Trwa ładowanie...

"Nos alkoholika". Objaw błędnie łączony z alkoholizmem

Avatar placeholder
29.04.2024 18:53
Nos alkoholika. Objaw może świadczyć o innym problemie
Nos alkoholika. Objaw może świadczyć o innym problemie (Getty Images)

Powiększenie nosa stanowi fascynujące zjawisko, profesjonalnie określane jest mianem rhinophyma. Okazuje się jednak, że ma niewiele wspólnego z alkoholem.

spis treści

1. Czerwony nos alkoholika - rzeczywistość czy fikcja?

Alkohol wpływa negatywnie na organizm człowieka. Między innymi może prowadzić do zaniku skóry, co eksponuje naczynia krwionośne. Skóra staje się bardziej podatna na mikrourazy i podrażnienia. Naczynka łatwiej pękają, co może skutkować pojawieniem się nieatrakcyjnych zaczerwienień na twarzy osoby nadużywającej alkoholu.

Czerwone plamy na skórze mogą być także efektem alergizującego działania histaminy - warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli ktoś często sięga po czerwone wino.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Jednak to nie koniec. Alkohol zwiększa również skłonność skóry do infekcji bakteryjnych i grzybiczych, może także pogłębiać objawy chorób skóry, jak łuszczyca lub trądzik różowaty.

Rosacea, czyli trądzik różowaty, to przewlekła, zapalna choroba skóry, dotykająca około dziesięciu procent ludzi w wieku 30-55 lat. I właśnie z tą chorobą związane jest zjawisko rhinophymy.

2. Nos alkoholika czy choroba skóry?

Mimo że alkohol może przyczyniać się do zaczerwienienia nosa, to na pewno nie jest przyczyną jego powiększania się, co jest charakterystyczne dla rhinophymy. Specjaliści z Georgetown Behavioral Hospital wyjaśniają, że "nadmierne picie może nasilić zarówno trądzik różowaty, jak i rhinophymę, co prowadzi wielu do założenia, że istnieje związek między nimi".

Guzowatość nosa to choroba, która początkowo objawia się zaczerwienieniem i powstawaniem małych guzków na nosie. Z biegiem czasu nos może stać się znacząco większy i nabrać charakterystycznego, bulwiastego kształtu. Jest to efekt przerostu i włóknienia gruczołów łojowych.

Choroba ta rozwija się jako wynik przewlekłego, wieloletniego, nielecznego trądziku różowatego z dominującymi zmianami przerostowymi. Obserwuje się pogrubienie skóry, która staje się również nieregularna, a guzowate zmiany mogą także pojawiać się na czole, brodzie, policzkach czy uszach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze