszcze dadzą jakiekolwiek objawy? Okazuje się, że jest to możliwe. Jeśli jesteś właścicielem smartwatcha, urządzenia monitorującego poziom aktywności fizycznej, wczesne wykrywanie chorób stało się proste jak bułka z masłem.

Badania wykazały, że oprócz pomiaru ilości wykonanych przez ciebie kroków i parametrów fizjologicznych, twój smartwatch jest również zdolny do przewidywania, kiedy będziesz chory.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda odkryli, że inteligentne zegarki i inne biosensoryczne urządzenia osobiste mogą pomóc wykryć, kiedy ludzie będą mieć przeziębienie, a nawet sygnalizować początek złożonych chorób podobnych do boreliozy i cukrzycy.

"Chcemy być w stanie określić, kiedy ludzie są zdrowi, a także, kiedy zaczynają chorować w najwcześniejszych stadiach" - powiedział Michael Snyder, profesor z Uniwersytetu Stanforda w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Biosensoryczne urządzenia mogą być wykorzystywane do wczesnego diagnozowania chorób
Biosensoryczne urządzenia mogą być wykorzystywane do wczesnego diagnozowania chorób

W badaniu zebrano mnóstwo pomiarów od uczestników przez okres do dwóch lat, w celu wykrycia odchyleń od normalnej linii bazowej dla pomiarów takich jak puls i temperatura skóry.

"Ponieważ urządzenia te ciągłe śledzą te wskaźniki, mogą być potencjalnie traktowane jako środki szybkiej diagnostyki, aby wykrywać pierwsze objawy choroby, które zmieniają naszą fizjologię" – zauważają naukowcy w badaniu.

Stwierdzono, że wiele z tych odchyleń zbiegało się z czasem, gdy ludzie zachorowali.

Na przykład, Snyder zwraca uwagę na fakt, że tętno i temperatura skóry ma tendencję do wzrostu, gdy ludzie zachorują.

6 objawów zewnętrznych, które mogą świadczyć o chorobie
6 objawów zewnętrznych, które mogą świadczyć o chorobie [6 zdjęć]

Żółtawe wypukłe plamki w okolicach powiek (kępki żółte, żółtaki) są oznaką zwiększonego ryzyka chorób

zobacz galerię

Aby wykryć te odchylenia, naukowcy napisali program do analizowania danych z wykorzystaniem tego inteligentnego zegarka o nazwie "Change of Heart".

Urządzenia wykrywają przeziębienia, a także udało im się stwierdzić obecność boreliozy u naukowca biorącego udział w badaniu.

"To badanie toruje drogę dla inteligentnych telefonów, które mogłyby służyć jako deska rozdzielcza naszego zdrowia, monitorująca stan zdrowia i wykrywająca wczesne objawy choroby, prawdopodobnie jeszcze zanim osoby chora to zrobi" – dodają naukowcy.

ZOBACZ TAKŻE:

Badanie zostało opublikowane w "PLOS Biology".

Na nasze tętno ma wpływ wiele czynników. Często mamy przyśpieszone tętno w wyniku aktywności fizycznej lub w reakcji na stres. Jednak nadal zbyt szybkie, zbyt wolne lub nieregularne tętno niepokoi wiele osób i w określonych sytuacjach wymaga wizyty u lekarza, a najlepiej kardiologa.

Dla naszego zdrowia najistotniejsze wskaźniki naszego zdrowia w przypadku tętna to miarowość (czas pomiędzy uderzeniami i ich siła powinny być zbliżone), częstotliwość (ilość uderzeń na minutę) oraz symetria (co oznacza, że po każdej stronie ciała powinno być takie samo).

Prawidłowe tętno zależy od wieku. Jednak dla zdrowej dorosłej osoby prawidłowe tętno wynosi około 70 uderzeń na minutę. Jednak jest to bardzo indywidualne i nie ma sztywnych norm. Na ogół przyjmuje się, że prawidłowe tętno powinno się zawierać w przedziale między 60, a 100 uderzeń.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze