Nowe badania podpowiadają, jak kontrolować intensywność swoich uczuć

Naukowcy odkryli, że jest możliwe, aby kontrolować to, jak bardzo kogoś kochasz tylko dzięki pozytywnym lub negatywnym myślom.

Zjawisko to nazwano "love regulation" (regulacja miłości). Wykorzystuje ono strategie behawioralne i poznawcze, aby rozpalić na nowo stare związki, ulżyć złamanemu sercu lub dać potencjalnym partnerom szansę.

"W tym badaniu analizowano dwa rodzaje uczuć miłosnych: zaślepienie i przywiązanie" – mówią naukowcy z Uniwersytetu Missouri w St. Louis i Uniwersytetu Erasmus w Rotterdamie, badanie opublikowano w "PLOS One".

Badanie jest pierwszym w swoim rodzaju i jest podzielone na dwie części - jedna składała się tylko z kwestionariusza, a druga z kwestionariusza i zadania wzrokowego.

W przypadku pierwszej części poproszono 27 uczestników o wypełnienie kwestionariusza na temat ich uczuć i romantycznych związków.

Kwestionariusz składał się z 17 pytań oceniających sposób postrzegania przez daną osobę kontroli nad swoimi uczuciami, na które odpowiadali na 9 punktowej skali (1 = zdecydowanie się nie zgadzam, 9 całkowicie się zgadzam).

Po pytaniach naukowcy odkryli, że większość uczestników uważa, że byli bardziej pod kontrolą swoich uczuć, gdy czuli się przywiązani do swojego partnera, a nie, gdy byli zaślepieni uczuciem.

Wyniki pierwszego badania pokazują, że ludzie postrzegają uczucie miłości, jako kontrolowane, niekontrolowane lub nieco niekontrolowane.

Uczestnicy dostrzegali większą kontrolę nad niektórymi aspektami miłości, ale większość ludzi zauważyła, że wykorzystali wiele technik, kiedy leczyli załamane serce lub gdy byli w długim związku.

"Niektóre strategie wydawały się konkretnie zmieniać intensywności uczuć, niż regulować emocje czy utrzymać relację" - wyjaśnili naukowcy.

W następnej części badania, zespół zwerbował oddzielną grupę 20 uczestników, którzy byli w związkach i drugą grupę 20 osób, które niedawno rozstały się ze swoimi partnerami - w sumie 40 wolontariuszy.

Grupy również wypełniły kwestionariusz, ale tym razem dano im 30 zdjęć swojego partnera.

Naucz się kontrolować negatywne emocje

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) ma na celu zmianę wzorców myślenia, zachowania i emocji. Często używana jest w leczeniu depresji, fobii, stresu i...

Zdjęcia miały przypomnieć im ich uczucia i pomóc myśleć zarówno o negatywnych, jak i pozytywnych aspektach swojego partnera i związku. Zostali również poproszeni o przedstawienie przyszłych scenariuszy, które mogą się zdarzyć.

Podczas realizacji badań nad "regulacją miłości", każdy uczestnik był podłączony do EEG, rejestrującego fale mózgowe podczas wyświetlania pokazu slajdów przedstawiających pozytywne aspekty dla wzmocnienia tego zjawiska lub negatywne dla jego osłabienia.

Eksperci stwierdzili, że wzmocnienie sprawiło, że uczestnicy czuli większą miłość do swojego partnera, a w wyniku osłabienia mniej.

8 prostych wskazówek, jak dbać o związek

Słowa „kocham Cię”, choć są tylko słowami, budują poczucie bezpieczeństwa, które jest podstawą wzajemnych, zdrowych relacji. Ponieważ nie chodzi o same...

Zespół zwrócił szczególną uwagę na fale mózgowe LLP (Late Positive Potential), które stały się silniejsze, gdy uczestnicy skupiali się na czymś emocjonalnie istotnym lub wskazywał, jak emocjonalnie istotny jest dla nich dany bodziec.

Po badaniu, pacjenci, którzy mieli pozytywne myśli o swoim partnerze, stwierdzili, że są do nich bardziej przywiązani, a ich fale mózgowe LLP również były silniejsze.

Z drugiej strony, ci, którzy skupili się na negatywnych aspektach swojego związku, odczuwali mniejsze przywiązanie i mieli słabsze fale mózgowe LLP.

Marta Pawlak, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...