Trwa ładowanie...

Nowy lek w kardiologii

Lek. Mateusz Nawrocki
20.02.2017 12:00
Nowy lek w kardiologii
Nowy lek w kardiologii

Cimaglermin - to najnowsze osiągnięcie farmakologii w dziedzinie kardiologii. Lek, dzięki któremu istnieje spora szansa na przywrócenie funkcji serca po zawale, czy też innych schorzeniach powodujących jego niewydolność. Niewydolność serca jest związana z utratą jego funkcji i jest przyczyną wielu zgonów całym świecie.

Poważnym problemem jest niewydolność skurczowa lewej komory, ponieważ pacjenci często nie reagują dobrze na wprowadzone leczenie. Naukowcy postanowili przebadać działanie cimaglerminu, który działa jak czynnik wzrostowy na serce, przyczyniając się do jego samo naprawy po uszkodzeniu.

czy nowy lek w kardiologii da szansę osobom z niewydolnością serca?
czy nowy lek w kardiologii da szansę osobom z niewydolnością serca? (123RF)

W badaniu wzięło udział 40 pacjentów z niewydolnością serca, którzy przyjmowali zoptymalizowaną dla nich terapię przez 3 miesiące przed eksperymentem. Po otrzymaniu leku zaobserwowano u tych pacjentów zwiększoną frakcję wyrzutową lewej komory i zwiększoną objętość wyrzutową po 90 dniach od podania leku.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Największy wzrost wymienionych wartości uzyskano w 28 dniu badania. Jak zaznaczają naukowcy konieczne jest więcej badań, które jasno zdefiniują jakie korzyści wiążą się z stosowaniem cimagrelu, a także jakie jest ryzyko związane z jego zażywaniem. Najbardziej uciążliwymi efektami ubocznymi stosowania leku był ból głowy i nudności.

Jak na razie zbyt mało wiadomo o potencjalnym ryzyku związanym ze stosowaniem leku, bowiem pacjenci otrzymali jak na razie małą dawkę leku w jednorazowym podaniu - ciężko na tej podstawie określać jaki jest długofalowy efekt działania leku. Najnowsze doniesienia są bardzo interesujące, bowiem za pomocą odpowiedniego leku możliwe jest w pewnym sensie samo naprawienie serca przez mechanizmy, które są zaprogramowane biologicznie.

Oczywiście jest to jak narazie wizja, która być może za pewien czas zostanie wprowadzona do rutynowej praktyki lekarskiej. Jeśli lek przejdzie kolejne etapy faz badań klinicznych, jest szansa na nową terapię u osób, u których doszło do utraty prawidłowej funkcji serca.

Jak mieć zdrowsze serce?
Jak mieć zdrowsze serce? [9 zdjęć]

Badania wykazały, że wśród osób, które nie spożywały wielu tłuszczów nasyconych, te, które jadły więcej

zobacz galerię

O niewydolność serca mówimy, kiedy jego praca nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania organizmu na odpowiednią ilość krwi. Klasyfikując niewydolność serca ze względu na czas jej trwania możemy wyróżnić przewlekłą, ostrą i przemijającą niewydolność serca.

Wspomniana lewokomorowa niewydolność serca związana jest upośledzeniem czynności lewej komory serca i objawia się głównie dusznością, męczliwością i nietolerancją wysiłku fizycznego. Czy najnowszy lek rzeczywiście może zrewolucjonizować dzisiejszą farmakologię?

Ciężko stwierdzić, bowiem może się okazać, że stosowanie leku wiąże się z nasilonymi efektami ubocznymi i wszystkie pozytywne efekty zostaną przyćmione przez działania niepożądane. Nie pozostaje więc nic innego jak czekać, aż lek przejdzie konieczne badania i zostanie wprowadzony do praktyki lekarskiej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze