Trwa ładowanie...

Działają jak Ozempic, ale bez skutków ubocznych. Badacze odkryli dwa związki

 Karolina Rozmus
01.04.2024 15:32
Mają działać jak naturalny Ozempic. Niezwykłe odkrycie
Mają działać jak naturalny Ozempic. Niezwykłe odkrycie (Getty Images)

Choć trend na odchudzanie się z pomocą leków zawierających semaglutyd zapoczątkowały gwiazdy Hollywood, to w krótkim czasie ozempicowe szaleństwo ogarnęło cały świat. Chętnych na lek nie brakuje, ale lekarze ostrzegają o skutkach ubocznych. Niebawem nie będziemy mieli powodu do obaw? Naukowcy odkryli pozbawiony działań niepożądanych zamiennik semaglutydu.

spis treści

1. Niezwykłe odkrycie w Hiszpanii. Naturalny semaglutyd

Hiszpańscy badacze z Katolickiego Uniwersytetu w Murcji odkryli, że dwa pochodzące z roślin związki wykazują podobne działanie do semaglutydu. To analog ludzkiego glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), hormonu, który odpowiada za kilka procesów w organizmie. Stymuluje wydzielanie insuliny, czego efektem jest obniżenie poziomu glukozy we krwi, hamuje wydzielanie glukagonu z komórek alfa trzustki, przez co zmniejsza też uwalnianie glukozy z wątroby i wreszcie opóźnia opróżnianie żołądka, niwelując uczucie głodu. Stosuje się go w terapii cukrzycy typu 2, ale może też zmniejszać masę ciała, dlatego stosowany jest również w leczeniu choroby otyłościowej.

Naturalny Ozempic, wyekstrahowany z roślin, ma mieć jednak znaczącą przewagę nad dostępnym w aptekach analogiem GLP-1. Mowa o braku skutków ubocznych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Otyłość jako choroba"

- Jesteśmy na wczesnym etapie opracowywania nowych agonistów GLP-1 pochodzących ze źródeł naturalnych - mówi cytowana przez The Sun, współautorka badania, Elena Murcia.

Badacze dążą do stworzenia leku działającego jak semaglutyd w tabletkach
Badacze dążą do stworzenia leku działającego jak semaglutyd w tabletkach (Getty Images)

- Jeśli nasze obliczenia oparte na sztucznej inteligencji zostaną potwierdzone in vitro, a następnie w badaniach klinicznych, będziemy mieli inne możliwości terapeutyczne w leczeniu otyłości - dodaje.

2. Odchudza, ale bez przykrych dolegliwości

Pacjenci przyjmujący semaglutyd mogą schudnąć nawet 16 kilogramów w ciągu miesiąca i to bez żadnych wyrzeczeń. Jednak jak każdy inny lek i ten może dawać szereg skutków ubocznych. - Chociaż wykazano skuteczność obecnych agonistów GLP-1, istnieją pewne skutki uboczne związane z ich stosowaniem – problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty oraz zaburzenia zdrowia psychicznego, takie jak lęk i drażliwość - pryznaje badaczka. Dodatkowo, bardzo często po odstawieniu leku pojawia się efekt jo-jo.

Badanie, którego wyniki zostaną zaprezentowane na Europejskim Kongresie ds. Otyłości w Wenecji w maju, skupiło się na analizie ok. dziesięciu tysięcy różnych związków, spośród których finalnie najbardziej obiecujące okazały się dwa. Ich nazwa na razie pozostaje tajemnicą. Obecnie zespół jest na etapie badań laboratoryjnych, które mają na celu opracowanie tabletki działającej jak semaglutyd i odchudzającej w sposób naturalny i bezpieczny.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze