Trwa ładowanie...

Niski poziom oksytocyny może prowadzić do niskiego poziomu empatii

Avatar placeholder
08.11.2016 21:16
Niski poziom oksytocyny może prowadzić do niskiego poziomu empatii
Niski poziom oksytocyny może prowadzić do niskiego poziomu empatii

Zgodnie z nowymi badaniami, hormon odpowiedzialny za romantyczne przywiązanie i więzi rodzicielskie może również wpływać na naszą empatię. Naukowcy doszli do tego wniosku, badając pacjentów z chorobami neurologicznymi, które powodują niski poziom oksytocyny.

Oksytocyna to hormon produkowany w podwzgórzu, które jest bardzo małą częścią mózgu, która kontroluje wiele funkcji naszego ciała, włącznie z apetytem, pragnieniem, snem, nastrojem i libido.

Hormon jest wydzielany i przechowywany przez przysadkę mózgową, organ o wielkości grochu u podstawy mózgu, który reguluje wiele istotnych funkcji życiowych, takich jak metabolizm, wzrost, dojrzewanie fizyczne i rozmnażanie.

Oksytocyna zyskała przydomek "hormonu miłości", ponieważ wydziela się go, kiedy tworzą się więzi z naszym partnerem, dziećmi, a nawet z naszymi psami.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Jest ona uwalniana podczas seksu i porodu, aby wspomóc i ułatwić reprodukcję. Jest również wydzielana, kiedy patrzymy w oczy naszych bliskich lub kiedy chcemy ich przytulić.

Naukowcy sugerują, że zwiększenie poziomu oksytocyny może pomóc chorym z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
Naukowcy sugerują, że zwiększenie poziomu oksytocyny może pomóc chorym z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (123rf)

Wykazano, że "hormon miłości" reguluje zachowania społeczne, gdyż zwiększa poczucie zaufania i skłania do zachowań prospołecznych i moralnych. Oksytocyna obniża również poziom agresji i stresu.

Najnowsze badania wzmacniają związek między empatią i oksytocyną, badając, jak pacjenci z niskim poziomem oksytocyny reagują na zadania związane z empatią.

Stężenie oksytocyny już wcześniej było wiązane z empatią. Niektóre badania sugerują, że zwiększenie poziomu oksytocyny poprawia empatię poznawczą i pomaga w adaptacji społecznej u pacjentów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD).

W badaniu 13 uczestników z autyzmem stwierdzono, że po inhalacji oksytocyną, pacjenci wykazywali silniejsze interakcje z najchętniej współpracującymi w grupie rówieśnikami i wykazywali większe poczucie zaufania.

Inne badania wykazały, że oksytocyna zwiększa empatię emocjonalną i poprawia społecznie wzmocnione uczenie się u zdrowych mężczyzn.

ZOBACZ TAKŻE:

Dodatkowo oksytocyna może selektywnie pomóc nam pamiętać rzeczy, których uczyliśmy się w pozytywnym środowisku społecznym i zapomnieć to, czego nauczyliśmy się w bardzo stresujących warunkach.

Naukowcy z Uniwersytetu w Cardiff w Wielkiej Brytanii przebadali pacjentów ze schorzeniami, które mogłyby upośledzać ich produkcję oksytocyny.

Badano czaszkową moczówkę prostą (CDI) i niedoczynność przysadki (HP). W CDI organizm wytwarza obniżone poziomy wazopresyny, która jest podobny do hormonu oksytocyny, i również wytwarzana w podwzgórzu. W HP przysadka mózgowa nie produkuje wystarczającej ilości hormonów.

Pierwsze objawy autyzmu
Pierwsze objawy autyzmu

Autyzm stwierdzany jest około 3 roku życia. Wtedy pojawiają się objawy świadczące o rozwoju tego zaburzenia.

zobacz galerię

Hipotezy naukowców był dwojakie: po pierwsze, spodziewane poziomy oksytocyny miały być niższe u pacjentów z CDI i HP. Po drugie, przewiduje się, że niższe stężenie oksytocyny zmniejszy empatię u tych pacjentów.

Kierowany przez Katie Daughters z Instytutu Nauk o Mózgu i Badań Zdrowia Psychicznego na Uniwersytecie w Cardiff, zespół badawczy przeanalizował łącznie 55 osób, z czego 20 z nich miało CDI, 20 miało HP, a 15 osób było zdrowych.

Daughters i współpracownicy pobrali próbki śliny od uczestników zarówno przed, jak i po testach empatii, które składały się z zadania "czytanie w myślach patrząc w oczy" i "rozpoznawanie wyrazów twarzy".

5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo
5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo [6 zdjęć]

Praca hormonów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wahania

zobacz galerię

Badania te wykazały niższy poziom oksytocyny w obu grupach, ale nie na tyle niskie, aby były statystycznie istotne. Jednak pacjenci zarówno CDI jak i HP wypadali w testach znacznie gorzej niż zdrowi uczestnicy.

Wyniki badań zostały zaprezentowane na dorocznej konferencji Towarzystwa Endokrynologii w Wielkiej Brytanii.

Daughters zaznacza, że jest to pierwsze badanie tego typu i sugeruje, że warto przeanalizować schorzenia, które mogą nieść ze sobą ryzyko niskiego poziomu oksytocyny. Proponuje ona również wprowadzenie metod badawczych, które sprawdzą poziom oksytocyny u niektórych pacjentów.

Autorzy mają nadzieję, że badania będą zachęcać do nowych, podobnych badań, które pozwolą wzmocnić ich ustalenia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze