Trwa ładowanie...

Nietrzymanie moczu jest powszechnym problemem nie tylko kobiet, które rodziły

W najnowszych badaniach nad problemem nietrzymania moczu, przeprowadzonych z udziałem kobiet, które nie rodziły, okazało się, że jedna na pięć uczestniczek powyżej 45 roku życia doświadcza tego wstydliwego problemu.

"To potwierdza, że problemy występują we wszystkich grupach, a kobiety mają słabe mięśnie dna miednicy nawet wtedy, gdy nigdy wcześniej nie rodziły" - mówi Maria Gyhagen, ginekolog w Szpitalu Södra Alvsborg w Borås i pracownik naukowy w Akademii Sahlgrenska na Uniwersytecie w Göteborgu.

W badaniu wzięło udział około 9 200 kobiet w wieku 25-64 lat, które nigdy nie rodziły. Ich problemy różniły się w zależności od wieku i ciężaru ciała.

W grupie młodych kobiet w wieku 25-35 lat z prawidłową masą ciała (BMI wynoszące 25) aż 10 proc. uczestniczek przyznało, że problem nietrzymania moczu nie jest im obcy.

Problem nietrzymania moczu dotyczy kobiet w każdym wieku, niezależnie od tego, czy rodziły
Problem nietrzymania moczu dotyczy kobiet w każdym wieku, niezależnie od tego, czy rodziły (Shutterstock)

Wśród najstarszych kobiet w badaniu, w wieku 55-64 lat i z BMI powyżej 35, prawie każda uczestniczka oświadczyła, że ma problemy tego rodzaju.

Spośród wszystkich kobiet w wieku 45-64 lat ponad 20 proc. odpowiedziało, że ma problem z nietrzymaniem moczu.

Rozpowszechnienie nietrzymania moczu o charakterze mieszanym nasila się z wiekiem. Jest to kombinacja wycieku podczas ćwiczeń i nietrzymania moczu przy nagłym parciu. 17 proc. kobiet powyżej 55 roku życia stwierdziło, że musi wstać i oddawać mocz co najmniej dwa razy w ciągu nocy. Wśród kobiet, które zgłosiły taki problem, 25-30 proc. określiło jego objawy jako uciążliwe.

ZOBACZ TAKŻE:

"Pierwotnym celem badania było określenie wpływu samej ciąży i potencjalnego efektu ochronnego cesarskiego cięcia. Jednocześnie zebraliśmy pierwsze i najbardziej szczegółowe na świecie dane dla tej konkretnej grupy odniesienia" - mówi Gyhagen.

Kobiety, które nie rodziły, na ogół rzadziej cierpią z powodu nietrzymania moczu w porównaniu do kobiet po porodzie. Maria Gyhagen uważa, że grupa ta ma szczególne znaczenie także dlatego, że większość młodych kobiet zajdzie w ciążę i będzie rodzić.

"Te kobiety, które mają problem z nietrzymaniem moczu przed ciążą, są bardziej narażone na pogorszenie problemu po porodzie. Jest to grupa szczególnego ryzyka, a zatem powinna być objęta opieką już na etapie ciąży" – dodaje.

Sprawdź, jak zmieni się twoje ciało po ciąży
Sprawdź, jak zmieni się twoje ciało po ciąży [8 zdjęć]

Ciąża to wyjątkowy okres dla każdej kobiety. To również moment, w trakcie którego jej ciało przechodzi...

zobacz galerię

Badanie oparto na losowej próbie kobiet niebędących w ciąży i nierodzących, na podstawie ewidencji ludności. Odsetek kobiet, które zadeklarowały problemy z nietrzymaniem moczu, wyniósł 52 proc.

"Jest to uważane za wysoki odsetek, zwłaszcza w porównaniu z podobnymi badaniami międzynarodowymi dotyczącymi tej delikatnej kwestii" - mówi Maria Gyhagen.

Należy pamiętać, że jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych na świecie. Przyjmuje się, że dotyka ok. 10-15 proc. każdego społeczeństwa, czyli w wypadku Polski około 4 mln osób.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.