Trwa ładowanie...

Odkryli nowy skutek przyjmowania Ozempiku. Tego dotąd nie wiedzieliśmy

Avatar placeholder
14.06.2024 12:36
Ozempic i inne leki GLP-1 mogą ograniczać apetyt na używki. Obiecujący raport
Ozempic i inne leki GLP-1 mogą ograniczać apetyt na używki. Obiecujący raport (Getty Images)

Ozempic i inne leki z grupy agonistów GLP-1 mogą nie tylko skutecznie wspomagać walkę z otyłością i cukrzycą, ale także ograniczać ryzyko wystąpienia uzależnień. Dotąd o tej właściwości leków nie mówiono, dlatego konieczne są kolejne badania, które wyjaśnią ten mechanizm.

spis treści

1. Ozempic może ograniczać palenie

Według raportu opublikowanego przez bank inwestycyjny Morgan Stanley, leki GLP-1, do których zaliczamy m.in. Ozempic, Wegovy, Saxendę, Zepbound czy Mounjaro, mogą znacząco wpływać na nawyki związane z korzystaniem z używek.

Aż 40 proc. ankietowanych przyznało, że przed rozpoczęciem kuracji lekami z grupy GLP-1 paliło papierosy przynajmniej raz w tygodniu, jednak po wprowadzeniu leków liczba ta spadła do 24 proc. Wnioski te były podobne niezależnie od sposobu palenia tytoniu. W przypadku e-papierosów, vape’ów czy podgrzewaczy tytoniu, odsetek palących po przyjmowaniu leków GLP-1 spadł z 30 do 16 proc.

2. Alkohol a leki GLP-1

Zobacz film: "Nadwaga i alkohol. Lekarz punktuje Polaków"

Wpływ na zwyczaje dotyczące palenia to jednak niejedyne obiecujące dane wynikające z raportu banku Morgan Stanley. Okazało się, że w grupach pacjentów przyjmujących Ozempic i inne leki GLP-1 spada także spożycie napojów alkoholowych.

Aż połowa respondentów stwierdziła, że ograniczyła picie po wprowadzeniu leków, a prawie 18 proc. zupełnie zrezygnowało z alkoholu.

Choć nie ma jeszcze badań dotyczących związku pomiędzy stosowaniem leków GLP-1 a nałogami, trwają badania kliniczne, które mają pozwolić naukowcom na wstępne przeanalizowanie stosowania podobnych leków w celu ograniczania spożycia alkoholu czy tytoniu.

3. Czynniki poboczne

Warto jednak pamiętać, że Ozempic i podobne mu leki mają na celu między innymi ograniczanie łaknienia. Nie dziwi więc, że wpływ leku może ograniczać konieczność sięgania po papierosy u osób, które stosowały je dotychczas w celu hamowania apetytu. Co do alkoholu, jest on wysoce niewskazany zarówno u osób walczących z cukrzycą, jak i u osób otyłych. Jeśli więc badani byli pacjenci przyjmujący leki pod ścisłą kontrolą diabetologa, ograniczenie spożywania używek mogło być jednym z zaleceń lekarskich.

Długofalowe badania wokół leków GLP-1 i ich wpływu na organizm, do których już przygotowują się badacze, mogą jednak w przyszłości precyzyjnie określić, na ile dane te są związane z kontrolą dietetyczną, a na ile ze spadkiem apetytu bądź potrzeby sięgania po używki.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze