Nowy lek na infekcje drożdżakowe
Naukowcy z Imperial College London pracują nad lekami i szczepionkami na oporne na leki i śmiertelnie groźne szczepy zakażeń grzybiczych. Infekcje drożdżakowe występują zwykle w jamie ustnej i pochwie, ale drożdże mogą przedostać się do krwiobiegu i wywołać niebezpieczną systemową kandydozę.
1. Badania nad lekami na infekcje drożdżakowe
Naukowcy ustalili, w jaki sposób komórki drożdży rozpoznają tkankę ludzką i przywierają do niej w celu skolonizowania jej i wywołania zakażenia. Badaczom udało się również zidentyfikować główne cechy tego mechanizmu. Obecnie zespół naukowców z Imperial College London planuje opracowanie i przetestowanie cząsteczek, które zablokują drożdże i uniemożliwią im wywołanie zakażenia. Mimo iż istnieją już metody leczenia, które skutecznie zwalczają zakażenia grzybicze, mikroorganizmy stale ewoluują, a wiele szczepów drożdży stało się całkowicie opornych na leki. W związku z tym naukowcy poszukują nowych metod zwalczania ich oraz zapobiegania zakażeniom. Podczas przeprowadzonych niedawno badań dokonano analizy roli białka Als adhesin, znajdującego się na powierzchni drożdzy Candida albicans, w rozpoznawaniu ludzkich tkanek. Dzięki zastosowaniu promieni rentgenowskich możliwe było ustalenie, która część białka Als adhesin przywiera do ludzkich tkanek, a także, w jaki sposób następuje ta interakcja.
2. Znaczenie badań nad zakażeniami grzybiczymi
U większości zdrowych kobiet infekcje drożdżakowe są łagodne i nie stanowią dla nich zagrożenia, ale w przypadku podatnych na zakażenia pacjentów szpitalnych drożdże mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Dużym problemem jest brak skutecznych metod walki z ciężkimi postaciami infekcji. Naukowcy są zdania, że dzięki rozpoznaniu mechanizmu przyłączania się drożdży Candida albicans do ludzkich komórek możliwe będzie opracowanie cząsteczek, które zablokują białko Als adhesin.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.