Nowa skuteczna metoda antykoncepcji dla mężczyzn

Jeśli chodzi o antykoncepcję mężczyzn, mają oni znacznie mniej możliwości niż kobiety. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie „Journal Endocrine Society of Clinical Endocrinology & Metabolism” stwierdzają, że czasowe spowodowanie niepłodności u mężczyzn jest bardzo skuteczną metodą antykoncepcji.

W ciągu ostatnich 40 lat, badania wykazały, że odwracalne zahamowanie spermatogenezy (procesu rozwoju komórek plemników u mężczyzn) może skutecznie zapobiec ciąży u swoich partnerek, chociaż mimo to rozwój komercyjnego produktu został zablokowany.

Poprzednie badania wykazały, że kontrolowanie płodności u mężczyzn za pomocą sterowania poziomem testosteronu wykazało skuteczność zapobiegania ciąży porównywalną do antykoncepcji u kobiet.

Niestety metoda ta niosła za sobą niekorzystne zmiany dla zdrowia mężczyzny.

Obniżenie poziomu testosteronu wywołuje podawanie progesteronu. Nie ma jednak badań, które potwierdzałyby bezpieczeństwo stosowania tej metody.

Nowe badanie miało na celu sprawdzenie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania zastrzyków z długo działającym progesteronem u mężczyzn. Zastrzyki miały znacznie zmniejszyć ilość męskiej spermy, co ma zablokować płodność. Po zakończeniu działania zastrzyku, wszystko powinno wrócić do normy.

Naukowcy kontrolowali także działania niepożądane poprzez sprawdzanie poziomu innych hormonów w celu określenia bezpieczeństwa stosowania takiej metody.

„Badania wykazały, że jest możliwe, aby hormonalne środki antykoncepcyjne dla mężczyzn, znacznie zmniejszały ryzyko nieplanowanych ciąż u partnerek mężczyzn, którzy je stosują” - mówi autor badania dr Mario Philip ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

„Nasze badania potwierdziły skuteczność tej metody antykoncepcji” – dodaje.

Badanie zostało przeprowadzone wśród 320 zdrowych mężczyzn w wieku 18 – 45 lat, którzy byli w stabilnych związkach monogamicznych, których partnerki miały od 18 do 38 lat i byli w związku przez co najmniej rok.

Na początku doświadczenia zbadano, czy mężczyźni mają prawidłową liczbę plemników i czy nie cierpią na poważne choroby psychiczne, choroby przenoszone drogą płciową oraz czy ich masa ciała jest w normie. Ich partnerki również przebadano pod względem zdrowia i prawidłowej zdolności reprodukcyjnej.

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna

Wydawać by się mogło, że antykoncepcja gwarantuje 100% zabezpieczenia przed ciążą. Niestety bywają takie sytuacje, że skuteczność danej metody maleje i...

Pary musiały odbywać stosunek dwa razy w tygodniu.

Mężczyźni otrzymał dwie iniekcje: 200 mg związku o nazwie enanthate noretysteronu (NET-EN) i 1000 mg undecylanu testosteronu (TU) w okresie od  8 do 26 tygodni.

Pary nie stosowały żadnych innych metod antykoncepcji. Zastrzyk antykoncepcyjny okazał się być skuteczny u 96 procent par.

Wśród 100 uczestników badania, zdarzyły się cztery ciąże przed szesnastym tygodniem doświadczenia.

Podczas zażywania zastrzyków wystąpiły działania niepożądane. Były to głównie: zmiany nastroju, depresja, ból w miejscu iniekcji, zwiększenie libido, trądzik. W sumie dwudziestu mężczyzn przerwało badania ze względu na skutki uboczne.

Najbardziej narzekali na zmiany nastroju, trądzik, ból i ataki paniki podczas iniekcji, kołatanie serca, nadciśnienie i zaburzenia erekcji. Jednak ponad 75 uczestników przyznało, że są w stanie kontynuować stosowanie tej metody mimo działań ubocznych.

Natalia Kulik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...