Trwa ładowanie...

Nieregularny sen zaburza metabolizm

Naukowcy już dawno ustalili, że zaburzeniom metabolicznym sprzyja niewystarczająca ilość snu. Teraz okazuje się, że może się do nich przyczynić także nieregularny sen – nawet jeśli jest dłuższy lub krótszy tylko o godzinę.

1. Nieregularny sen zwiększa ryzyko cukrzycy i depresji

Amerykańscy naukowcy przez około sześć lat obserwowali grupę ponad 2000 mężczyzn i kobiet w wieku od 45 do 84 lat i odkryli związek przyczynowo-skutkowy między nieregularnym snem a zaburzeniami metabolicznymi.

Badacze ustalili, że już godzinne odstępstwo od normy zakłóca wewnętrzny zegar biologiczny i zwiększa ryzyko zaburzeń metabolicznych o 27 proc. Nawet jeśli przespaliśmy wystarczającą ilość godzin.

Zobacz film: "Czy spanie w skarpetkach jest zdrowe?"

Spanie mniej niż 7 godzin dziennie jest szkodliwe dla zdrowia. Zobacz, co ci grozi
Spanie mniej niż 7 godzin dziennie jest szkodliwe dla zdrowia. Zobacz, co ci grozi [6 zdjęć]

Zdrowy sen jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Naukowcy przekonują, że warto

zobacz galerię

Problem ten dotyczy więc osób, które wstają lub kładą się spać godzinę później niż zwykle, jak również tych, które mają wcześniejsze pobudki.

Osoby, które wstają lub kładą się spać o różnych porach, są narażone na nadciśnienie, otyłość, a w przyszłości także na cukrzycę typu 2 – ostrzegają naukowcy. Częściej diagnozuje się u nich także bezdech senny i zespół jelita drażliwego. Zmiany w dotychczasowym harmonogramie snu związane są rówież z depresją.

Naukowcy zauważyli też, że osoby, których sen jest nieregularny, są bardziej skłonne do palenia papierosów. Poza tym więcej jedzą.

Warto wiedzieć, że nieregularny sen lub jego niewystarczająca ilość to tylko jedne z wielu czynników, które mogą przyczynić się do zaburzeń metabolicznych. Na liście znajduje się także niewłaściwa dieta. Nie bez znaczenie są także czynniki genetyczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza