Trwa ładowanie...

Niski poziom oksytocyny może prowadzić do niskiego poziomu empatii

Zgodnie z nowymi badaniami, hormon odpowiedzialny za romantyczne przywiązanie i więzi rodzicielskie może również wpływać na naszą empatię. Naukowcy doszli do tego wniosku, badając pacjentów z chorobami neurologicznymi, które powodują niski poziom oksytocyny.

Oksytocyna to hormon produkowany w podwzgórzu, które jest bardzo małą częścią mózgu, która kontroluje wiele funkcji naszego ciała, włącznie z apetytem, pragnieniem, snem, nastrojem i libido.

Hormon jest wydzielany i przechowywany przez przysadkę mózgową, organ o wielkości grochu u podstawy mózgu, który reguluje wiele istotnych funkcji życiowych, takich jak metabolizm, wzrost, dojrzewanie fizyczne i rozmnażanie.

Oksytocyna zyskała przydomek "hormonu miłości", ponieważ wydziela się go, kiedy tworzą się więzi z naszym partnerem, dziećmi, a nawet z naszymi psami.

Jest ona uwalniana podczas seksu i porodu, aby wspomóc i ułatwić reprodukcję. Jest również wydzielana, kiedy patrzymy w oczy naszych bliskich lub kiedy chcemy ich przytulić.

Naukowcy sugerują, że zwiększenie poziomu oksytocyny może pomóc chorym z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
Naukowcy sugerują, że zwiększenie poziomu oksytocyny może pomóc chorym z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (123rf)

Wykazano, że "hormon miłości" reguluje zachowania społeczne, gdyż zwiększa poczucie zaufania i skłania do zachowań prospołecznych i moralnych. Oksytocyna obniża również poziom agresji i stresu.

Najnowsze badania wzmacniają związek między empatią i oksytocyną, badając, jak pacjenci z niskim poziomem oksytocyny reagują na zadania związane z empatią.

Stężenie oksytocyny już wcześniej było wiązane z empatią. Niektóre badania sugerują, że zwiększenie poziomu oksytocyny poprawia empatię poznawczą i pomaga w adaptacji społecznej u pacjentów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD).

W badaniu 13 uczestników z autyzmem stwierdzono, że po inhalacji oksytocyną, pacjenci wykazywali silniejsze interakcje z najchętniej współpracującymi w grupie rówieśnikami i wykazywali większe poczucie zaufania.

Inne badania wykazały, że oksytocyna zwiększa empatię emocjonalną i poprawia społecznie wzmocnione uczenie się u zdrowych mężczyzn.

ZOBACZ TAKŻE:

Dodatkowo oksytocyna może selektywnie pomóc nam pamiętać rzeczy, których uczyliśmy się w pozytywnym środowisku społecznym i zapomnieć to, czego nauczyliśmy się w bardzo stresujących warunkach.

Naukowcy z Uniwersytetu w Cardiff w Wielkiej Brytanii przebadali pacjentów ze schorzeniami, które mogłyby upośledzać ich produkcję oksytocyny.

Badano czaszkową moczówkę prostą (CDI) i niedoczynność przysadki (HP). W CDI organizm wytwarza obniżone poziomy wazopresyny, która jest podobny do hormonu oksytocyny, i również wytwarzana w podwzgórzu. W HP przysadka mózgowa nie produkuje wystarczającej ilości hormonów.

Pierwsze objawy autyzmu
Pierwsze objawy autyzmu

Autyzm stwierdzany jest około 3 roku życia. Wtedy pojawiają się objawy świadczące o rozwoju tego zaburzenia....

zobacz galerię

Hipotezy naukowców był dwojakie: po pierwsze, spodziewane poziomy oksytocyny miały być niższe u pacjentów z CDI i HP. Po drugie, przewiduje się, że niższe stężenie oksytocyny zmniejszy empatię u tych pacjentów.

Kierowany przez Katie Daughters z Instytutu Nauk o Mózgu i Badań Zdrowia Psychicznego na Uniwersytecie w Cardiff, zespół badawczy przeanalizował łącznie 55 osób, z czego 20 z nich miało CDI, 20 miało HP, a 15 osób było zdrowych.

Daughters i współpracownicy pobrali próbki śliny od uczestników zarówno przed, jak i po testach empatii, które składały się z zadania "czytanie w myślach patrząc w oczy" i "rozpoznawanie wyrazów twarzy".

5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo
5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo [6 zdjęć]

Praca hormonów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wahania...

zobacz galerię

Badania te wykazały niższy poziom oksytocyny w obu grupach, ale nie na tyle niskie, aby były statystycznie istotne. Jednak pacjenci zarówno CDI jak i HP wypadali w testach znacznie gorzej niż zdrowi uczestnicy.

Wyniki badań zostały zaprezentowane na dorocznej konferencji Towarzystwa Endokrynologii w Wielkiej Brytanii.

Daughters zaznacza, że jest to pierwsze badanie tego typu i sugeruje, że warto przeanalizować schorzenia, które mogą nieść ze sobą ryzyko niskiego poziomu oksytocyny. Proponuje ona również wprowadzenie metod badawczych, które sprawdzą poziom oksytocyny u niektórych pacjentów.

Autorzy mają nadzieję, że badania będą zachęcać do nowych, podobnych badań, które pozwolą wzmocnić ich ustalenia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.