Trądzik hormonalny - androgeny, estrogeny, badanie przyczyn trądziku

Trądzik hormonalny powstaje w wyniku zwiększonej produkcji hormonów płciowych w okresie poprzedzającym dojrzewanie. U obu płci występują hormony męskie. Te właśnie męskie hormony (androgeny) oddziałują na gruczoły łojowe skóry. Gruczoły łojowe występują głównie na twarzy, w górnej części klatki piersiowej oraz na plecach i ramionach. W związku z tym trądzik hormonalny objawia się głównie w tych miejscach.

Gruczoły łojowe są gruczołami prawie zawsze związanymi z mieszkiem włosowym. Mieszek łojowy składa się z lejka, włosa pośredniej długości, gruczołu łojowego i przewodu łojowego. Funkcja komórki łojowej podlega złożonemu i nie do końca wyjaśnionemu mechanizmowi regulacji, w którym wykazano udział czynników hormonalnych za pośrednictwem między innymi receptorów androgenowych.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Trądzik hormonalny - androgeny

Udział androgenów w etiopatogenezie trądziku hormonalnego jest potwierdzony w wielu badaniach, szczególnie w przypadku trądziku steroidowego, androgennego i okołomiesiączkowego. Androgeny powodują wzrost gruczołów łojowych i zwiększają sekrecję łoju. Głównym źródłem hormonów są jajniki, jądra oraz nadnercza. Najważniejszym nadnerczowym prekursorem androgenów jest dehydroepiandrosteron (DHEA). Jego pochodne, testosteron i dihydrotestosteron (DHT), najaktywniej wpływają na metabolizm gruczołów łojowych. Sekrecja DHEA spada po 30. roku życia. Dokładny mechanizm działania androgenów na komórki nie jest znany. Klinicyści amerykańscy wykazali u 46% kobiet w wieku 18–32 lat podwyższenie poziomu testosteronu. Następnie porównywali kobiety z opornym na leczenie trądzikiem z grupą kontrolną osób poddających się leczeniu z dobrym skutkiem. U chorych niereagujących na leczenie obserwowano hiperandrogenizm nadnerczowy, hiperandrogenizm jajnikowy lub zmniejszenie stężenia estrogenów.

W większości przypadków słabo lub średnio nasilonego trądziku nie obserwuje się jednak odchyleń od normy w stężeniu androgenów. Część autorów sugeruje w większości przypadków wzmożoną reakcję gruczołów łojowych na fizjologiczne stężenia hormonów.

Trądzik hormonalny - estrogeny

Udział estrogenów w regulacji pracy gruczołów łojowych, a tym samym w patogenezie trądziku hormonalnego, jest słabo poznany. Hormony te hamują produkcję łoju oraz zmniejszają sekrecję androgenów przez gonady i w mniejszym stopniu przez nadnercza. Estradiol, który jest najbardziej aktywnym estrogenem, jest otrzymywany z testosteronu przy udziale enzymu aromatazy. Aktywność tego enzymu stwierdzono w jajniku, tkance tłuszczowej oraz w skórze. Hormon wzrostu wydzielany przez gruczoł przysadkowy stymuluje wytwarzanie somatomedyn przez wątrobę. Najwyższe poziomy tych peptydów obserwuje się w okresie pokwitania charakterystycznym dla rozwoju trądziku hormonalnego. Zwiększenie sekrecji łoju przez gruczoły łojowe jest głównym czynnikiem patogenetycznym trądziku, nie jest natomiast elementem warunkującym jego rozwój. Wskazują na to obserwacje osób cierpiących na chorobę Parkinsona, u których notuje się skrajnie nasilony łojotok przy braku wykwitów trądzikowych. Wykazano jednak, że leki zmniejszające wytwarzanie łoju przynoszą znaczną poprawę kliniczną.

Trądzik hormonalny - badanie przyczyn trądziku

W obliczu przedstawionych danych właściwe wydaje się rozważenie diagnostyki endokrynologicznej i wdrożenie odpowiedniego leczenia, w przypadkach gdy zaburzenia hormonalne są uchwytne klinicznie i laboratoryjnie. Endokrynologiczne podłoże trądziku należy podejrzewać przede wszystkim u dorosłych kobiet z tzw. late onset acne i innymi klinicznymi wykładnikami hiperandrogenizmu. Współpraca z endokrynologiem i ginekologiem jest konieczna. Badania laboratoryjne obejmują: DHEAS, testosteron całkowity i wolny oraz stosunek LH/FSH. Istotne, aby poziom hormonów w surowicy oceniać poza okresem owulacji, w praktyce materiał do badania pobiera się w trakcie krwawienia miesięcznego. Należy pamiętać, że przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych może zaburzyć właściwą interpretację pomiaru. Preparaty należy odstawić około 4.–6. tygodnia przed badaniem.

Komentarze (16)
~wspolczuje
~wspolczuje 3 miesiące temu

@~klara: Potem będzie tylko gorzej. Miałam tak samo jak Ty. Odstawiłam tabletki i od tego czasu - już 2 lata, nie mogę sobie poradzić z trądzikiem. Pryszczy jest dwa razy więcej niż przed kuracją i każdy zostawia po sobie albo głęboką bliznę, albo przebarwienie. Jakbym wiedziała, nigdy bym się nie zdecydowała na tą kurację.

Odpowiedz
~klara
~klara 4 miesiące temu

@~kalamarnica: ja mam tak samo, od 3 lat biore tabletki i nie mam żadnego problemu z trądzikiem. Stosowanie antybiotyków i retinoidów nic nie pomagało a leczyłam się od X lat. I na jednej z wizyt u dermatologa pani poleciła mi spróbowanie tabletek anty. Zadziałało "jak ręką odjął". I tak jest do dziś.. ale najgorszym efektem ubocznym jest przyprost wagi, z którym nie mogę sobie poradzić :( chciałbym je odstawić ale obawiam się co będzie "potem"..

Odpowiedz
~witch
~witch 5 miesięcy temu

@~Paula: sprobuj olejkami np z drzewa herbacianego, kokosowy jest super mozesz myc nim twarz a takze uzywac na wlosy i skore, arganowy , migdalowy, rycynowy i wiele innych. Na efetk dluzej poczekasz niz przy uzywaniu chemii ale warto sprobowac. Ja uwielbiam olejki - poczytaj o ich wlasciwosciach i zacznij uzywac a przekonasz sie o ich dzialaniu :)

Odpowiedz
~piratbandyta
~piratbandyta ponad rok temu

@~David: może warto zrobić wymaz z miejsc nadkażonych. Czytałam na forach, że często ropne zmiany (najczęściej) na brodzie i skroniach spowodowane są GRONKOWCEM. Łatwo zrobić wymaz, cen nie znam. Jednocześnie warto zrobić antybiogram, aby wiedzieć na co gronkowiec się już uodpornił, a na co jest wrażliwy. Pozdrawiam

Odpowiedz
~David
~David ponad rok temu

Ja jestem już bezsilny, leciałem na IZOTEKU dlugi okres, pomogło, teraz znów mam nawrót i nawet izotek juz nie pomaga, twarz mam gładką ale wyskaują mi takie duże ropne. Kobiety piszą o leczeniu hormonalnym ale co ma zrobić facet??? Wiem że chociaż mam 30l moje hormony szaleją bo trenuję siłownię( bez sterydów) 5x w tyg. Proszę o pomoc, może ktoś posłuży jakąś pomocną radą. Czy facet też może brać tabletki które hamują produkcję androgenów ??? Pozdrawiam

Odpowiedz
~Paula
~Paula ponad rok temu

@~alina: znasz jakieś? Ja walczę z trądzikiem po odstawieniu antykoncepcji juz 9 miesięcy. Jest zdecydowanie lepiej niż na początku ale meczy mnie to okropnie nadal. Przed tabletkami i wtrącić nigdy nie miałam problemu

Odpowiedz
~Endokrynolog
~Endokrynolog ponad rok temu

@~tradzikowa: guzy nie robią się od tabletek antykoncepcyjnych. Jeżeli wykryto u Ciebie tkankę nowotworową to najprawdopodobniej była tam już ona od dłuższego czasu a tabletki spowodowały jej napęcznienie. - Jednym słowem, tabletki uratowały Ci życie i pozwoliły na wykrycie guzów we wczesnym stadium rozwoju.

Odpowiedz
~nielekarz
~nielekarz ponad rok temu

@~kalamarnica: czyli nie wyleczyłaś, bo jak przestaniesz je brać to wróci. Hormony same się regulują, kiedy ciało zdrowieje. A ciało zdrowieje na czystej diecie (bez produktów przetworzonych, hormonów z jaj i kurczaków oraz produktów związanych z pobudzaniem prod. testosteronu.) i przy aktywności fizycznej.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Przyczyny trądziku
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Przyczyny trądziku
Przyczyny trądziku

Witamina B12 współodpowiedzialna za trądzik

Witamina B12 współodpowiedzialna za trądzik

Zmiany skórne w postaci trądziku od dawna przestały być problemem nastolatków. Nieestetyczne defekty coraz częściej pojawiają się także u osób (...) dorosłych, za co zwykle winimy stres czy niezbyt zdrową dietę. Naukowcy z Kalifornii...

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO)

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO) Odtwórz wideo

Trądzik pospolity można podzielić ze względu na przebieg zmian chorobowych, np.: łagodny, umiarkowany oraz ciężki. Wymienia się również trądzik (...) zaskórnikowy, skupiony oraz grudkowo-krostkowy. Ponadto wyróżnia...

Trądzik młodzieńczy - przyczyny, leczenie

Trądzik młodzieńczy (acne juvenilis)

Trądzik młodzieńczy (acne juvenilis)

Powstawanie trądziku związane jest ze wzmożonym wytwarzaniem łoju i rogowaceniem komórek przewodu wyprowadzającego gruczoły łojowe skóry.

Nadmierne owłosienie - objawy, przyczyny, walka z nadmiernym owłosieniem

Androgeny - kobiety, mężczyźni, nadmiar androgenów

, niepłodnością, a także nadmiernym owłosieniem. Co więcej, kobiety z nadmiarem androgenów wiąże się łojotok, męski głos, a także trądzik. Przyczyną nadmiaru (...) androgenów zależy...

Trądzik różowaty - przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest trądzik różowaty? (WIDEO)

Czym jest trądzik różowaty? (WIDEO) Odtwórz wideo

Trądzik różowaty ma niewiele wspólnego z trądzikiem młodzieńczym. Różni się zarówno objawami, jak i formami leczenia. O trądziku różowatym opowiada (...) lek. Agnieszka Bańka-Wrona, lekarz medycyny...