Trwa ładowanie...

Obawy związane z dziewictwem

Istnieją potoczne opinie, według których kobieta w wieku 26 czy 30 lat pozostająca dziewicą to zjawisko nienormalne. Zdarza się więc, że osoba, która jeszcze nie współżyła, spotyka się z negatywnymi opiniami na swój temat. Bywa wyśmiewana lub dowiaduje się, że grozi jej frustracja lub choroba psychiczna. Jeśli kobieta nie jest zainteresowana jednorazowym seksem z przygodnymi partnerami, przez niektórych określana jest jako zbyt pruderyjna. Czy te potoczne poglądy mają sens? Czy dziewictwo w wieku np. 28 lat jest kwestią normalną?

Świadoma i dojrzała decyzja

Decydując się na pierwszy seks, nie warto kierować się potocznymi opiniami. Moment, kiedy rozpoczyna się współżycie, jest niezwykle ważny i pozostawia trwały ślad w psychice każdego człowieka. Jest duże ryzyko, że jeżeli stanie się to w nieodpowiednim miejscu, w nieodpowiednim czasie i z nieodpowiednią osobą, może prowadzić do wytworzenia się urazu psychicznego. Uraz w konsekwencji przez długi czas będzie wpływał na seksualne odczucia oraz postawę wobec seksu w ogóle. Może przenieść się na odczucia wobec konkretnego partnera lub wszystkich innych mężczyzn.

Zobacz film: "Fakty na temat seksu"

Kwestia indywidualna

Jeśli danej kobiety nie interesuje niezobowiązujący seks z przypadkowymi osobami, nikt nie powinien narzucać jej swoich, odmiennych poglądów, zachęcać do jak najszybszego rozpoczęcia współżycia i nikt nie ma prawa potępiać jej za to, że myśli inaczej. Pozostanie w zgodzie ze swoimi ideałami i wartościami jest tu kwestią najważniejszą. Dziewictwo nie jest sprawą, której jakakolwiek kobieta powinna się wstydzić.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Stanisław Dulko
Następny artykuł: Dziewictwo a ciąża
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza