O sytuacji na rynku pracy w sektorze medycznym w stolicy
Artykuł sposorowany
Praca pielęgniarki nie należy do łatwych. Jest to zawód dla kobiet, które czują powołanie do tego zajęcia. Były takie czasy, że chętnych do tego zawodu były tłumy, obecnie barierą są niezbyt wysokie zarobki. Możliwość takiej samej pracy zagranicą Polski, za zdecydowanie lepsze wynagrodzenie, spowodowała zmniejszenie się ilości pielęgniarek w szpitalach. Jak więc wygląda sytuacja na rynku w Warszawie? Czy na innych stanowiskach w sektorze medycznym również są zawirowania?
Praca w sektorze medycznym w Warszawie
Sytuacja na rynku pracy w sektorze medycznym w Warszawie nie jest dobra już od lat. Ostatnie strajki rezydentów, a także niedobór na stanowisku pielęgniarki, spowodował zapowiedź podwyżek płac. Nie ma takiej placówki medycznej, która nie borykałaby się z problemem wykwalifikowanych pracowników. Wielu specjalistów wyjechało do Anglii i innych zachodnich krajów z powodu znacznie lepszych warunków finansowych. Czasami niektóre oddziały w szpitalach były zamykane właśnie ze względu na braki kadry pielęgniarskiej. Jednakże w branży medycznej każde stanowisko ma odmienne zapotrzebowanie na pracowników.
2700 złotych brutto dla pielęgniarki w Polsce, skutecznie zniechęca przyszłych chętnych do realizowania się w tym zawodzie. Praca dla pielęgniarki zawsze się znajdzie, gorzej z chęcią do pracy na tym stanowisku za takie właśnie pieniądze. Dwukrotnie wyższe zarobki dostają te panie, które posiadają dyplom magistra. Oczywistym więc jest fakt, że ten zawód wybierają tylko ludzie z powołania, czujący silną potrzebę pomocy chorym. Taki kierunek studiów cieszy się również zainteresowaniem osób, chcących emigrować i tam podjąć właściwą pracę. Częstym zjawiskiem jednak jest brak chęci w podjęciu pracy na stanowisku pielęgniarki.
Jak się ma sytuacja w aptekach?
W tej branży sektora medycznego zapotrzebowanie na nowych pracowników jest bardzo małe. Na rynku nie ma zbyt wielu ofert na taką pracę i raczej nie zanosi się na większe zmiany. Farmaceuci mogą jednak liczyć na zdecydowanie większe zainteresowanie ze strony koncernów farmaceutycznych. Mogło by się wydawać, że jest to głównie praca badawcza. Częściej jednak tacy pracownicy otrzymują propozycje na stanowiskach:
- specjalista do spraw rozwoju
- specjalista do spraw innowacji
- product manager.
Jeśli dana osoba posiada doktorat, to zarobki mogą przekroczyć 10 tysięcy złotych.
Rozwój medycyny i jej gałęzi rozpędza się znacznie, a biotechnologia oraz biochemia rewolucjonizują obecną farmację. Na przestrzeni lat nastąpiły tutaj duże zmiany. Ilość ofert wzrosła do tego stopnia, że popyt przewyższa podaż. Jeśli marzy ci się praca w wielkim zagranicznym koncernie, to najlepszymi kierunkami na studiach będą takie jak: biologia molekularna, chemia, biotechnologia, genetyka i inne. Coraz więcej powstających startupów również ma zakusy na takich pracowników. Trzeba jednak pamiętać, że praca w tej branży to nie tylko laboratoria. Duże zapotrzebowanie jest także w segmencie analiz molekularnych, a to jest już praca na zasadzie współpracy B2B, czyli sprzedaż. Bardzo szybko rozwijająca się branża kosmetyczna to kolejne miejsce na znalezienia ciekawych ofert pracy za bardzo dobre wynagrodzenie.
