Nigdy nie jest za późno na ćwiczenia!

Wydawałoby się, że aktywność fizyczna to domena ludzi młodych. W dzisiejszym społeczeństwie nie przywiązuje się bowiem wagi do ćwiczeń osób w podeszłym wieku. Taki stosunek do treningu osób starszych jest ogromną pomyłką. Ostatnie badania przeprowadzone na grupie 70-latek udowadniają, że nawet śladowa aktywność fizyczna rozpoczęta w późnym wieku może pozytywnie wpłynąć na zdrowie, zapobiegając chorobom wieku podeszłego.

Lepiej ćwiczyć późno niż wcale

Aktywność fizyczna w podeszłym wieku

Nawet śladowa aktywność fizyczna rozpoczęta w późnym wieku może pozytywnie wpłynąć na zdrowie, zapobiegając chorobom wieku podeszłego.

Przez 12 lat naukowcy śledzili poczynania 9,5 tys. kobiet, które w tym czasie miały co najmniej 66 lat. Odkryto, że kobiety, które wykazywały się śladową aktywnością fizyczną, np. chodząc, obniżyły o połowę ryzyko śmierci w wyniku różnych chorób, w tym raka. Ryzyko choroby serca zmniejszyło się natomiast o 30%. W rzeczywistości kobiety te były tak samo odporne na choroby, jak osoby aktywne przez całe życie. Okazuje się więc, że nawet najmniejsza ilość ćwiczeń o niskim natężeniu może wpłynąć pozytywnie na zdrowie. Dodatkowo, nieważne jest, w jakim wieku rozpoczniesz trening. Na każdym etapie życia możesz znacznie poprawić stan zdrowia, wykonując regularnie ćwiczenia.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Jak wziąć się za siebie?

Może ci być bardzo trudno rozpocząć ćwiczenia, szczególnie jeśli twoja dotychczasowa aktywność ograniczała się do sięgania po pilot do telewizora. Poniżej radzimy, jak się za to zabrać.

Odwiedź lekarza

Każdy, kto zaczyna program ćwiczeń, powinien udać się na wizytę kontrolną. Szczególnie dotyczy to osób starszych oraz schorowanych. Poza podstawowymi badaniami serca i płuc, doktor może pomóc ci dostosować program ćwiczeń do stanu twojego zdrowia oraz lekarstw, jakie stosujesz. Niektórzy ludzie mogą zrezygnować z tabletek na cukrzycę i nadciśnienie, jeśli regularnie ćwiczą. Ważne jest, żeby poinformować lekarza o zażywanych tabletkach, aby w razie potrzeby zmodyfikować terapię. Doktor może także ułatwić ci wybór ćwiczeń w przypadku, gdy zidentyfikowano u ciebie jakiś stopień niepełnosprawności. Gdy np. osoby z problemami stawów będą regularnie biegać, zwiększy się u nich prawdopodobieństwo kontuzji. W tym przypadku lepiej zalecić im pływanie.

Nie przeciążaj się

Gdy lekarz zapali zielone światło, rozpocznij ćwiczenia. Pamiętaj jednak, żeby unikać nadwyrężenia mięśni. W tym celu rozpocznij trening od lekkich ćwiczeń. Mimo że zalecana dawka ćwiczeń to minimum 30 minut dziennie, nie staraj się za wszelką cenę osiągnąć tego celu, szczególnie jeśli prowadziłaś wcześniej siedzący tryb życia. W przeciwnym razie narazisz się na kontuzje, które będą wymagały nawet kilkutygodniowego leczenia. Lepiej jest spacerować przez kilka minut każdego dnia, niż przesadzić na początku i zaprzestać ćwiczeń przez resztę tygodnia.

Ćwicz częściej

Oczywiście kilkuminutowe spacery mogą być wykonywane kilka razy dziennie. W miarę upływu czasu zwiększaj długość każdej sesji. Nie bój się zwiększać natężenia i częstotliwości ćwiczeń. Ćwiczenia muszą cię trochę zmęczyć.

Znajdź partnera do ćwiczeń

Chociaż nie ma naukowych dowodów dotyczących zwiększonej kondycji osób ćwiczących w grupach, warto znaleźć partnera do ćwiczeń. Druga osoba będzie motywować cię do działania i pomoże ci trzymać się programu. Dobrym pomysłem byłoby także zapisanie się do fitness klubu, gdzie otrzymałabyś fachowe wskazówki dotyczące ćwiczeń. Jest to zalecane przede wszystkim osobom cierpiącym z powodu otyłości, cukrzycy i artretyzmu. Eksperci pomogą ci zwiększyć wytrzymałość i natężenie ćwiczeń bez ryzyka zmęczenia i kontuzji.

