Trwa ładowanie...

Trądzik aktywny – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

 Katarzyna Kurek
Katarzyna Kurek 16.05.2023 17:41
Trądzik aktywny może prowadzić do blizn i przebarwień
Trądzik aktywny może prowadzić do blizn i przebarwień (Adobe Stock)

Trądzik aktywny to postać trądziku z aktywnymi wykwitami na powierzchni skóry. Nierzadko zmiany te są bolesne i zaognione. Problem dotyczy najczęściej nastolatków i młodych dorosłych. Zdarza się jednak, że pojawia się także u osób w wieku dojrzałym. Jakie są metody leczenia trądziku aktywnego?

spis treści

1. Co to jest trądzik aktywny?

Trądzik aktywny jest jednym ze stadiów trądziku. Trądzik to stosunkowo częsta choroba skóry, w której dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych i nadmiernej produkcji sebum. W wyniku czego powstają zmiany skórne, najczęściej na twarzy, szyi, plecach, klatce piersiowej, czy ramionach.

Trądzik może mieć postać aktywną lub nieaktywną. Pierwsza z nich charakteryzuje się aktywnymi wykwitami skórnymi o różnorodnym nasileniu. Może przebiegać łagodnie, ale i z bolącymi zmianami ropnymi. Nieleczony trądzik aktywny może powodować trwałe uszkodzenia skóry w postaci blizn, bliznowców, czy przebarwień.

2. Objawy trądziku aktywnego

Zobacz film: "Oczyszczające działanie buraka. Pomaga w walce z trądzikiem"

Jakie są objawy trądziku aktywnego? Są to wszelkie wykwity, twarde grudki, krosty, czy cysty, pojawiające się na powierzchni skóry. Często zmiany te wypełnione są płynem lub zawierają treść ropną. Mogą być czerwone, zaognione i bardzo bolesne. Nierzadko tworzą zaostrzone skupiska.

W trądziku pojawiają się także zmiany o charakterze niezapalnym. Należą do nich zaskórniki otwarte i zamknięte.

3. Przyczyny trądziku aktywnego

Jakie są przyczyny trądziku aktywnego? Etiologia trądziku jest wieloczynnikowa. Najczęściej choroba rozpoczyna się w okresie dojrzewania. Wówczas u pacjentów obserwuje się nadprodukcję łoju i zaburzenia rogowacenia ujść jednostek włosowo-łojowych. Co sprzyja szybszej proliferacji Propionibacterium acnes oraz rozwojowi stanu zapalnego.

Czynniki, które mogą mieć wpływ na zaostrzenie trądziku, to:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • aktywność hormonów,
  • niepokój, stres,
  • nieprawidłowe nawyki żywieniowe,
  • niektóre leki,
  • higiena osobista, procedury pielęgnacyjne,
  • czynniki klimatyczne, zanieczyszczenia.

4. Trądzik aktywny – leczenie

Rozpoznanie trądziku aktywnego jest stosunkowo proste. Lekarz dermatolog dokonuje oceny zmian skórnych i zleca określone badania. Leczenie trądziku aktywnego zależy od rodzaju zmian, stopnia nasilenia, ale też wieku pacjenta.

W zależności od przypadku dermatolog zaleca stosowanie środków miejscowych lub doustnych. Często dobre efekty uzyskuje się już dzięki preparatom miejscowym. Jednak w cięższych przypadkach trądziku leczenie miejscowe stanowi najczęściej jedynie wsparcie terapii ogólnej.

Wśród farmakologicznych metod leczenia trądziku aktywnego wymienia się m.in. retinoidy, kwas azelainowy, antybiotyki, nadtlenek benzoilu, czy terapię izotretynoiną.

Wszelkie niefarmakologiczne metody leczenia trądziku aktywnego (np. lasery) powinny być skonsultowane z lekarzem dermatologiem.

5. Jak pielęgnować skórę przy trądziku aktywnym?

Wśród wskazówek pielęgnacyjnych dla osób z aktywnym trądzikiem wymienia się:

  • dokładne oczyszczanie skóry (antybakteryjne kosmetyki do pielęgnacji skóry w trądziku aktywnym, produkty łagodzące stany zapalne),
  • nawilżanie skóry,
  • unikanie wyciskania aktywnych zmian,
  • unikanie dotykania twarzy brudnymi rękoma,
  • częstą zmianę pościeli,
  • prawidłowe odżywianie,
  • częste pranie ręczników lub korzystanie z jednorazowych ręczników do twarzy,
  • unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne,
  • ograniczenie stresu,
  • zdrową dieta.

6. Dieta a trądzik aktywny

Niewłaściwa dieta może zaostrzać wykwity skórne i stany zapalne, dlatego też osoby z trądzikiem aktywnym powinny odpowiednio się odżywiać. Zaleca się im najczęściej sięganie po produkty z niskim indeksem glikemicznym, czyli ograniczające cukry proste.

Ponadto do menu warto włączyć pełnoziarniste produkty zbożowe, świeże warzywa i owoce, nasiona, orzechy i pestki. Dieta powinna uwzględniać także produkty zawierające cynk, witaminę A, witaminę D, witaminy z grupy B, kwasy omega-3, beta-karoten i błonnik.

W diecie najlepiej jest unikać wysokoprzetworzonej żywności, dużych ilości soli oraz produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Należy także obserwować kondycję skóry i w razie potrzeby ograniczać produkty zaostrzające zmiany.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze