Czy jesteś gotowa na seks?

Każda kobieta, prędzej czy później, zadaje sobie pytanie: czy jestem gotowa na seks? Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Biolodzy definiują dojrzałość płciową jako moment, w którym organizm jest w stanie się rozmnażać. Taka definicja ma sens w przypadku zwierząt, ale nie do końca pasuje do ludzi. Jeśli dojrzałość płciową liczyć od wystąpienia miesiączki, już dwunastoletnie dziewczęta można by było uznawać za dojrzałe seksualnie. Tak jest w niektórych kulturach, ale zwykle wiąże się to ze średnią długością życia wynoszącą 35 lat. Aby w naszej kulturze kobieta była uznana za dojrzałą, spełnione muszą być nie tylko warunki fizjologiczne, ale i psychologiczne oraz społeczne.

Zobacz film: "Mit pierwszego razu"

Fizjologiczne oznaki dojrzałości płciowej

Seks nastolatków

Edukacja młodych pomoże zapoznać ich z różnymi sposobami antykoncepcji i uświadomić, że współżycie łączy się z rodzicielstwem.

Pierwsze oznaki dojrzewania u dziewcząt to owłosienie pachowe i w okolicach genitaliów, zwykle także powiększenie brodawek i wzrost piersi. Po mniej więcej kilku miesiącach na ogół pojawiają się miesiączka i pokwitanie. Zmiany w ciele zachodzą przez długi czas. Na początku pokwitania pochwa jest mało elastyczna, nie produkuje także naturalnych lubrykantów. Po przynajmniej 5-6 latach dojrzewania pochwa staje się jednak elastycznym narządem, mocnym i na tyle wytrzymałym, że jest w stanie znieść poród. Z czasem zmienia się także kształt bioder i miednicy.

Zmiany hormonalne w ciele kobiety powodują rozwój cech płciowych drugo- i trzeciorzędowych. Przywrócenie równowagi hormonalnej trwa zwykle kilka lat. Zakończenie tego etapu można rozpoznać zwykle poprzez unormowanie się cyklu miesięcznego. Regularne i niezbyt bolesne miesiączki to zasadnicza oznaka równowagi hormonalnej. Mimo to ciało kobiety może dalej się zmieniać. Wiele młodych kobiet po 20. roku życia notuje wzrost rozmiaru piersi nawet o jedną miseczkę.

W okresie pokwitania organizm potrzebuje wielu składników odżywczych. Nawet jeśli dziewczyna pozornie już nie rośnie, rozwijają się poszczególne jej narządy, zmienia się także struktura kości, rozwijają się stawy, a ciało zyskuje kobiecy wygląd. W tym czasie ryzyko ciąży jest bardzo wysokie, ponieważ miesiączka bywa nieregularna, podobnie jak owulacja. W przypadku ciąży przed ukończeniem dojrzewania, organizm przyszłej matki walczy o składniki odżywcze z organizmem dziecka. Dojrzewającej dziewczynie są potrzebne te same składniki odżywcze, co zarodkowi. Nie jest więc przypadkiem fakt, że dzieci młodych matek często mają niedowagę lub rodzą się przedwcześnie. Nie tylko dzieci nie rozwijają się prawidłowo – to dotyczy również ich matek. Ponadto pochwa młodej dziewczyny może nie poradzić sobie z porodem. Może dojść nawet do stałych uszkodzeń tego narządu, dlatego zwykle stosuje się cesarskie cięcie. Problemem mogą być również zmiany hormonalne.

Rozwój psychologiczny i społeczny

Psychologiczne następstwa wczesnego rozpoczęcia współżycia są rzadko wspominane, ale mogą być najtrwalsze w skutkach. Świadomość ryzyka zajścia w ciążę potrafi być bardzo męcząca, zwłaszcza dla młodej dziewczyny, która nie może sobie na nią pozwolić. Każdy przypadek spóźnienia się okresu o kilka dni wywołuje stres i napięcie.

Dziewczyna, która zastanawia się, czy jest gotowa na seks, powinna zadać sobie pytanie: czego oczekuję od seksu? Warto odpowiedzieć na nie szczerze. Jeśli masz kilkanaście lat, a twój chłopak naciska na ciebie i oczekuje od ciebie większej bliskości, uświadom sobie, że seks nastolatków wiąże się głównie ze strachem. Większość nastolatek aktywnych seksualnie boi się ciąży, zarażenia chorobami wenerycznymi, rozpadu związku, tego, że dowiedzą się o tym rodzice i znajomi, a także własnych niedociągnięć. Dlatego pierwszym krokiem u nastolatków dążących do uprawianiu seksu powinno być sięgnięcie po prezerwatywę. Nie jest to oczywiście 100% zabezpieczenie, ale jej skuteczność jest na tyle wysoka, że można juz realnie myśleć o seksie. Jeśli młoda kobieta zajdzie w ciążę, odbiór tego wydarzenia w dużej mierze zależy od jej wieku. Ciąża u szesnastolatki jest zwykle powodem do plotek, ale w przypadku dwudziestolatki ciąża nikogo nie bulwersuje. Warto sobie jednak uświadomić, że młodej dziewczynie mieszkającej z rodzicami trudno jest utrzymać współżycie w tajemnicy. Reakcja może być różna – niektóre matki udają, że nic nie zauważyły, inne prawią córkom kazania. Kobiety zwykle obawiają się, że ciężar wychowania dziecka młodocianej córki spadnie właśnie na nie. I tak nierzadko jest. Opieka nad dzieckiem to duże wyzwanie, któremu ciężko jest podołać nastolatce w pojedynkę. Pomoc rodziców jest niezbędna. Jednak nawet mimo wsparcia rodziny, młode matki przechodzą trudny czas, zwłaszcza gdy ojciec dziecka nie poczuwa się do odpowiedzialności i ma inne sprawy na głowie. Urodzenie oraz wychowanie dziecka wiążą się zwykle z przerwaniem nauki i końcem beztroskiego życia.

Zanim młoda kobieta podejmie decyzję o współżyciu, powinna zadać sobie następujące pytania: czy jestem fizycznie gotowa na ewentualny poród? Czy jestem w stanie stawić czoła potencjalnym skutkom współżycia, na przykład ciąży lub chorobom wenerycznym? Czy byłabym w stanie poświęcić naukę lub pracę na wychowanie dziecka? Szczera odpowiedź na te pytania powinna pomóc w podjęciu decyzji. Warto uświadomić sobie, że seks to nie tylko przyjemność, ale i ryzyko.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Pierwszy raz
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Problem

~Prrrrrroooobbbbbllll • ostatni post 2 dni temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Pierwszy raz
Pierwszy raz

Seks nastolatków

Seks nastolatków

Edukacja młodych pomoże zapoznać ich z różnymi sposobami antykoncepcji i uświadomić, że współżycie łączy się z rodzicielstwem.

Pierwszy raz

Inicjacja seksualna - jak wygląda w Polsce? (WIDEO)

Inicjacja seksualna - jak wygląda w Polsce? (WIDEO) Odtwórz wideo

Ocenia się, że w Polsce wiek młodzieży, która decyduje się na rozpoczęcie życia seksualnego wynosi 18-19 lat. Jest to jednak sprawa na tyle indywidualna, że nie można tego stwierdzić jednoznacznie. Wpływ na podjęcie takiej decyzji mają bowiem uczucia,...

Pierwszy raz

Obawy związane z dziewictwem

. Czy te potoczne poglądy mają sens? Czy dziewictwo w wieku np. 28 lat jest kwestią normalną? Świadoma i dojrzała decyzja Decydując się na pierwszy seks

Pierwszy raz

Antykoncepcja dla nastolatków

Antykoncepcja dla nastolatków

Nie jest tajemnicą, że współcześnie młodzież coraz szybciej i chętniej rozpoczyna życie seksualne. I - ku niezadowoleniu rodziców - nie byłoby w tym nic złego, gdyby podejmowali próby współżycia płciowego rozsądnie, mając na uwadze jego konsekwencje....

Pierwszy raz

Błona dziewicza - charakterystyka, przerwanie

jest naturalną barierą ochronną dla pochwy, a jej przebicie następuje zazwyczaj w momencie pierwszego współżycia. Jest to tzw. defloracja (...) . Błona dziewicza nie chroni przed plemnikami i ryzyko wpadki jest duże nawet podczas pierwszego...

Pierwszy raz

Nastoletnia miłość

Nastoletnia miłość

Edukacja młodych ludzi pomoże uświadomić im, że seks wiąże się z rodzicielstwem i zapoznać ich z różnymi sposobami antykoncepcji.

Pierwszy raz

Bezpieczny seks (WIDEO)

Bezpieczny seks (WIDEO) Odtwórz wideo

Antykoncepcja jest dla wielu młodych ludzi tematem tabu. Coraz więcej nastolatków zaczyna współżycie seksualne nie mając żadnej wiedzy na temat metod zapobiegania ciąży. Tymczasem, brak jakiegokolwiek zabezpieczenia nie tylko może powodować niechcianą...