Niszczą wątrobę, wzrok, nerki. Polacy przyjmują bez opamiętania
Gdy przyjrzymy się statystykom, można odnieść wrażenie, że Polacy suplementy diety łykają niczym cukierki. Tylko w 2021 r. na ten cel przeznaczyliśmy ok. 7,7 miliardów złotych. Stosuje je regularnie co drugi Polak, ale niewielu zdaje sobie sprawę, że niektóre witaminy stosowane w nadmiarze mogą uszkadzać narządy.
1. Z tymi witaminami nie wolno przesadzać
Główny podział witamin opiera się na ich właściwościach fizykochemicznych. Wyróżnia się witaminy rozpuszczalne w wodzie, które wydalane są z organizmu oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, które są w nim magazynowane.
Wątroba i tkanka tłuszczowa to miejsce, w którym organizm magazynuje witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli witaminę A, D, E oraz K. Ich nadmiar prowadzi do hiperwitaminozy, czyli zaburzenia, w którym w organizmie znajduje się zbyt wiele danej witaminy.
Hiperwitaminoza z pewnością nie przysłuży się zdrowiu. Wręcz przeciwnie – może powodować nieodwracalne uszkodzenie wielu narządów.
Eksperci na całym świecie opisują przypadki przedawkowania witamin. Wiele osób zażywanie końskich dawek suplementów przypłaciło życiem.
2. Objawy nadmiaru witaminy A
Witamina A to jedna z witamin, która w nadmiarze może poważnie szkodzić zdrowiu. Znajdziemy ją w wielu produktach, ale zdecydowanie większe niebezpieczeństwo czyha na osoby, które przesadzają z jej suplementacją.
Szczególnie groźna witamina A jest dla kobiet w ciąży, ponieważ może powodować wady wrodzone u rozwijającego się dziecka. Lecz nie tylko ta grupa jest zagrożona.
U osób, które stosują w nadmiarze witaminę A, może rozwinąć się uszkodzenie nerek oraz wątroby.
Objawy nadmiaru witaminy A w organizmie to m.in.:
- problemy ze wzrokiem takie jak rozmazany obraz lub podwójne widzenie (szczególnie u małych dzieci),
- zmniejszony apetyt,
- zawroty głowy,
- senność,
- wypadanie włosów i ich częste przetłuszczanie,
- zmiany skórne, np. pękanie kącików ust albo wrażliwość na światło.
3. Przedawkowanie witaminy D może uszkodzić nerki
Witamina D - nazywana witaminą życia - jest niezbędna organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Ale w nadmiarze, szczególnie gdy stosowana jest przez długi czas, może powodować odwodnienie, uszkodzenie nerek, sprzyjać powstawaniu kamieni nerkowych oraz hiperkalcemii.
Objawy nadmiaru witaminy D to:
- zaparcia,
- odwodnienie,
- częstomocz,
- wymioty,
- polidypsja,
- osłabienie mięśni,
- drażliwość.
Należy pamiętać, że suplementacja zawsze powinna być poprzedzona badaniami oraz wizytą lekarską. Nie należy na własną rękę suplementować witamin, szczególnie tych, które są magazynowane przez organizm.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.