Nietrzymanie moczu jest powszechnym problemem nie tylko kobiet, które rodziły

W najnowszych badaniach nad problemem nietrzymania moczu, przeprowadzonych z udziałem kobiet, które nie rodziły, okazało się, że jedna na pięć uczestniczek powyżej 45 roku życia doświadcza tego wstydliwego problemu.

"To potwierdza, że problemy występują we wszystkich grupach, a kobiety mają słabe mięśnie dna miednicy nawet wtedy, gdy nigdy wcześniej nie rodziły" - mówi Maria Gyhagen, ginekolog w Szpitalu Södra Alvsborg w Borås i pracownik naukowy w Akademii Sahlgrenska na Uniwersytecie w Göteborgu.

W badaniu wzięło udział około 9 200 kobiet w wieku 25-64 lat, które nigdy nie rodziły. Ich problemy różniły się w zależności od wieku i ciężaru ciała.

W grupie młodych kobiet w wieku 25-35 lat z prawidłową masą ciała (BMI wynoszące 25) aż 10 proc. uczestniczek przyznało, że problem nietrzymania moczu nie jest im obcy.

Wśród najstarszych kobiet w badaniu, w wieku 55-64 lat i z BMI powyżej 35, prawie każda uczestniczka oświadczyła, że ma problemy tego rodzaju.

Spośród wszystkich kobiet w wieku 45-64 lat ponad 20 proc. odpowiedziało, że ma problem z nietrzymaniem moczu.

Rozpowszechnienie nietrzymania moczu o charakterze mieszanym nasila się z wiekiem. Jest to kombinacja wycieku podczas ćwiczeń i nietrzymania moczu przy nagłym parciu. 17 proc. kobiet powyżej 55 roku życia stwierdziło, że musi wstać i oddawać mocz co najmniej dwa razy w ciągu nocy. Wśród kobiet, które zgłosiły taki problem, 25-30 proc. określiło jego objawy jako uciążliwe.

"Pierwotnym celem badania było określenie wpływu samej ciąży i potencjalnego efektu ochronnego cesarskiego cięcia. Jednocześnie zebraliśmy pierwsze i najbardziej szczegółowe na świecie dane dla tej konkretnej grupy odniesienia" - mówi Gyhagen.

Kobiety, które nie rodziły, na ogół rzadziej cierpią z powodu nietrzymania moczu w porównaniu do kobiet po porodzie. Maria Gyhagen uważa, że grupa ta ma szczególne znaczenie także dlatego, że większość młodych kobiet zajdzie w ciążę i będzie rodzić.

"Te kobiety, które mają problem z nietrzymaniem moczu przed ciążą, są bardziej narażone na pogorszenie problemu po porodzie. Jest to grupa szczególnego ryzyka, a zatem powinna być objęta opieką już na etapie ciąży" – dodaje.

Sprawdź, jak zmieni się twoje ciało po ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres dla każdej kobiety. To również moment, w trakcie którego jej ciało przechodzi wiele zmian, które są szczególnie dostrzegalne zaraz...

Badanie oparto na losowej próbie kobiet niebędących w ciąży i nierodzących, na podstawie ewidencji ludności. Odsetek kobiet, które zadeklarowały problemy z nietrzymaniem moczu, wyniósł 52 proc.

"Jest to uważane za wysoki odsetek, zwłaszcza w porównaniu z podobnymi badaniami międzynarodowymi dotyczącymi tej delikatnej kwestii" - mówi Maria Gyhagen.

Należy pamiętać, że jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych na świecie. Przyjmuje się, że dotyka ok. 10-15 proc. każdego społeczeństwa, czyli w wypadku Polski około 4 mln osób.

Marta Pawlak, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...