Rób to, co lubisz

Ćwiczenia wcale nie muszą być czymś nudnym – wystarczy, że skupisz się na czynnościach, które lubisz robić. Może to być praca w ogrodzie, pływanie, tenis czy chodzenie. Jeśli nienawidzisz tradycyjnych ćwiczeń, dobrym wyjściem będzie użycie maszyn do ćwiczeń.

Nigdy nie jest zbyt późno na ćwiczenia. Czasem kilka minut spaceru dziennie może zrobić dużą różnicę dla stanu zdrowia. Zmotywuj się do działania i rozpocznij codzienny trening. Dzięki temu wzmocnisz nie tylko ciało, ale również umysł.

 

Komentarze (1)
~Marian
~Marian ponad rok temu

Widziałem na siłowniach pełno ludzi po 40-tce a nawet grubo po 50-tce nie ma znaczenia w jakim wieku zaczynasz trenować ale ważne żebyś trenował tak jak pozwalają Ci Twoje możliwości i to nie koniecznie musi chodzić o wiek choć odgrywa też ważną rolę ale widziałem dzieciaki po około 20 lat co nie dawali rady zrobić połowy treningu mojego kolegi który zaczął trenować w wieku 42 lat. W Saturn Fitness na Targówku mają bardzo dobrych trenerów których można poprosić o ułożenie planu treningowego dostosowanego do indywidualnej sprawności i o porady żywieniowe.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ćwiczenia - rodzaje, step
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ćwiczenia - rodzaje, step
Ćwiczenia na brzuch – zestaw ćwiczeń, szóstka Weidera, ćwiczenia w domu

Ćwiczenie na dolne partie brzucha (WIDEO)

Ćwiczenie na dolne partie brzucha (WIDEO) Odtwórz wideo

Ćwiczenie na dolne partie brzucha Mięśnie brzucha w dolnym odcinku wymagają wielu ćwiczeń, aby stały się jędrne i sprężyste. Odpowiadają (...) one za unoszenie miednicy, co pozwala na odpowiednie funkcjonowanie układu...

Migrena

Kilka wskazówek, jak radzić sobie z migreną

Kilka wskazówek, jak radzić sobie z migreną

do momentu, aż ból rozpocznie się. Wtedy jednak jest już za późno. Najlepiej zażyć lekarstwo jeszcze przed spodziewanym atakiem i położyć się w cichym (...) mogą ćwiczenia fizyczne oraz techniki relaksacyjne, tj. joga...

Ćwiczenia z bosu

Przysiady z użyciem BOSU (WIDEO)

Przysiady z użyciem BOSU (WIDEO) Odtwórz wideo

on także z innymi mięśniami i odpowiada za zginanie stawu biodrowego. Ćwiczenie przysiadów przy wykorzystaniu BOSU angażuje do pracy nie tylko mięśnie (...) (one także są angażowane do wykonania przysiadu). W czasie przysiadu następuje...

Ćwiczenia na uda - trening, triki na jędrne pośladki

Ćwiczenia na mięśnie ud i pośladków (WIDEO)

Ćwiczenia na mięśnie ud i pośladków (WIDEO) Odtwórz wideo

. W zaprezentowanym ćwiczeniu pracuje mięsień czworogłowy uda i pośladkowy. Ćwiczenia na uda wzmacniają nogi i obręcz biodrową. Jeśli ten odcinek (...) , nie ma zadyszki i zakwasów po długim spacerze czy aktywności fizycznej. Ćwiczenia...

Ćwiczenia na kręgosłup - urazy kręgosłupa, ćwiczenia na plecach, na brzuchu, na siedząco, zestaw ćwiczeń

Skłon „Dzień dobry" (WIDEO)

Skłon „Dzień dobry" (WIDEO) Odtwórz wideo

Skłony tułowia to popularne ćwiczenia na wszystkie mięśnie brzucha i częściowo mięśnie dolnej części pleców. Można je wykonywać w domu na dywanie (...) rozkroku, kolana proste, a stopy skierowane na zewnątrz. Aby prawidłowo wykonać...

Ćwiczenia na uda - trening, triki na jędrne pośladki

Ćwiczenia na mięśnie ud na stepie (WIDEO)

Ćwiczenia na mięśnie ud na stepie (WIDEO) Odtwórz wideo

jest także najsilniejszym jego prostownikiem. Uaktywnia się przy zginaniu kończyny dolnej w stawie biodrowym. Podczas wykonywania zaprezentowanego ćwiczenia oprócz (...) . Jednak najważniejszą jego funkcją jest utrzymywanie prostej postawy...