Nowy lek w kardiologii

Cimaglermin - to najnowsze osiągnięcie farmakologii w dziedzinie kardiologii. Lek, dzięki któremu istnieje spora szansa na przywrócenie funkcji serca po zawale, czy też innych schorzeniach powodujących jego niewydolność. Niewydolność serca jest związana z utratą jego funkcji i jest przyczyną wielu zgonów całym świecie.

Poważnym problemem jest niewydolność skurczowa lewej komory, ponieważ pacjenci często nie reagują dobrze na wprowadzone leczenie. Naukowcy postanowili przebadać działanie cimaglerminu, który działa jak czynnik wzrostowy na serce, przyczyniając się do jego samo naprawy po uszkodzeniu.

W badaniu wzięło udział 40 pacjentów z niewydolnością serca, którzy przyjmowali zoptymalizowaną dla nich terapię przez 3 miesiące przed eksperymentem. Po otrzymaniu leku zaobserwowano u tych pacjentów zwiększoną frakcję wyrzutową lewej komory i zwiększoną objętość wyrzutową po 90 dniach od podania leku.

Największy wzrost wymienionych wartości uzyskano w 28 dniu badania. Jak zaznaczają naukowcy konieczne jest więcej badań, które jasno zdefiniują jakie korzyści wiążą się z stosowaniem cimagrelu, a także jakie jest ryzyko związane z jego zażywaniem. Najbardziej uciążliwymi efektami ubocznymi stosowania leku był ból głowy i nudności.

Jak na razie zbyt mało wiadomo o potencjalnym ryzyku związanym ze stosowaniem leku, bowiem pacjenci otrzymali jak na razie małą dawkę leku w jednorazowym podaniu - ciężko na tej podstawie określać jaki jest długofalowy efekt działania leku. Najnowsze doniesienia są bardzo interesujące, bowiem za pomocą odpowiedniego leku możliwe jest w pewnym sensie samo naprawienie serca przez mechanizmy, które są zaprogramowane biologicznie.

Oczywiście jest to jak narazie wizja, która być może za pewien czas zostanie wprowadzona do rutynowej praktyki lekarskiej. Jeśli lek przejdzie kolejne etapy faz badań klinicznych, jest szansa na nową terapię u osób, u których doszło do utraty prawidłowej funkcji serca.

Jak mieć zdrowsze serce?

Badania wykazały, że wśród osób, które nie spożywały wielu tłuszczów nasyconych, te, które jadły więcej niż 3 porcje mleka, jogurtu czy sera dziennie miały...

O niewydolność serca mówimy, kiedy jego praca nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania organizmu na odpowiednią ilość krwi. Klasyfikując niewydolność serca ze względu na czas jej trwania możemy wyróżnić przewlekłą, ostrą i przemijającą niewydolność serca.

Wspomniana lewokomorowa niewydolność serca związana jest upośledzeniem czynności lewej komory serca i objawia się głównie dusznością, męczliwością i nietolerancją wysiłku fizycznego. Czy najnowszy lek rzeczywiście może zrewolucjonizować dzisiejszą farmakologię?

Ciężko stwierdzić, bowiem może się okazać, że stosowanie leku wiąże się z nasilonymi efektami ubocznymi i wszystkie pozytywne efekty zostaną przyćmione przez działania niepożądane. Nie pozostaje więc nic innego jak czekać, aż lek przejdzie konieczne badania i zostanie wprowadzony do praktyki lekarskiej.

Lek. Mateusz Nawrocki, 8 miesięcy temu

Źródła zewnętrzne

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...