Niski poziom oksytocyny może prowadzić do niskiego poziomu empatii

Zgodnie z nowymi badaniami, hormon odpowiedzialny za romantyczne przywiązanie i więzi rodzicielskie może również wpływać na naszą empatię. Naukowcy doszli do tego wniosku, badając pacjentów z chorobami neurologicznymi, które powodują niski poziom oksytocyny.

Oksytocyna to hormon produkowany w podwzgórzu, które jest bardzo małą częścią mózgu, która kontroluje wiele funkcji naszego ciała, włącznie z apetytem, pragnieniem, snem, nastrojem i libido.

Hormon jest wydzielany i przechowywany przez przysadkę mózgową, organ o wielkości grochu u podstawy mózgu, który reguluje wiele istotnych funkcji życiowych, takich jak metabolizm, wzrost, dojrzewanie fizyczne i rozmnażanie.

Oksytocyna zyskała przydomek "hormonu miłości", ponieważ wydziela się go, kiedy tworzą się więzi z naszym partnerem, dziećmi, a nawet z naszymi psami.

Jest ona uwalniana podczas seksu i porodu, aby wspomóc i ułatwić reprodukcję. Jest również wydzielana, kiedy patrzymy w oczy naszych bliskich lub kiedy chcemy ich przytulić.

Wykazano, że "hormon miłości" reguluje zachowania społeczne, gdyż zwiększa poczucie zaufania i skłania do zachowań prospołecznych i moralnych. Oksytocyna obniża również poziom agresji i stresu.

Najnowsze badania wzmacniają związek między empatią i oksytocyną, badając, jak pacjenci z niskim poziomem oksytocyny reagują na zadania związane z empatią.

Stężenie oksytocyny już wcześniej było wiązane z empatią. Niektóre badania sugerują, że zwiększenie poziomu oksytocyny poprawia empatię poznawczą i pomaga w adaptacji społecznej u pacjentów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD).

W badaniu 13 uczestników z autyzmem stwierdzono, że po inhalacji oksytocyną, pacjenci wykazywali silniejsze interakcje z najchętniej współpracującymi w grupie rówieśnikami i wykazywali większe poczucie zaufania.

Inne badania wykazały, że oksytocyna zwiększa empatię emocjonalną i poprawia społecznie wzmocnione uczenie się u zdrowych mężczyzn.

Dodatkowo oksytocyna może selektywnie pomóc nam pamiętać rzeczy, których uczyliśmy się w pozytywnym środowisku społecznym i zapomnieć to, czego nauczyliśmy się w bardzo stresujących warunkach.

Naukowcy z Uniwersytetu w Cardiff w Wielkiej Brytanii przebadali pacjentów ze schorzeniami, które mogłyby upośledzać ich produkcję oksytocyny.

Badano czaszkową moczówkę prostą (CDI) i niedoczynność przysadki (HP). W CDI organizm wytwarza obniżone poziomy wazopresyny, która jest podobny do hormonu oksytocyny, i również wytwarzana w podwzgórzu. W HP przysadka mózgowa nie produkuje wystarczającej ilości hormonów.

Pierwsze objawy autyzmu

Autyzm stwierdzany jest około 3 roku życia. Wtedy pojawiają się objawy świadczące o rozwoju tego zaburzenia. Rodzice zauważają, że ich dziecko nie rozwija...

Hipotezy naukowców był dwojakie: po pierwsze, spodziewane poziomy oksytocyny miały być niższe u pacjentów z CDI i HP. Po drugie, przewiduje się, że niższe stężenie oksytocyny zmniejszy empatię u tych pacjentów.

Kierowany przez Katie Daughters z Instytutu Nauk o Mózgu i Badań Zdrowia Psychicznego na Uniwersytecie w Cardiff, zespół badawczy przeanalizował łącznie 55 osób, z czego 20 z nich miało CDI, 20 miało HP, a 15 osób było zdrowych.

Daughters i współpracownicy pobrali próbki śliny od uczestników zarówno przed, jak i po testach empatii, które składały się z zadania "czytanie w myślach patrząc w oczy" i "rozpoznawanie wyrazów twarzy".

5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo

Praca hormonów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wahania nastroju u dorastających dziewcząt oraz za niepożądane...

Badania te wykazały niższy poziom oksytocyny w obu grupach, ale nie na tyle niskie, aby były statystycznie istotne. Jednak pacjenci zarówno CDI jak i HP wypadali w testach znacznie gorzej niż zdrowi uczestnicy.

Wyniki badań zostały zaprezentowane na dorocznej konferencji Towarzystwa Endokrynologii w Wielkiej Brytanii.

Daughters zaznacza, że jest to pierwsze badanie tego typu i sugeruje, że warto przeanalizować schorzenia, które mogą nieść ze sobą ryzyko niskiego poziomu oksytocyny. Proponuje ona również wprowadzenie metod badawczych, które sprawdzą poziom oksytocyny u niektórych pacjentów.

Autorzy mają nadzieję, że badania będą zachęcać do nowych, podobnych badań, które pozwolą wzmocnić ich ustalenia.

Marta Pawlak, ponad rok temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Nowy problem w leczeniu migotania przedsionków

Nieregularna praca serca, jaką jest migotanie przedsionków może być czynnikiem spustowym dla udarów na tle zakrzepicy. Z tego powodu niejednokrotnie u takich pacjentów przepisywane są leki rozrzedzające krew. Według najnowszego Kanadyjskiego badania,...

Newsy

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz, który zajmował się Anną Przybylską został ukarany upomnieniem. Okręgowy Sąd Lekarski w Gdańsku stwierdził, że medyk złamał tajemnicę lekarską, gdy publicznie opowiadał o chorobie aktorki. W 2014 roku, po śmierci Przybylskiej, lekarz wystąpił...