Trwa ładowanie...

Nowe badania podpowiadają, jak kontrolować intensywność swoich uczuć

Naukowcy odkryli, że jest możliwe, aby kontrolować to, jak bardzo kogoś kochasz tylko dzięki pozytywnym lub negatywnym myślom.

Zjawisko to nazwano "love regulation" (regulacja miłości). Wykorzystuje ono strategie behawioralne i poznawcze, aby rozpalić na nowo stare związki, ulżyć złamanemu sercu lub dać potencjalnym partnerom szansę.

"W tym badaniu analizowano dwa rodzaje uczuć miłosnych: zaślepienie i przywiązanie" – mówią naukowcy z Uniwersytetu Missouri w St. Louis i Uniwersytetu Erasmus w Rotterdamie, badanie opublikowano w "PLOS One".

Badanie jest pierwszym w swoim rodzaju i jest podzielone na dwie części - jedna składała się tylko z kwestionariusza, a druga z kwestionariusza i zadania wzrokowego.

Według badań, można regulować nasze uczucia do partnera tylko dzięki skupianiu się na jego pozytywnych i negatywnych cechach
Według badań, można regulować nasze uczucia do partnera tylko dzięki skupianiu się na jego pozytywnych i negatywnych cechach (Shutterstock)

W przypadku pierwszej części poproszono 27 uczestników o wypełnienie kwestionariusza na temat ich uczuć i romantycznych związków.

Kwestionariusz składał się z 17 pytań oceniających sposób postrzegania przez daną osobę kontroli nad swoimi uczuciami, na które odpowiadali na 9 punktowej skali (1 = zdecydowanie się nie zgadzam, 9 całkowicie się zgadzam).

Po pytaniach naukowcy odkryli, że większość uczestników uważa, że byli bardziej pod kontrolą swoich uczuć, gdy czuli się przywiązani do swojego partnera, a nie, gdy byli zaślepieni uczuciem.

Wyniki pierwszego badania pokazują, że ludzie postrzegają uczucie miłości, jako kontrolowane, niekontrolowane lub nieco niekontrolowane.

ZOBACZ TAKŻE:

Uczestnicy dostrzegali większą kontrolę nad niektórymi aspektami miłości, ale większość ludzi zauważyła, że wykorzystali wiele technik, kiedy leczyli załamane serce lub gdy byli w długim związku.

"Niektóre strategie wydawały się konkretnie zmieniać intensywności uczuć, niż regulować emocje czy utrzymać relację" - wyjaśnili naukowcy.

W następnej części badania, zespół zwerbował oddzielną grupę 20 uczestników, którzy byli w związkach i drugą grupę 20 osób, które niedawno rozstały się ze swoimi partnerami - w sumie 40 wolontariuszy.

Grupy również wypełniły kwestionariusz, ale tym razem dano im 30 zdjęć swojego partnera.

Naucz się kontrolować negatywne emocje
Naucz się kontrolować negatywne emocje [6 zdjęć]

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) ma na celu zmianę wzorców myślenia, zachowania i emocji. Często...

zobacz galerię

Zdjęcia miały przypomnieć im ich uczucia i pomóc myśleć zarówno o negatywnych, jak i pozytywnych aspektach swojego partnera i związku. Zostali również poproszeni o przedstawienie przyszłych scenariuszy, które mogą się zdarzyć.

Podczas realizacji badań nad "regulacją miłości", każdy uczestnik był podłączony do EEG, rejestrującego fale mózgowe podczas wyświetlania pokazu slajdów przedstawiających pozytywne aspekty dla wzmocnienia tego zjawiska lub negatywne dla jego osłabienia.

Eksperci stwierdzili, że wzmocnienie sprawiło, że uczestnicy czuli większą miłość do swojego partnera, a w wyniku osłabienia mniej.

8 prostych wskazówek, jak dbać o związek
8 prostych wskazówek, jak dbać o związek [8 zdjęć]

Słowa „kocham Cię”, choć są tylko słowami, budują poczucie bezpieczeństwa, które jest podstawą wzajemnych,...

zobacz galerię

Zespół zwrócił szczególną uwagę na fale mózgowe LLP (Late Positive Potential), które stały się silniejsze, gdy uczestnicy skupiali się na czymś emocjonalnie istotnym lub wskazywał, jak emocjonalnie istotny jest dla nich dany bodziec.

Po badaniu, pacjenci, którzy mieli pozytywne myśli o swoim partnerze, stwierdzili, że są do nich bardziej przywiązani, a ich fale mózgowe LLP również były silniejsze.

Z drugiej strony, ci, którzy skupili się na negatywnych aspektach swojego związku, odczuwali mniejsze przywiązanie i mieli słabsze fale mózgowe LLP.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.