Trwa ładowanie...

Nowa metoda oceny metabolizmu operowanych pacjentów

Brytyjskim naukowcom udało się opracować metodę, która pozwala na dokonanie oceny stanu metabolicznego pacjenta poddawanego operacji.

spis treści

1. Dotychczasowe metody oceny metabolizmu osób operowanych

Ocena stanu metabolicznego pacjenta w trakcie operacji jest niezwykle przydatna, gdyż pomaga określić, jak organizm chorego reaguje na silny stres związany z zabiegiem chirurgicznym. Do tej pory w celu dokonania oceny zmian metabolicznych zachodzących w organizmie operowanego pacjenta wykorzystywano analizę składu wydychanego powietrza lub badanie krwi. Powietrze do analizy pobierano podczas operacji do specjalnego worka, a analizy dokonywano na późniejszym etapie. Obie procedury są czasochłonne i na tyle złożone, że nie da się ich przeprowadzać w trakcie operacji, dlatego nie są one wykorzystywane na szeroką skalę.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania diagnostyczne zatok"

2. Na czym polega nowa metoda diagnostyczna?

Nowa metoda oceny metabolizmu operowanej osoby zakłada analizę składu chemicznego wydychanego powietrza, jednak w przeciwieństwie do starej metody, tą można wykorzystywać na bieżąco w trakcie operacji. Dzięki temu lekarz może reagować na zmiany zachodzące w organizmie pacjenta. Badanie jest możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnego spektrometru masowego typu SIFT-MS. Urządzenie to podłącza się do kanału między wentylatorem a układem oddechowym chorego. Przyrząd umożliwia analizę poziomu produktu metabolizmu lipidów, poziomu związku chemicznego związanego ze stężeniem cholesterolu we krwi oraz poziomu środka znieczulającego. W przyszłości jednak w wydychanym powietrzu można będzie badać więcej substancji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Nowa metoda oceny metabolizmu operowanych pacjentów
Nowa metoda oceny metabolizmu operowanych pacjentów
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza