Trwa ładowanie...

Nowa skuteczna metoda antykoncepcji dla mężczyzn

Jeśli chodzi o antykoncepcję mężczyzn, mają oni znacznie mniej możliwości niż kobiety. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie „Journal Endocrine Society of Clinical Endocrinology & Metabolism” stwierdzają, że czasowe spowodowanie niepłodności u mężczyzn jest bardzo skuteczną metodą antykoncepcji.

W ciągu ostatnich 40 lat, badania wykazały, że odwracalne zahamowanie spermatogenezy (procesu rozwoju komórek plemników u mężczyzn) może skutecznie zapobiec ciąży u swoich partnerek, chociaż mimo to rozwój komercyjnego produktu został zablokowany.

Nowa metoda antykoncepcji dla mężczyzn okazała się bardzo skuteczna
Nowa metoda antykoncepcji dla mężczyzn okazała się bardzo skuteczna (123RF)

Poprzednie badania wykazały, że kontrolowanie płodności u mężczyzn za pomocą sterowania poziomem testosteronu wykazało skuteczność zapobiegania ciąży porównywalną do antykoncepcji u kobiet.

Niestety metoda ta niosła za sobą niekorzystne zmiany dla zdrowia mężczyzny.

Obniżenie poziomu testosteronu wywołuje podawanie progesteronu. Nie ma jednak badań, które potwierdzałyby bezpieczeństwo stosowania tej metody.

Nowe badanie miało na celu sprawdzenie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania zastrzyków z długo działającym progesteronem u mężczyzn. Zastrzyki miały znacznie zmniejszyć ilość męskiej spermy, co ma zablokować płodność. Po zakończeniu działania zastrzyku, wszystko powinno wrócić do normy.

Naukowcy kontrolowali także działania niepożądane poprzez sprawdzanie poziomu innych hormonów w celu określenia bezpieczeństwa stosowania takiej metody.

ZOBACZ TAKŻE:

Antykoncepcja dla mężczyzn

„Badania wykazały, że jest możliwe, aby hormonalne środki antykoncepcyjne dla mężczyzn, znacznie zmniejszały ryzyko nieplanowanych ciąż u partnerek mężczyzn, którzy je stosują” - mówi autor badania dr Mario Philip ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

„Nasze badania potwierdziły skuteczność tej metody antykoncepcji” – dodaje.

Badanie zostało przeprowadzone wśród 320 zdrowych mężczyzn w wieku 18 – 45 lat, którzy byli w stabilnych związkach monogamicznych, których partnerki miały od 18 do 38 lat i byli w związku przez co najmniej rok.

Na początku doświadczenia zbadano, czy mężczyźni mają prawidłową liczbę plemników i czy nie cierpią na poważne choroby psychiczne, choroby przenoszone drogą płciową oraz czy ich masa ciała jest w normie. Ich partnerki również przebadano pod względem zdrowia i prawidłowej zdolności reprodukcyjnej.

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna
7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna [10 zdjęć]

Wydawać by się mogło, że antykoncepcja gwarantuje 100% zabezpieczenia przed ciążą. Niestety bywają takie...

zobacz galerię

Pary musiały odbywać stosunek dwa razy w tygodniu.

Mężczyźni otrzymał dwie iniekcje: 200 mg związku o nazwie enanthate noretysteronu (NET-EN) i 1000 mg undecylanu testosteronu (TU) w okresie od  8 do 26 tygodni.

Pary nie stosowały żadnych innych metod antykoncepcji. Zastrzyk antykoncepcyjny okazał się być skuteczny u 96 procent par.

Wśród 100 uczestników badania, zdarzyły się cztery ciąże przed szesnastym tygodniem doświadczenia.

Podczas zażywania zastrzyków wystąpiły działania niepożądane. Były to głównie: zmiany nastroju, depresja, ból w miejscu iniekcji, zwiększenie libido, trądzik. W sumie dwudziestu mężczyzn przerwało badania ze względu na skutki uboczne.

Najbardziej narzekali na zmiany nastroju, trądzik, ból i ataki paniki podczas iniekcji, kołatanie serca, nadciśnienie i zaburzenia erekcji. Jednak ponad 75 uczestników przyznało, że są w stanie kontynuować stosowanie tej metody mimo działań ubocznych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.