Trądzik - choroba tylko młodzieży?

Trądzik jest najczęstszą chorobą skóry. Chociaż wydawać by się mogło, że trądzik jest dolegliwością dotykającą głównie nastolatki, tak nie jest. Trądzik może wystąpić u osoby w każdym wieku, od niemowlęcia do osoby starszej. Najnowsze dane pokazują, że 25% dorosłych mężczyzn i dwa razy więcej kobiet cierpi z powodu tej kłopotliwej i powodującej dyskomfort choroby.

Trądzik u dorosłych

Typowo okres największej produkcji łoju związany jest okresem dojrzewania, jednak u wielu dorosłych między 20 a 40 rokiem życia (a nawet starszych) obserwuje się wzmożoną jego produkcję, a to jak wiadomo jest kluczowe w tworzeniu się zmian trądzikowych.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Trądzik dotykający osoby dorosłe może być dużo bardziej uciążliwy niż ten pojawiający się w okresie dojrzewania. Dzieje się tak nie tylko z powodu samych zmian trądzikowych, ale także z powodu zakłóceń w wielu ważnych dla chorego dziedzinach życia. Większość osób uważa trądzik w wieku dorosłym jako bardziej traumatyczny niż w okresie adolescencji. 50% badanych osób uznaje go za bardziej uciążliwy od zmarszczek. U osób dorosłych trądzik wpływa również na obniżenie samooceny i nastroju, a także utrudnia kontakty społeczne, co może prowadzić do izolacji i zaburzeń psychicznych.

Przyczyny powstawania trądziku u dorosłych

Przyczyny powstawania trądziku w wieku dorosłym są bardziej złożone i nietypowe. Należą do nich między innymi zmiany hormonalne, genetyczne predyspozycje, czynniki środowiskowe, styl życia.

Zmiany hormonalne dotyczą nie tylko osób w okresie dojrzewania, u osób dorosłych również bardzo często obserwuje się wahania hormonalne, które mogą być przyczynąpowstawania zmian trądzikowych. Androgeny są hormonami wydzielanymi przez korę nadnerczy, jajniki i jądra, to one w dużej mierze odpowiadają za regulację wytwarzania łoju przez gruczoły łojowe. Pobudzają one te gruczoły do wytwarzania sebum (łoju), przez co skóra staje się bardziej podatna na tworzenie zmian trądzikowych.

Trądzik dorosłych częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Jest to związane z większymi wahaniami hormonalnymi u kobiet, szczególnie podczas owulacji, miesiączki, ciąży, menopauzy czy w okresie okołomenopauzalnym. Wahania hormonalne mogą być także wywołane przez stosowanie doustnej antykoncepcji (choć jest to rzadkością). Trądzik u kobiet może się nagle rozwinąć w każdym okresie życia i mieć różny stopień nasilenia. Dorośli mężczyźni również narażeni są na powstanie trądziku, jednak typowo choroba u dorosłych mężczyzn jest przedłużeniem tej rozpoczynającej się już w okresie dojrzewania. Zmiany trądzikowe, co prawda, dotykają dorosłych mężczyzn rzadziej niż dorosłe kobiety, jednak przebieg choroby jest w ich przypadku zazwyczaj poważniejszy. Wynika to z wyższego poziomu testosteronu w organizmie mężczyzn.

Do powstania trądziku może dojść również w sytuacji zaburzeń hormonalnych spowodowanych chorobą, np. w przypadku zespołu policystycznych jajników. Dlatego, gdy poza trądzikiem zaobserwujemy inne zmiany w naszym organizmie, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Trądzik ma również tendencję do występowania rodzinnego. Jeżeli jedno z rodziców miało trądzik w jakimkolwiek momencie swojego życia, ryzyko zachorowania dziecka w wieku dorosłym jest zwiększone. Bardziej podatne są również osoby o skórze skłonnej do przetłuszczania, a typ cery także dziedziczymy po rodzicach.

Trądzik w wieku dorosłym objawia się zazwyczaj mniejszą ilością zmian trądzikowych, nie są one tak rozsiane jak w przypadku trądziku u młodzieży, najczęściej zajmują dolną część twarzy (dolne części policzków, okolice ust, broda, szyja). Wykwity mają też nieco inny charakter i zazwyczaj występują pod postacią grudek zapalnych, krost i guzków.

Leczenie trądziku u dorosłych

Leczenie trądziku dorosłych oparte jest na tych samych zasadach co u osób w wieku dorastania. W ostatnich latach możliwości lecznicze znacznie się rozszerzyły i niemal każdy dorosły chorujący na trądzik może być leczony z dobrym efektem. Jeżeli trądzik nie jest nasilony, często wystarczające okazują się różnego rodzaju preparaty (kremy, żele, płyny) do stosowania zewnętrznego zawierające m.in. nadtlenek benzoilu czy kwas siarkowy. Jeżeli jednak zmiany są bardziej nasilone lub leczenie ww. preparatami jest nieskuteczne, można zastosować preparaty do miejscowego stosowania zawierające w swoim składzie retinoidy. Dzięki tym preparatom dochodzi do uregulowania procesu rogowacenia, zmniejszenia wydzielania sebum, a także, co bardzo istotne w wieku dorosłym, skóra staje się gładsza, a zmarszczki mniej widoczne.

Preparaty stosowane w leczeniu trądziku u dorosłych

Jeżeli jednak leczenie miejscowe okazuje się nieskuteczne, konieczne jest wdrożenie leczenia ogólnego. W tej postaci trądziku najczęściej stosuje się leczenie doustne izotretinoiną lub lekami antyandrogenowymi (np. octan cyproteronu, spironolakton).

Działanie izotretinoiny polega na hamowaniu aktywności gruczołów łojowych oraz zmniejszeniu ich wielkości. Izotretinoina wpływa również hamująco na proces namnażania Propionibacterium acnes, bakterii odpowiedzialnej za rozwój trądziku. Substancja ta ma także działanie przeciwzapalne, ponadto normalizuje proces rogowacenia oraz przywraca prawidłowy proces różnicowania się komórek skóry. Jak widzimy, izotretinoina jest bardzo skutecznym lekiem przeciwtrądzikowym, działającym wielowymiarowo. Należy jednak pamiętać, że stosowanie izotretinoiny poza niepodważalnymi korzyściami. Wiąże się z możliwością wystąpienie wielu działań niepożądanych, dlatego leczenie powinno być prowadzone przez doświadczonego dermatologa.

Jak widzimy, trądzik nie jest chorobą dotykającą jedynie osoby w wieku dorastania, coraz częściej chorują na nią także osoby dorosłe. Trądzik u osób dorosłych często bywa bardziej dokuczliwy niż u młodzieży, dlatego wymaga zdecydowanych kroków terapeutycznych. Chętnie wśród tej grupy wiekowej stosowane są doustne preparaty izotretinoiny.

Komentarze (2)
~magda
~magda ponad rok temu

Polecam tabletki ze strony tabletkinatradzik24.co.pl Miałam ogromne problemy z trądzikiem. Właściwie miałam w krostach całą twarz, dekolt i często wyskakiwało mi coś w innych miejscach. Byłam gotowa zrobić wszystko, żeby się wyleczyć. Wzięłabym każde świństwo, tylko że mój lekarz powiedział, że jestem jeszcze młodziutka i nie ma sensu niszczyć sobie wątroby bardzo inwazyjnymi lekami. Przypadkiem trafiłam na tą stronę i kupiłam tabletki z 1 miejsca. Kuracja trwała 6 miesięcy, ostatni okres kuracji miał utrwalić efekty. Dziś mam czyściutką cerę, śliczną i świeżą.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rodzaje trądziku
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Rodzaje trądziku
Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Co to jest trądzik? (WIDEO)

Co to jest trądzik? (WIDEO) Odtwórz wideo

Co to jest trądzik? Trądzik jest bardzo częstym schorzeniem dotykającym skóry, który najczęściej występuje u nastolatków. O to, skąd się biorą i kogo (...) najczęściej dotyczą tego typu problemy skórne, zapytaliśmy Agnieszkę...

Cera trądzikowa

Blizny potrądzikowe (WIDEO)

Blizny potrądzikowe (WIDEO) Odtwórz wideo

Trądzik to rodzaj schorzenia skóry występujący u 80 proc. nastolatków oraz osób pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Dolegliwości mogą pojawić (...) się u noworodków (trądzik zaskórnikowy) oraz u niemowląt (trądzik...

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Objawy trądziku pospolitego (WIDEO)

Objawy trądziku pospolitego (WIDEO) Odtwórz wideo

Trądzik pospolity to choroba skóry, która występuje u młodych ludzi pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Charakteryzuje się pojawieniem wykwitów (...) krwawienie i ból. Choroba wymaga konsultacji z lekarzem,...

Kosmetyki dla cery trądzikowej

Trądzik - podstawowe informacje (WIDEO)

Trądzik - podstawowe informacje (WIDEO) Odtwórz wideo

zauważa się u ludzi młodych. Niestety, coraz częściej ta choroba skóry stanowi problem wielu osób dorosłych. Przyczyny trądziku w tym wieku (...) Trądzik powstaje w wyniku dysfunkcji gruczołów łojowych...

Chlamydioza

Fakty o zdrowiu - Chlamydia (WIDEO)

Fakty o zdrowiu - Chlamydia (WIDEO) Odtwórz wideo

Chlamydioza to choroba przenoszona drogą płciową, spowodowana przez bakterie Chlamydia trachomatis. U kobiet zakażenie chlamydią przebiega (...) moczu. Objawy bardzo często są niezauważalne przez chorego. Do infekcji najczęściej dochodzi...

Diagnostyka zmian skórnych

Chciała tylko usunąć pryszcza. Omal nie umarła

Chciała tylko usunąć pryszcza. Omal nie umarła

Choroba skóry Lekarze z Północnego Centrum Medycznego św. Dawida uświadomili Katie, że nie miała do czynienia z wągrem, ale z cellulitisem (...) . Jest to choroba skóry i podskórnej tkanki łącznej, którą wywołuje infekcja...

Dermatologia

Zobacz, z jakimi problemami skórnymi borykają się gwiazdy

Zobacz, z jakimi problemami skórnymi borykają się gwiazdy

borykają się sławne osoby i jak można sobie z nimi radzić. Cameron Diaz - trądzik Cameron Diaz to jedna z wielu aktorek, które mają problem z trądzikiem (...) po toczniu Twarz piosenkarza ma widoczne ślady blizn z powodu...