Trwa ładowanie...

Jak skutecznie leczyć trądzik?

Avatar placeholder
30.04.2020 12:46
Jak skutecznie leczyć trądzik?
Jak skutecznie leczyć trądzik?

Trądzik pospolity jest przewlekłą chorobą skóry z rozpowszechnieniem w trakcie całego życia sięgającym ponad 90%. Najczęściej dotyczy nastolatków, ale obecnie coraz częściej jest stwierdzany także u osób dorosłych, co wydaje się jednym ze skutków szeroko rozumianego postępu cywilizacyjnego. W leczeniu trądziku znalazły miejsce różne preparaty - zarówno do stosowania miejscowego, jak i leki o działaniu ogólnym. Aby leczenie przyniosło oczekiwane efekty, musi być prowadzone systematycznie przez okres kilku miesięcy. W przypadku leków miejscowych konieczne jest ich stosowanie na całej powierzchni twarzy (lub innej okolicy zajętej przez zmiany trądzikowe), a nie nakładanie "punktowe".

spis treści

1. Izotretynoina w terapii trądziku

Izotretynoina doustna jest najskuteczniejszym preparatem, jakim dysponuje lekarz dermatolog w terapii trądziku. Wywiera ona korzystne działanie na wszystkie mechanizmy patogenetyczne w tej chorobie – normalizuje łojotok, zmniejsza rogowacenie ujść mieszków włosowych, zmniejsza liczbę bakterii beztlenowych Propionibacterium acnes, które zasiedlają gruczoły łojowe i mieszki włosowe oraz hamuje rozwój odczynu zapalnego.

Lek ten nie jest preparatem pierwszego rzutu w każdej postaci trądziku. Zaleca się go jako pierwszoplanowy do leczenia ciężkich postaci trądziku, w nawrotach choroby po leczeniu doustnymi antybiotykami czy w przypadku braku wystarczającej poprawy po stosowaniu leczenia ogólnego i miejscowego. Każdorazowo decyzja o zaproponowaniu pacjentowi terapii doustną izotretynoiną jest podejmowana przez specjalistę dermatologa.

Zobacz film: "Przebieg wizyty u dermatologa"

Osobiście proponując pacjentowi ewentualne włączenie doustnej izotretynoiny, zawsze proszę go o sprawdzenie informacji w Internecie, na różnych forach, przemyślenie jej i przygotowanie pytań na następną wizytę lekarską. Takie postępowanie jest bardzo pomocne zarówno dla pacjenta, jak i jego lekarza dermatologa.

2. Skutki uboczne stosowania izotretynoiny

Lekarz zawsze powinien omówić z pacjentem ewentualne skutki uboczne leczenia, z których najczęstszy to wysychanie wszelkich błon śluzowych. Może się pojawić krwawienie z nosa czy problemy z pracą na komputerze ze względu na przesuszenie spojówek. Są to najczęstsze objawy uboczne związane z hiperwitaminozą, czyli przedawkowaniem witaminy A, które w tym przypadku ma tzw. charakter leczniczy.

3. Kontrola wyników badań podczas stosowania izotretynoiny

Bardzo istotne jest wykonywanie laboratoryjnych badań kontrolnych, do których należy lipidogram oceniający poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz enzymy wątrobowe. Parametry te mogą się istotnie zwiększać w trakcie stosowania leku, znacznie nawet przewyższając zakres wartości prawidłowych. Wielokrotnie ulegają one szybkiemu podwyższeniu u pacjentów mających rodzinną tendencję do występowania podwyższonych poziomów lipidów. Badania zawsze powinno się wykonać przed rozpoczęciem leczenia doustną izotretynoiną, aby mieć poziom bazowy ww. parametrów, a następnie po miesiącu od włączenia leczenia i kontrolnie co 3 miesiące przez okres stosowania leku. W przypadku znacznego podwyższenia ocenianych parametrów dawkę leku należy albo zmniejszyć, albo lek całkowicie odstawić. Decyzja każdorazowo jest podejmowana indywidualnie przez lekarza prowadzącego i w dużej mierze zależy od jego doświadczenia w stosowaniu ogólnej izotretynoiny.

Niezwykle istotną kwestią jest systematyczne przyjmowanie leku w dawce zwykle mniejszej niż 1 mg/kg masy ciała. Zazwyczaj terapię rozpoczyna się od 0,5 mg/kg masy ciała, gdyż taka dawka jest lepiej akceptowana przez pacjentów ze względu na najbardziej uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu objawy przesuszenia śluzówek.

Kluczową kwestią w trakcie leczenia jest pełna współpraca pacjenta z prowadzącym go lekarzem dermatologiem. Leczenie doustną izotretynoiną jest dość długie i powinno trwać co najmniej 6 miesięcy. Pamiętajmy, cierpliwość i pełna współpraca pacjenta z lekarzem prowadzącym potrafią zdziałać cuda!

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Domowe sposoby na pryszcze
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze