Odszkodowanie po operacji

Odszkodowanie po operacji – kiedy się należy? Dużo osób zaczyna się tym interesować dopiero po przeprowadzonej operacji, gdy pojawiają się jakieś powikłania. Warto znać prawa, jakie przysługują pacjentowi. Zaniedbanie lekarza czy pielęgniarki, błąd w sztuce lekarskiej, zła diagnoza choroby czy nieprawidłowe leczenie mogą być podstawą do starania się o odszkodowanie. Jeżeli pojawił się także uszczerbek psychiczny czy moralny, także można starać się o rekompensatę. Należy jednak pamiętać, iż wszystko musi być odpowiednio udokumentowane.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Czy można żądać rekompensaty po operacji?

Oczywiście, że tak! Jeżeli w wyniku przeprowadzenia usługi lub świadczenia medycznego, pacjent doznał uszczerbku na zdrowiu, szkody psychicznej czy moralnej, ma możliwość starania się o odszkodowanie z tej racji. Takie prawo jest zagwarantowane w Europejskiej Karcie Praw Pacjenta. Przysługuje mu również możliwość wnoszenia zażaleń na temat źle przeprowadzonej operacji czy zabiegu. Staranie się o odszkodowanie nie zależy od specyfiki operacji czy od tego, czy zabieg był odpłatny, czy też nie.

Kiedy można starać się o odszkodowanie?

Pacjent może starać się o rekompensatę, w przypadku gdy uszczerbek na zdrowiu wynika z błędu lekarza czy też jego niedbalstwa. Obowiązkiem lekarzy jest uzyskiwanie nowej wiedzy oraz podnoszenie swoich umiejętności. Nie można jednak winić lekarza, a zatem starać się o odszkodowanie z jego winy, w przypadku gdy nie zostanie rozpoznana przez niego rzadka choroba, która nie jest jeszcze opisana w podstawowej literaturze medycznej. Odszkodowanie zdrowotne nie obejmuje również powikłań pojawiających się po operacji, które wynikają z choroby czy też przeprowadzonej procedury medycznej. Każdy pacjent zostaje poinformowany o zagrażającym niebezpieczeństwu czy skutkach ubocznych, mogących (lub też nie) pojawić się po operacji. Po uzyskaniu takich informacji sam bowiem zgadza się (lub też nie) na nią, ewentualnie – jeżeli nie jest to możliwe, bo np. pacjent jest nieprzytomny – decyduje o tym najbliższa osoba z rodziny. Dlatego też w takich sytuacjach staranie się o odszkodowanie jest bezskuteczne.

Skargi można składać w Okręgowej Izbie Lekarskiej, pozwy zaś w Sądzie Powszechnym. Należy do nich bezwzględnie dołączyć kopię wyników badań wykonanych w czasie, gdy doszło do zaniedbania lub popełnienia błędu.

Na czym polega zaniedbanie przez służbę zdrowia?

Zaniedbania najczęściej dotyczą operacji wykonywanych na otwartej jamie brzusznej. Tutaj bowiem polegają na pozostawieniu różnych narzędzi chirurgicznych (np. nożyczki czy szczypce chirurgiczne) czy środków opatrunkowych (nici chirurgiczne, kompresy gazowe i inne) w ciele pacjenta. Taka czynność może skutkować pojawieniem się bólu, schorzeń różnych narządów, np. trzustki, wątroby, nerek, serca, a nawet w wyniku takiego niedbalstwa znane są przypadki śmierci pacjenta/ki. Do zaniedbań dochodzi jednak nie tylko podczas operacji. Znane są przypadki podawania złych leków czy brak możliwości podania potrzebnych leków pacjentowi, wskutek braku podstawowych środków leczniczych potrzebnych do ratowania życia w szpitalach. Dzieje się tak w wyniku braku odpowiedzialności niektórych osób z personelu medycznego. Zaniedbania w szpitalach dotyczą również zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby, które są wynikiem nieodpowiedniej antyseptyki czy utrzymania czystości w szpitalach.

Błąd w sztuce

Błąd w sztuce lekarskiej polega na postawieniu złej diagnozy lekarskiej na temat występującej choroby czy schorzenia (tzw. błąd diagnostyczny) lub na zastosowaniu nieprawidłowego leczenia (tzw. błąd terapeutyczny). Każdy lekarz ma obowiązek poszerzania wiedzy na temat wykrywania nowych chorób, innowacyjnych badań diagnostycznych czy metod leczenia. Wyklucza się tutaj jednak nierozpoznanie przez lekarza bardzo rzadko występującej choroby czy schorzenia nieopisanych w podstawowej literaturze medycznej. Często błąd diagnostyczny niestety kończy się śmiercią pacjenta.
Należy pamiętać, że każde dochodzenie odszkodowania wymaga szczegółowej i fachowej analizy biegłych specjalistów. Warto skonsultować się z radcą prawnym, w celu prawidłowego przeprowadzenia procedury starania się o rekompensatę.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Niezbędnik pacjenta

Komentarze (14)
~Atkf13
~Atkf13 3 miesiące temu

Witam. Przeszłam podskórna amputacja piersi ż jednoczesną rekonstrukcja platem diep ż brzucha, trwała ona 8h, 3 dni później doszło do zakrzepicy, była robiona 4 godzinna rewizja płata a kolejne 3 dni później kolejne obumarcie zakończone całkowitą amputacja piersi. Dodam że chcąc teraz zrobić rekonstrukcje jest to skomplikowane i trudne, to jest karygodne! Czy należy mi się odszkodowanie ????

Odpowiedz
~Megus
~Megus 8 miesięcy temu

Witam, moja 70 letnia mama miala zabieg ginekologiczny w trakcie ktorego zostalo rozerwane jelito. Oczywiscie zabieg ginekologiczny nie zostal wykonany ze wzgledu na powiklania zwiazane z jelitem. Nie moze jesc, jest bardzo slaba i nie ma sily chodzic (mimo ze na codzien jest bardzo energiczna i ciagle na nogach). Lekarze mowia ze tym razem jak wszystko sie zagoi beda robic operacje przez brzuch. Czy taka sytuacja kwalifikuje sie aby pozwac szpital ? Czas pobytu z zabuegiem prostym ginekologicznym to ok 3-4 dni. Mama jest juz lacznie 2 tyg.w szpitalu.

Odpowiedz
~Eliza
~Eliza ponad rok temu

Dobrze wiem jak to jest ubiegać się o odszkodowanie po spapranej operacji ;/ 3 lata temu mialam zabieg korekcji uszu (były odstające) i całe zycie mega wpędzały mnie w kompleksy ;/ w końcu udało mi się odłożyć na zabieg marzeń i co? po kilku miesiącach od zabiegu okaząło się, ze jedno ucho jest znacznie nizej od drugiego! byłam zawiedziona i zbulwersowana i postanowiłam, ze tak tego nie zostawię! wtedy pomogł mi pan Brykczyński i po długiej walce otrzymałam rekompensate. bardzo współczuję i solidaryzuję się ze wszystkimi, ktorzy doświadczyli czegoś takiego ;/

Odpowiedz
~Kancelaria MG Premium
~Kancelaria MG Premium ponad rok temu

Najlepiej takie przypadki polecić fachowcom, prawnikom którzy współpracują bezpośrednio z lekarzami. Każdy przypadek jest inny, warto jest skonsultować zwłaszcza, że sprawy dotyczące odszkodowań medycznych są trudne i zawiłe. Najczęściej wstępna analiza sprawy jest bezpłatna. Polecam stronę http://odszkodowaniamedyczne.info/

Odpowiedz
~kokolka
~kokolka ponad rok temu

Miałam operacje wycięcia guzków reumatoidalnych na środkowym palcu lewej ręki. Po operacji okazało się ,że przy wycinaniu trzeba było wyciąć kawałek ścięgna i teraz nie mogę wyprostować palca.Przed operacją nikt mnie nie poinformował o możliwych jej skutkach. Czy mogę się starać o odszkodowanie?

Odpowiedz
~JADWIGA48
~JADWIGA48 ponad rok temu

dwa lata temu mialam operacje na na palec drugi po paluchu u lewej nogi byla to mala narosl ktura bolala mnie lekarze przepisywali mi leki lecz nie pomagaly .Zgodzilam się na operację .Lekarz zrobil mi operację przy okazji lekarz powiedzial . ma Pani niewielkiego chaluksa to tez go zoperujemy zgodzilam się.PO OPERACJI krutko bylam na zwolnieniu lekarskim zdziwilo mnie że lekarz nie skierowal mnie na rechabilitacje po dwuch miesiącach palec puch ibolal bedac z wizytą u lekarza żaląc sie powiedzial moge zrobic Pani operacje powturnie powiedzialam nie Panie Doktorze PAN TEJ POPERACJI NIE BĘDZIE MI ROBIĆ . palec jest spuchnięty szew chaluksa jest czerwony i boli jak wlozę calego buta bardzo boli boli mnie pod palcem poduszeczka nie mogę wlożyć buta na lekkim podwyzszeniu plec iszew chaluksa zawijam w bandaże plastry ito czuję pulsowanie i bul chcialabymstarać sie o odszkodowanie gdyz zmuszona jestem palce te leczyći rechabilitować, to leczenie dedzie dlugie i kosztowne chcialabym wiedziec z kim moglabym rozmawiac aby mugl mnie pokierowaćco mam robić

Odpowiedz
~kiki822@vp.pl
~kiki822@vp.pl ponad rok temu

Jestem po operacji tarczycy i wyniku tego mam uszkodzoną strunę głosową prawą .chodzę do foniatry prywatnie bo nie ma państwo i nie stać mnie na leczenie .Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie i zwrot kosztów i jak ?

Odpowiedz
~mario
~mario ponad rok temu

Trafiłem do szpitala na laryngologię kazano zrobić mi biopsję cienko igłową zrobiłem owe badanie i zgłosiłem się do szpitala. Ustalonym terminie zbadano mnie i dopuszczono do operacji ,wykonano badania krwi i nic wiecej. Operowano mi guza szyi bocznej po stronie lewej którego przed operacją widzieli na na stepny dzień operowano mnie rozcięto szyję i tutaj zaczyna się problem bo lekarz zaszył mnie nie wycinając torbiela. Dzień po na zmianie opatrunku powiedział że nic nie ma żadnego torbilea byłem zaskoczony bo ja go normalnie czułem w dotyku a lekarz twierdził że to mieśnie w szyi wczoraj robiłem usg szyi i okazało się że wychodzi na moje i jest torbiel w szyi duży. teraz mam torbiela w szyi do tego szwy na szyi i kolejna operacja aby go usunąć ale już nie w tym szpitalu, znowu stres nerwy oczekiwanie na operację i strach jest jak cholera. Zostałem potraktowany przez lekarza jak królik na doświadczenie i teraz myślę o zaskarżeniu placówki lekarza bo uważam że uszczerbek i nie wykonanie operacji. Gdzie mogę złożyć skargę lub jak i czy teraz to robić czy dopiero za kilka miesięcy po operacji w innym szpitalu nie mam pojęcia co do tych procedur gdzie się zgłosić z tym problemem i jak zrobic to proszę o info podpowiedz

Odpowiedz
~matka
~matka ponad rok temu

Mam takie pytanie poniewaz 2,5mies temu mialam ciecie cesarskie trafilam na odzial w 30tyg z powodu obumaria jednego z płodu ciaza blizniacza dwukosmuwkowa lekarze stwierdzili ze czekamy do 35tyg mimo ze jabod poczatku nieczulam sie dobrze i chcialam cc doczekalam do34tyg crp wzroslo do15 ale lekarz uznal ze to nic i ze czekamy nadal antybiotyk 3razy na dobe nic juz niedawal kroplowki i inne leki tez nie czulam sie coraz gorzej wkoncu podpisalam papiery na cc mala jest zdrowa wszystko ok ale koje cialo wyglada okropnie dr ktora robila mi cc wyciela mi z jednej str wiecej skury brzucha w zwiasku z tym jedna strona jest wyzej druga nizej łacznie z piersia czy mogestarac sie o odszkodowanie niemoge na siebie patrzyc jestem załamana prosze o pomoc

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Niezbędnik pacjenta
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Niezbędnik pacjenta
Niezbędnik pacjenta

Zadbaj o swoje zdrowie!

Zadbaj o swoje zdrowie!

Odporność. Zadbaj o swoje zdrowie Dbając o odporność, chronisz się przed groźnymi chorobami.

Niezbędnik pacjenta

Zadbaj o zdrowie

Zadbaj o zdrowie

Zobacz, jak zadbać o siebie 30 maja w dzienniku Metro ukazała się publikacja "Zadbaj o zdrowie".

Niezbędnik pacjenta

Aplikacje medyczne

Aplikacje medyczne

Książki, czasopisma, notesy oraz inne „zwykłe" sposoby przy olbrzymich ilościach danych po prostu się nie sprawdzają. Dlatego coraz częściej w celu ogarnięcia tego wszystkiego lekarze używają po prostu swoich telefonów z zainstalowanymi odpowiednimi...

Niezbędnik pacjenta

Atlas anatomiczny

Atlas anatomiczny

Anatomia ludzkiej twarzy Kości czaszki pełnią funkcję ochronną dla struktur mózgowia. W swojej budowie są bardzo delikatne, tworzą rusztowanie dla początkowego odcinka dróg oddechowych oraz osłaniają gałkę oczną. Pomimo swej delikatności tworzą barierę...

Niezbędnik pacjenta

Narządy drukowane z 3D to już rzeczywistość (WIDEO)

Narządy drukowane z 3D to już rzeczywistość (WIDEO) Odtwórz wideo

Narządy 3D Drukowanie implantów i narządów do przeszepów stało się w polskiej medycynie rzeczywistością. Rafał Tomasiak z firmy Zortrax zajmującej się drukowaniem w 3D, mówi o tym, w jaki sposób współpraca branży medycznej i drukarskiej wpływa na funkcjonowanie...

Niezbędnik pacjenta

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy (WIDEO)

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy (WIDEO) Odtwórz wideo

W zakładzie opiekuńczo-leczniczym pacjenci mogą przebywać do 6 miesięcy. Jest to bardzo istotne, gdyż osoby starsze często wymagają długoterminowego leczenia. Seniorzy są pod stałą opieką, mają ćwiczenia, rehabilitację oraz zajęcia manualne, dzięki nim...

Niezbędnik pacjenta

Co się dzieje z twoim ciałem podczas lotu samolotem?

Co się dzieje z twoim ciałem podczas lotu samolotem?

Zmiany w trakcie lotu Przed nami czas urlopów i podróży samolotem. Wielu z nas podniebny lot kojarzy się z niestrawnością, bólami zębów i opuchlizną nóg. Myślisz, że tylko ty tak masz? Tego typu symptomy są zupełnie normalnym zjawiskiem - zarówno dla...

Niezbędnik pacjenta

Neuro TERAPIA

Neuro TERAPIA

Neuro TERAPIA - na ból kręgosłupa i stawów Żel Neuro TERAPIA z ekstraktem goździka korzennego leczy, łagodzi i zapobiega: bólom kręgosłupa, również wynikającym z dyskopatii, zwłaszcza części szyjnej i lędźwiowej, zespołom bólowym występującym w trakcie...