Sytuacja na rynku pracy w sektorze medycznym w stolicy
Sytuacja na rynku pracy w sektorze medycznym w Warszawie ma szansę znacznie się poprawić dzięki startupom. W tej branży medycznej pracy może oczekiwać znacznie szersze grono ludzi o różnym wykształceniu. Połączenie wykwalifikowanego pracownika medycznego i programisty daje niesamowite efekty. Aby urządzenia dobrze funkcjonowały, potrzeba jest dobrego zakodowania. To daje ogromne możliwości zatrudnienia dobrym pracownikom IT.
Praca dla pielęgniarki wiąże się z wieloma zadaniami. Niestety, jak już wspomniałem. zarobki nie idą w parze z wysiłkiem i zaangażowaniem wniesionym przez pracownika. Większość pielęgniarek zarabia poniżej 3 tysięcy złotych, a zdarzają się nawet przypadki pensji rzędu 2 tysiące złotych brutto. Oczywiście istnieje możliwość wyższych zarobków, ale wiąże się to z nadgodzinami. Zdecydowanie lepsze warunki przedstawiają firmy zagraniczne oraz mniejsze instytucje do 50 osób. Trzeba jednak nadmienić, że pielęgniarka zarobi najwięcej właśnie w Warszawie. Jest to branża, w której poziom wykształcenia nie przekłada się na wyższe zarobki. Nawet znajomość języka obcego niczego nie zmienia, oprócz większych opcji, kiedy ktoś zdecyduje się na wyjazd zagranicę. Niestety wynagrodzenie na tym stanowisku pracy jest na tak niskim poziomie, względem poniesionego wysiłku, że może się wkrótce okazać, że rąk do pracy po prostu zabraknie. Miliony kobiet z Ukrainy, które wyemigrowały niedawno do naszego kraju z ogarniętej wojną ojczyzny, może okazać się wybawieniem dla służby zdrowia. Czy jednak stanie się to faktem? Może się okazać, że po jakimś czasie również dla nich niska pensja może okazać się przeszkodą w chęci zatrudnienia. Na szczęście coraz większe grono placówek prywatnych, a także kapitał zagraniczny daje większe szanse na pracę za godziwą kwotę i znacznie lepsze warunki. Jednak, jak na tą chwilę, znaczna część świeżo wykwalifikowanych pielęgniarek szuka pracy w innych branżach.
Praca w sektorze medycznym w Warszawie
Jak więc przedstawiają się oferty pracy w Warszawie w sektorze medycznym? Ofert pracy nie brakuje, a zainteresowanie przekłada się na takie stanowiska jak:
- technik farmacji w aptece szpitalnej
- specjalista do spraw kontroli jakości. Dodatkowo, jeśli posługujemy się językiem włoskim, to jedna z firm chętnie przedstawi nam swoją ofertę
- położna w klinice ginekologii
- młodszy specjalista do spraw ofert i obsługi pacjenta szpitalnego
- młodszy ekspert oceniający dokumentację
- lekarz medycyny ratunkowej w oddziale Wojskowego Instytutu Medycznego
- kosmetolog
- młodszy specjalista systemów IT
- lekarz endokrynolog
- magister farmacji
- asystentka/higienistka stomatologiczna
- młodszy specjalista do spraw raportowania
- lekarz POZ
- psycholog
- lekarz na oddziale kardiologii i chorób wewnętrznych
- technik elektro radiologii
- lekarz w poradni nefrologii i nadciśnienia tętniczego
- lekarz na oddziale intensywnej terapii.
Jak widać ofert jest sporo. Jednakże najwięcej jest dla pielęgniarek. Niestety dopóki nie zmienią się stawki godzinowe dla tych osób, szpitale będą się borykać z ich deficytem.
Na przestrzeni lat, coraz bardziej zaczynamy interesować się naszym zdrowiem. To nie są już tylko wizyty w razie konieczności. To bardzo częste ostatnio i ogromnie popularne badania profilaktyczne. Nacisk, jaki się kładzie na lepsze zdrowie i długowieczność powodują, że zapotrzebowanie do pracy w sektorze medycznym nieustannie wzrasta. Kolejki również przestają być problemem dla wielu ludzi. Spowodowane jest to coraz większą ilością prywatnych placówek. Powstające, jak grzyby po deszczu, coraz to nowe gabinety stomatologiczne czy weterynaryjne, sprawiają, że dostępność do usług medycznych jest znacznie większa i swobodniejsza. Optyk dzisiaj może liczyć na duże grono chętnych, więc i tutaj warto się zastanowić nad kierunkiem studiów. Kolejne otwierane siłownie powodują, że zawód dietetyka przeżywa swój rozkwit.
Bardzo pożądaną specjalizacją jest kardiologia. Panujący stres, a także postępująca choroba cywilizacyjna, czyli otyłość, wymuszają zapotrzebowanie na lekarzy-kardiologów. Ludzie ci mają za zadanie zdiagnozować i ewentualnie leczyć choroby układu sercowo-naczyniowego. 6 lat musi poświęcić lekarz na szkolenia w dziedzinie kardiologii. Czym się więc zajmuje kardiolog? Oto przykłady:
- wykonywanie badań ekg oraz wysiłkowych, a także Holtera i innych
- badania internistyczne chorych
- ustalanie rozpoznania lekarskiego
- interpretacja i ocena wyników badań
- kierowanie materiału biologicznego na badania laboratoryjne
- kierowanie chorych na badania rtg, koronografię, cewnikowanie serca
- leczenie chorób układu krążenia typu: wady serca, zawał serca, niewydolność wieńcowa, niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze i inne
- kwalifikowanie chorób do zabiegów inwazyjnych
- kierowanie wczesną rehabilitacją chorych po wszelkiego rodzaju chorobach serca.
Czy możemy liczyć na poprawę sytuacji na rynku pracy w sektorze medycznym?
Sytuacja na rynku pracy w sektorze medycznym w Warszawie poprawia się. Okres lockdownu troszkę zahamował i tą dziedzinę, ale ofert pracy aktualnie nie brakuje. Starzejące się społeczeństwo powoduje coraz częstsze wizyty u lekarzy specjalistów. Wielu z nich zatrudnia sie w firmach zagranicznych, ponieważ zarobki są wtedy znacznie większe, a także komfort pracy jest nieporównywalnie lepszy. Spora część pracowników tej branży wyjechała zagranicę, a inni zaś otworzyli własne gabinety. Lekarzy stomatologów nigdy nie będzie za dużo, a jakość ich usług staje na coraz wyższym poziomie, ze względu na dużą konkurencję. Ciekawym kierunkiem studiów staje się weterynaria. Ten fakt nie dziwi, ponieważ coraz więcej rodzin powiększa się o zwierzaki domowe. Ciekawe jest to, że w branży medycznej coraz większe znaczenie odgrywa współpraca ze specjalistami z dziedziny programowania. To pokazuje, jak szeroko rozciągają się kompetencje w tym sektorze. W czasach rozkwitu biotechnologii zakres specjalizacji powiększa się diametralnie.
Podsumowując sektor medyczny w Warszawie oferuje sporo miejsc pracy. Magistrzy farmacji, ludzie z doktoratem nie będą mieli problemów z zatrudnieniem się w dobrej firmie. Wielkie koncerny zagraniczne przyciągają ludzi z takim wykształceniem ogromnymi możliwościami rozwoju osobistego, ale przede wszystkim niepowtarzalnymi ofertami wynagrodzenia. Zarobki rzędu 10 tysięcy złotych nie stanowią tutaj niczego wyjątkowego. Lekarze specjaliści również nie muszą się martwić o pracę. Kardiolodzy czy endokrynolodzy mogą przebierać w ofertach na rynku pracy. Najważniejsze jednak braki w personelu mają oddziały pielęgniarek. I wcale nie chodzi tutaj o brak wykwalifikowanych pracownic, ale o zarobki, które czasami nie pozwalają przeżyć miesiąca, nie mówiąc już o czymś więcej. Szansą dla pielęgniarek są firmy prywatne oraz mniejsze placówki, które oferują większe wynagrodzenie. Wiele osób jednak bierze nadgodziny i w ten sposób suma wynagrodzenia pozwala na godne życie oraz satysfakcję z wykonywania zawodu pielęgniarki.
Artykuł sponsorowany